Poslance čeká několik mimořádných schůzí

Události: Poslance čeká několik mimořádných schůzí (zdroj: ČT24)

Dva dny před očekávaným hlasováním o rozpočtu na příští rok koalice stále nemá finální dohodu, jasno není minimálně ve dvou otázkách. Část poslanců chce přesunout stamiliony korun na boj proti závislostem. Další se zase domáhají garance, že obce a kraje budou mít dost peněz na platy zaměstnanců ve školách. Někteří poslanci říkají, že pokud své požadavky neprosadí, jejich hlas by při schvalování celého rozpočtu mohl chybět.

Podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) se dohoda „už úplně finalizuje“. „Už jsme opravdu jen krůček od finální dohody a my samozřejmě budeme už v úterý jasně vědět, jak se postavíme k jednotlivým pozměňovacím návrhům,“ informovala Pekarová Adamová.

Celkem poslanci, zejména ti opoziční, navrhli desítky změn v celkové výši 224 miliard. Vládní většina se předběžně dohodla na podpoře návrhů za více než dvě miliardy. Peníze navíc půjdou například na platy policistů či hasičů nebo úředníků v justici. 

Rozpočtové přesuny
Zdroj: ČT24

„Snížíme platy politiků oproti původnímu záměru, takže nám tam zbyde zhruba 630 milionů korun, a právě my bychom tyto peníze chtěli přesunout na náročné profese a dlouhodobě podhodnocené,“ uvedl předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) sdělil, že „nemá cenu“, aby komentoval každý ze 113 pozměňovacích návrhů. „Určitě se na tom dohodneme, aby koalice v rámci třetího čtení postupovala jednotně,“ dodal Stanjura.

Například hnutí SPD by chtělo poslat 35 miliard na úhradu poplatků za obnovitelné zdroje energie. Piráti poté přes šest a půl miliardy navíc na podporu bydlení, na rodičovský příspěvek i na platy pedagogů. Reálnou šanci na úspěch však návrhy nemají. 

Vybrané opoziční návrhy na přesuny v rozpočtu
Zdroj: ČT24

ANO i SPD upozorňují na platby za obnovitelné zdroje

„Uvědomujeme si, že nám neprojdou naše pozměňovací návrhy, ale chtěli jsme upozornit na ty největší problémy. Že tu chybí deset miliard na nepedagogy a na obnovitelné zdroje kolem 22 miliard,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

SPD chce podle místopředsedy rozpočtového výboru Jana Hrnčíře řešit například platby za obnovitelné zdroje. „České domácnosti a firmy opravdu platí maximum toho zákonného limitu, takže my bychom rádi, aby to kompenzoval stát, protože ty ceny jsou vysoké,“ popsal Hrnčíř.

Základní parametry rozpočtu už se měnit nemůžou. Podstatný je rozdíl mezi příjmy a výdaji, a to minus 241 miliard.

Návrh státního rozpočtu na r. 2025
Zdroj: ČT24

Pokus o odvolání Pekarové Adamové

V příštím týdnu má sněmovna nabitý program – zahrnuje i tři mimořádné schůze a snahu opozice o odvolání předsedkyně dolní komory. Napětí mezi koalicí a opozicí se s koncem roku vyostřilo.

Markéta Pekarová Adamová bude čelit již druhému pokusu o odvolání z čela sněmovny, ani nyní obavy nemá. „Týká se to mé osoby, ale já nejdu do osobní roviny, tak jako jde bohužel hnutí ANO a SPD, které nedělá nic jiného, než že z toho dělá jakousi uličku hanby,“ prohlásila.

Podle Schillerové však šéfka TOP 09 „neřídí sněmovnu nestraně a nadstranicky a porušuje jednací řád“. „Konkrétní důvody uvedeme ve svém vystoupení,“ dodala.

K opozičním hnutím se nepřipojí Piráti. Podle místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové jde totiž o záminku, aby na sebe hnutí ANO přitahovalo pozornost.

Část koalice sbírá podpisy pro odvolání Havlíčka

Část koalice už na opoziční pokus zareagovala, z vedení sněmovny by chtěla odvolat Karla Havlíčka (ANO) a nyní sbírá podpisy. „Podpisy sesbíráme, ale je otázkou, zda vůbec a kdy tu schůzi svoláme,“ poznamenal místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Michael Kohajda.

Havlíček se vyjádřil, že koalice na to má právo a on musí být připraven. „Velmi dobře vím, že jsem trnem v oku současné koalici, jsem jedním z největších kritiků,“ řekl.

„Já si myslím, že je to úplně nesmyslné – jak odvolávat Markétu Pekarovou Adamovou, tak Karla Havlíčka. Prostě věnujme se práci,“ uvedl poslanec Martin Exner (STAN). Někteří koaliční poslanci tak podpis pravděpodobně nepřipojí.