Ohledně nouzového stavu jsou poslanci odtažití. Vysvětlení chtějí slyšet i sociální demokraté a komunisté

Z vyhlídky na nouzový stav, který se chystá vyhlásit vláda, nejsou nadšeni poslanci. Před zahájením jednacího týdne ve sněmovně dali najevo výhrady i představitelé koaliční ČSSD a také KSČM, o jejíž hlasy se menšinový kabinet ve sněmovně opírá. Podobně jako opozice chtějí především slyšet podrobné zdůvodnění, proč je potřeba. Podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky bude sněmovna ve středu o nouzovém stavu jednat. Hlasy poslanců k vyhlášení nouzového stavu nejsou potřeba, ale po 30 dnech je vláda potřebuje k případnému jeho prodloužení. Navíc může dolní komora nouzový stav zrušit.

Že vláda zřejmě vyhlásí nouzový stav, vyšlo najevo v pondělí, večer premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že o návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude vláda jednat ve středu. Nouzový stav začne platit tak, jak ministři rozhodnou.

Na prvních třicet dnů k tomu nepotřebují podporu zákonodárců, Poslanecká sněmovna ho ale může neprodleně zrušit. Poslanci zatím dali najevo, že budou chtít od vlády slyšet jasné vysvětlení, proč je nouzový stav potřeba.

Kritičtí jsou k plánům vlády představitelé opozičních poslaneckých klubů, ale výhrady mají i zástupci ČSSD a KSČM. Předseda klubu vládní sociální demokracie připustil, že straničtí poslanci nebudou hlasovat proti vládě, podrobnosti ale chtějí slyšet.

„Očekáváme, že bychom to měli podpořit. Ale měla by tomu předcházet řádná debata volených zástupců,“ uvedl Chvojka. Babiš, Hamáček a Prymula by se podle něj měli zúčastnit férové debaty a reagovat na výtky opozice i dotazy poslanců. Také šéf poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že je důležité, aby si ještě před jednáním vlády její členové vyslechli argumenty a názory poslanců.

Budeme diskutovat do noci, očekává Chvojka

Šéf poslanců ČSSD připustil, že by se debata mohla klidně protáhnout do pozdních hodin. „Na grémiu sněmovny ale byla poptávka po tomto tématu, i jako koaliční poslanci máme některé otázky a je předdomluveno, že budeme diskutovat a členové vlády otázky budou zodpovídat,“ řekl Chvojka.

Ještě zdrženlivější byl k možnosti vyhlášení nouzového stavu předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana při hlasování vládu často podporuje a její hlasy byly zásadní i při prodlužování nouzového stavu na jaře.

„Chceme znát podmínky a jsme pro to, aby vláda vysvětlila Poslanecké sněmovně, proč k tomu kroku sahá. Jestli jsou to zdravotní důvody, růst nákazy nebo důvody ekonomické, případně otázka nákupů vzhledem k tomu, že obyčejně slyšíme, že je Česká republika připravena, pokud jde o materiální zabezpečení, na tři měsíce dopředu,“ poukázal Filip. Zdůraznil přitom, že sněmovna může nouzový stav zrušit.

Šéf komunistického klubu Pavel Kováčik chce, aby vláda v nouzovém stavu řešila situaci „věcně správně, odborně, tak rychle, jak se má, a jenom do takové hloubky, jak je nutno“.

Opozice nouzový stav nepodporuje, žádá informace

Opozice je k myšlence na nouzový stav otevřeně kritická. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že k jeho vyhlášení nevidí důvod. „Nejsme vůbec připraveni nouzový stav podpořit a nevidíme pro něj žádný důvod. Jsme si vědomi, že je situace vážná, podle toho postupujeme, podle toho navrhujeme opatření. Ale nouzový stav, ta myšlenka a způsob, jakým je to sdělováno veřejnosti, je jenom pokračováním chaosu, nekompetence a selhávání vlády, kterého jsme svědky,“ uvedl. 

Piráti potom požadují informace, kvůli kterým chce vláda vyhlásit nouzový stav. Plošná koronavirová opatření musí být podložená daty, uvedl jejich předseda Ivan Bartoš. Podobně jako Vojtěch Filip i on se výslovně zmínil o pravomoci Poslanecké sněmovny nouzový stav zrušit.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že ani jeho hnutí nepodporuje vyhlášení nouzového stavu. Kabinet podle něj vůbec nezdůvodnil a nesdělil své záměry.

S vyhlášením nouzového stavu nesouhlasí podle její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové ani TOP 09, pokud vláda současně nezavede jasné kompenzace. Podle Pekarové Adamové je dosavadní komunikace kabinetu zoufalá. „Neříká žádné konkrétní informace, dozvídáme se o tom jako o polotovaru,“ uvedla. Předseda STAN Vít Rakušan potom považuje chystané vyhlášení nouzového stavu za přiznání selhání vlády v boji s koronavirem.

Zatímco sociální demokraté jsou připraveni o věci debatovat dlouho do noci, podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného by se měli k tématu dostat krátce poté, co vláda rozhodne. Kabinet bude o nouzovém stavu jednat ve středu ráno, zároveň začne v devět hodin mimořádná sněmovní schůze, jejíž náplní by měl být zákon o kurzarbeitu.

„Ještě před bodem kurzarbeit by měla proběhnout debata a informace vlády k dopadům zavedení nouzového stavu,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 6 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 9 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 9 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 10 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 11 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 12 hhodinami
Načítání...