ODS změnila pravidla pro nominaci delegátů na kongres, mají omezit černé duše

Praha - Výkonná rada ODS výrazně změnila pravidla pro nominace delegátů na kongres strany. Podle nového klíče se má počet delegátů z jednotlivých krajů odvíjet od volebního výsledku strany v kraji, ne podle počtu členů v krajské organizaci. Automaticky bude mít každá oblast na kongresu zaručeného jen jednoho delegáta. Změna má podle lídrů strany zabránit účelovým náborům členů, tzv. černých duší.

Současný systém nahrával regionálním bossům, kteří sháněli v kraji nové členy a pak byl kraj hojně zastoupen i na kongresu, kde mohl ovlivnit např. složení vedení strany. Regionům s početnou členskou základnou se ale nápad na změnu nominačních pravidel nelíbí, už před zasedáním výkonné rady volali po tom, aby byl počet členů alespoň do určité míry zohledněn. 

Podle prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky, který návrhy změn
stranických pravidel připravoval, je nový klíč spravedlivý a měl by eliminovat možnost jakéhokoliv náborů černých duší. Výsledná varianta podle něj na jednání výkonné rady získala „masivní podporu“. Předseda strany Mirek Topolánek pak na brífinku uvedl, že je nový návrh pokračováním snahy ODS očistit stranu vnitřně i z pohledu voličů od podezření, že nominovaní neprocházejí řádnou demokratickou soutěží.

Problém s černými dušemi netrápí jen ODS, v minulosti řešila podivné nábory desítek nových členů i ČSSD nebo Strana zelených. Zajímavý je v této souvislosti Ústecký kraj, kde je jak nejvíc sociálních demokratů (3500), tak občanských demokratů (5500). Podle politologů to má několik důvodů. Jednak se to děje v oblastech, kde existuje úzké propojení místních podnikatelů s komunální politikou. Pak zde také funguje tzv. syndrom sněhové koule. To znamená, že pokud jedna stranická buňka v kraji začne neúměrně posilovat, ostatní se jí snaží vyrovnat a také nabírají členy. A v neposlední řadě za to může i fakt, že strany u nás mají celkově málo členů vzhledem k počtu obyvatel.

Výkonná rada dnes také potvrdila, že ODS bude pokračovat v parlamentních obstrukcích. Jsou podle ní legitimním nástrojem proti populistickým návrhům levice. Občanským demokratům se díky obstrukcím podařilo zablokovat řádnou lednovou schůzi i schůze mimořádné, kde se mělo hlasovat např. o zvýšené mateřské, zrušení stropů na sociální pojištění nebo o změnách nemocenské. 

Širší vedení ODS také schválilo konečnou podobu dokumentu Vize 2020, který má být střednědobým programem strany. Občanští demokraté dokument budou prezentovat na nadcházející ideové konferenci.

Vydáno pod