Poplatky za děti ve vrchlabské nemocnici prý uhradil sponzor

Vrchlabí - Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí zdravotním pojišťovnám účetně vykázala, že od ledna vybírala za návštěvu lékaře i za hospitalizaci poplatky od pacientů do osmnácti let. Její ředitel Vladimír Dryml přitom nedávno tvrdil, že nemocnice platby od dětí od začátku roku nevybírá a odmítá se tak podřídit zákonu. Nemocnici za nevybírání poplatků hrozila od Všeobecné zdravotní pojišťovny pokuta až 50 tisíc korun.

Poplatky za děti v celkové výši přes 20 tisíc korun údajně nemocnici uhradil sponzor. Dryml uvedl, že šlo o spolumajitele vrchlabské nemocnice, podnikatele Alexandra Seidla. Seidl ale řekl, že jméno sponzora prozradit nemůže. Peníze byly uhrazeny dopředu. „Dětských pacientů bylo za první tři měsíce letošního roku asi 150. Z hlediska VZP je všechno v pořádku,“ prohlásil ředitel VZP v Hradci Králové Pavel Pechánek. Ministerstvo zdravotnictví považuje postup nemocnice za další fintu. „Ať pan Dryml nebo pan majitel Seidl říkají cokoliv, je to obcházení zákona. Vrchlabská nemocnice je stále jedinou nemocnicí v České republice, která obchází zákon,“ podotkl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Česko-německá horská nemocnice již v polovině března uvedla, že poplatky nebude vybírat, ale ve svých dokladech je vykáže jako dar. Vedení nemocnice považuje vybírání poplatků za pacienty mladší osmnácti let za asociální a v rozporu s dobrými mravy. Ministerstvo zdravotnictví už dříve označilo nevybírání poplatků ve vrchlabské nemocnici za nezákonné a za součást politického boje. Ředitel nemocnice Dryml chce kandidovat za ČSSD do senátu a do krajského zastupitelstva. Podle ředitele Drymla se postup nemocnice nemění a poplatky od pacientů mladších osmnácti nebude vybírat ani nadále.