Policie obvinila muže, který na Moravě znásilňoval

Ostrava - Za sérii pěti znásilnění či pokusů o ně na Moravě policie obvinila zhruba 50letého muže z jižní Moravy. Dopadla ho v pondělí dopoledne ve Frýdku-Místku. Mezi oběťmi násilníka byly i děti. Při přepadeních používal nůž. Muže policie stíhá pro trestné činy znásilnění a vydírání. Pachateli znásilnění hrozí podle od ledna platného trestního zákoníku v případě uznání viny až pětileté vězení. Pokud se však tohoto činu dopustí na dítěti mladším patnácti let, soud jej může poslat za mříže až na 12 let.

Jelikož kriminalisté předpokládali, že by útočník mohl být agresivní a ozbrojený, zatkla ho zásahová jednotka. Až do pozdních nočních hodin probíhal výslech.

Násilník útočil v úterý a ve středu minulý týden v Kopřivnici, Valašském Meziříčí, Kroměříži, Holešově a Bystřici pod Hostýnem. Například dívce z Kopřivnice bylo od osmi do 12 let.

Reportáž Jiřího Loučky (zdroj: ČT24)

„Na základě vyhlášeného pátrání se nám ozvaly i další ženy, které nahlásily znásilnění či pokus o ně. Tyto případy ale nemají se zadrženým útočníkem nic společného. Respektive kriminalisté nezjistili dosud informace, které by vedly k závěru, že je má na svědomí tento obviněný muž,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Při přepadeních muž použil nůž kuchyňského typu dlouhý nejméně 25 centimetrů. Jako první přepadl v Kopřivnici na Novojičínsku ve výtahu domu nezletilou dívku. Další útok se stal ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, ve středu se pak přesunul na Kroměřížsko a do Holešova. Poslední zatím oznámený případ se stal v Bystřici pod Hostýnem.

Policie uvede podrobnosti zítra

Na základě výzvy se policistům ozvalo přes sto svědků, jejichž informace mohly kriminalisty přivést na stopu nebezpečného násilníka. „Policisté využívali všech dostupných zákonných prostředků k vypátrání pachatele. Byli v terénu, ale i v kancelářích ve dne v noci. Zjistili a zadokumentovali opravdu rozsáhlé množství informací, nicméně je možné konstatovat, že na dopadení měly podíl i informace od občanů,“ uvedla mluvčí s tím, že podrobnější informace policie zveřejní ve středu.