ODS napadla kvůli kupčení s hlasy výsledek voleb v Krupce

Krupka - Občanští demokraté dnes u ústeckého krajského soudu podali návrh na vyslovení neplatnosti komunálních voleb v Krupce na Teplicku. V návrhu si stěžují na údajné nakupování hlasů voličů. Volby se minulou sobotu v Krupce opakovaly kvůli tomu, že se v loňském řádném termínu podle soudu za voličské hlasy také platilo. O návrhu ODS musí soud rozhodnout do 20 dnů, další stížnosti může přijímat do konce tohoto týdne.

Krok ODS překvapil opoziční hnutí Zdravá Krupka, které se nejvíce angažovalo v soudních sporech o platnost loňského hlasování. „Nejsem si jistý, co tím ODS sleduje, zda má vůbec všechny potřebné důkazy a jestli jí jde opravdu o to, aby soud volby zneplatnil,“ řekl lídr Zdravé Krupky a bývalý starosta Pavel Maleček. Svou stížnost zřejmě podá i jeho hnutí. „Zítra máme jednání dalších subjektů a pak se uvidí, jestli se k nám někdo připojí. Ale my ji pravděpodobně podáme,“ dodal.

Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, které je z uplácení podezřelé. Matouš ale jakékoli podezření odmítá. Ochotu spojit se s vítěznou stranou zatím projevili jen Sportovci pro Krupku; obě strany by v jednadvacetičlenném zastupitelstvu měly jen osm mandátů. Ostatní strany kvůli podezření z uplácení koalici dosud odmítaly.

Během voleb od řady místních obyvatel začaly prosakovat zprávy o opakovaném a jen lépe maskovaném kupčení s hlasy. „Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí,“ řekl novinářům jeden ze dvou místních, které k výpovědi možná přiměl vztek. Organizátor jim prý slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen 100. „Zbytek si nechal on,“ dodal muž.

Média později citovala jednoho z obyvatel, který tvrdil, že jeden byt v jeho domě navštívilo během dne asi 80 lidí, kteří si šli zřejmě pro odměnu. Majitel bytu řekl, že to byli zájemci o koupi nemovitosti. Starosta Puchar kvůli těmto svědectvím podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Proti praxi nakupování hlasů se stát chystá zakročit. V novém volebním kodexu chystaném vládní koalicí se zřejmě objeví formulace, která umožní soudům jasněji rozhodovat o kupčení s voličskými hlasy.