Kulminace Svratky a Svitavy má být mírnější

Události: Nebezpečné povodně ohrožují většinu Česka (zdroj: ČT24)

Hladiny řek v Česku stoupají. Týká se to hlavně východu země. Kolem 23:30 platil některý z povodňových stupňů na 80 místech. Na třetím stupni je Smědá ve Višňové a Frýdlantu, Labe na vodním díle Labská a ve Vestřevi, Svratka v Židlochovicích, Novohradka v Luži a Černá v Ličově. Nejhorší situace má ale nastat o víkendu. Déšť ještě zesílí, přidá se silný vítr. Počasí komplikuje i dopravu, neprůjezdných je několik železničních tratí. Tisíce domácností jsou bez elektřiny.

On-line přenos

Povodně 2024

  • Pátek 20. září 2024
  • 10:01

    Přenos z povodní končí, děkujeme za pozornost. Dění kolem velké vody se nadále věnujeme v krátkých zprávách.

  • 09:58

    Záplavy v Moravskoslezském kraji podle odhadů postihly 99 700 lidí. Nejde jen o zasažené povodňovou vlnou, ale i o domácnosti vyplavené přívalovými dešti. Údaj se týká lidí, kterým voda způsobila škody na majetku. Na životě bylo záplavami v regionu ohroženo asi 15 tisíc osob, uvedli hejtman Josef Bělica (ANO) a mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

  • 09:56

    Po rozsáhlých povodních zůstává bez elektřiny 19 tisíc odběrných míst. V Moravskoslezském kraji jich ČEZ Distribuce eviduje 16 tisíc a v Olomouckém tři tisíce.

Většinu Česka v pátek zasáhly silné deště doprovázené silným větrem tak, jak předpověděli meteorologové. Intenzivně pršet má až do neděle. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X večer potvrdil, že hladina Labe na vodním díle Labská překročila třetí povodňový stupeň. „Povodí Labe bude vodu z přehrady odpouštět, dokud to půjde. Naším cílem je co nejvíce ušetřit retenční prostor na další srážky,“ napsal ministr.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po jednání Ústřední povodňové komise oznámil, že v pátek v noci a v sobotu hrozí povodně hlavně na drobných tocích. Komise zároveň doporučila obcím a krajům, aby provedly veškerá dostupná protipovodňová opatření s cílem ochránit obyvatele a majetek. Dále obcím radí připravit se na rozvodnění drobných toků v důsledku silných lokálních srážek.

Brífink po jednání Ústřední povodňové komise (zdroj: ČT24)

„Děláme všechna opatření, abychom předešli škodám. Preventivně jsme učinili řadu kroků. Na některých tocích musíme ale očekávat padesátiletou i stoletou vodu,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) po jednání krizového štábu.

„Stav poznání, který v této chvíli máme, neumožňuje nyní predikovat, jak závažné důsledky nastanou. Ačkoli budeme věřit, že situace nebude tak dramatická, musíme být připraveni na nejhorší scénáře. Nic jiného by nebylo odpovědné, a proto postupujeme tak, jak postupujeme. Jednání ústředního krizového štábu budou pokračovat dle potřeby a dle vývoje situace,“ dodal předseda vlády.

Zlínský kraj k přípravě na možné povodně (zdroj: ČT24)

Jeseník připravuje plány na možnou evakuaci

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo od středečního večera do páteční osmé večer na hřebenech Krkonoš a Orlických hor kolem sto milimetrů srážek. Úhrny přes 85 milimetrů zaznamenala také většina Pardubického kraje a části Jihomoravského a Zlínského kraje. Pršet bude dál. Do noci z neděle na pondělí by mohlo na severních horách od Jizerských přes Krkonoše a Orlické hory až po Jeseníky napršet přes 200 milimetrů, v Jeseníkách by úhrny mohly lokálně překročit i 300 milimetrů.

Pardubický kraj k hrozícím povodním (zdroj: ČT24)

Jeseník připravuje plány na možnou evakuaci obyvatel z částí města, které budou velkou vodou případně ohroženy. Na sever Olomouckého kraje míří humanitární pomoc i evakuační technika. S evakuací musejí počítat i lidé z některých obcí v Pardubickém kraji, hlavně na Chrudimsku se očekává stoletá voda a vyšší.

Hladiny vodních toků v pátek večer na mnoha místech Olomouckého kraje začaly kvůli vydatnému dešti rychle stoupat. Situace se zhoršuje převážně v Jeseníkách. Na Černém potoku ve Velké Kraši na Jesenicku už platí druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Hladina potoku dál rychle stoupá ke třetímu stupni, který znamená ohrožení. První stupeň povodňové aktivity nyní v Olomouckém kraji platí na jedenácti místech.

Starosta Velké Kraše Jiří Vodička uvedl, že voda se zatím drží v korytě potoka. V jeho okolí bydlí starousedlíci, kteří už několik záplav zažili, takže jsou na případné vylití vody z koryta připraveni. „Jsou tam vesměs kamenné nemovitosti ještě po Němcích. Mají dvě patra, takže lidé mohli včas přenést věci do horních pater,“ přiblížil Vodička.

Hladina Černého potoka ve Velké Kraši ve 22:50 měřila 248 centimetrů, na začátku týdne měla kolem osmdesáti centimetrů. První stupeň platí při 170 centimetrech, druhý při 210 centimetrech a třetí po dosažení 260 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity platí na Jesenicku také na řece Bělé v Jeseníku a nedalekých Mikulovicích. První stupeň překročila i hladina Vidnavky ve Vidnavě a Stříbrného potoku v Žulové.

První stupeň platí také na Velké Hané ve Vrchoslavicích na Prostějovsku, Brodečce v Otaslavicích na Prostějovsku, Romži v Polskovicích na Přerovsku, Hloučele v Plumlově na Prostějovsku, Romži ve Stražisku na Prostějovsku a Třebůvce v Lošticích na Šumpersku.

Večerní předpověď hydrologů zmírnila kulminaci Svratky i Svitavy před přítokem do Brna. Zatímco Svratka ve Veverské Bítýšce, kde byla nařízena evakuace z chatových oblastí, měla přesáhnout hladinu pro extrémní povodeň, nynější prognóza hovoří o kulminaci na hladině třetího stupně povodňové aktivity. Hladina Svitavy v Bílovicích nad Svitavou sice třetí stupeň povodňové aktivity překoná, nedosáhne však úrovně extrémní povodně, vyplývá z aktuálních údajů.

Jihomoravský kraj se připravuje na možné povodně (zdroj: ČT24)

Na východě Čech byly v pátek odpoledne kvůli počasí tisíce domácností bez elektrické energie. Poruchy na vedení vysokého napětí působí stromy a větve popadané vlivem silného větru a podmáčeného terénu.

Na několika tratích byl přerušen provoz

Extrémní povodňové ohrožení platí pro celou Moravu a Slezsko, Vysočinu, východní, jižní či severní Čechy, ale podle aktuální výstrahy se na velkou vodu musí připravit i Praha. V pátek odpoledne protékalo hlavním městem asi 380 metrů krychlových za sekundu a hydrologové zároveň upouštějí vodu na vltavské kaskádě i z přehrady v Hostivaři. Město již zastavilo přívozy nebo zavřelo vrata na Čertovce. Uzavřely se také náplavky a staví se protipovodňové zábrany.

Hlavní město Praha k hrozícím povodním (zdroj: ČT24)

„Na území Středočeského kraje – vyjma tří obcí s rozšířenou působností – hrozí situace, kdy toky dosáhnou třetího povodňového stupně,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN) po jednání komise. Sázava může podle ní zažít situaci, která ještě nenastala. „Její průtok se odhaduje nad stoletou vodou,“ upozornila politička s tím, že řeka se nedá příliš regulovat. „Nemá žádný systém kaskád jako třeba Vltava,“ zmínila.

Středočeský kraj k hrozícím povodním (zdroj: ČT24)

Také Vysočina se kvůli intenzivním dešťům záplavám pravděpodobně nevyhne. Nejvážnější situace bude zřejmě právě na Sázavě, kde očekávaný narůst průtoku ohrožuje bezpečnost celého povodí, informoval v Jihlavě hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) s odkazem na předpovědi odborníků.

„Předpoklad průtoku na Sázavě se jeví poměrně dramaticky,“ popsal Schrek. Její standardní průtok je podle něj například v Havlíčkově Brodě kolem čtyř kubíků za sekundu. „Nyní je to zhruba jedenáct a předpověď někdy z neděle na pondělí (...) je 230 kubíků za sekundu,“ zdůraznil.

Kraj Vysočina k hrozícím povodním (zdroj: ČT24)

Ve městech je v pohotovosti integrovaný záchranný systém včetně sta tisíc profesionálních a dobrovolných hasičů. Posiluje policie, letecká služba, potápěči, pyrotechnici a připravena pomáhat je i armáda.

Kvůli počasí byl večer přerušen provoz na osmi železničních tratích v Česku. Nejčastější příčinou byl pád stromu na koleje. Mezi Jílovým u Prahy a Týncem nad Sázavou spadly na koleje kameny uvolněné ze svahu. České dráhy upozornily rovněž na přerušení provozu na trati Salzburg–Villach v Rakousku z důvodu silného sněžení. Hasiči Správy železnic od pátečního poledne do 18:00 vyjeli ve spojitosti s počasím k patnácti událostem, zejména v Libereckém kraji.

Liberecký kraj se připravuje na možné povodně (zdroj: ČT24)

Kvůli hrozbě povodní byly po celé zemi zrušeny nebo odloženy desítky kulturních či společenských akcí. O víkendu se neuskuteční ani zápasy první a druhé fotbalové ligy. Odložená byla i tři utkání první hokejové ligy. Většina stran ze sněmovní koalice i opozice kvůli povodňové hrozbě omezila nebo přerušila předvolební kampaň, ruší výjezdy do krajů i setkání s občany.

Masarykova univerzita rozhodla o vyklizení kolejí v Komárově na jihu Brna. Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně chce s pomocí dobrovolníků přestěhovat knihovnu a archiv do vyšších pater. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně uzavřela od pátku na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy.

Načítání...