O víkendu bude horko. Pak se přeženou bouřky a teploty zamíří opět ke třicítce

Vydatné deště, které v posledních dnech zasáhly severovýchodní Moravu, už odcházejí. Počasí o víkendu bude v Česku horké a slunečné, v sobotu odpoledne se na západě republiky objeví srážky a občasné bouřky. Zemi však stále trápí sucho a většina řek není pro vodáky sjízdných.

V Beskydech za poslední dny napršelo na některých místech i přes 200 litrů na metr čtvereční. „Hodně pomohlo, že pod Lysou horou je vodní nádrž Šance. Přitékalo do ní až 50 kubíků vody za vteřinu a odtékalo pouze půl kubíku,“ říká meteorolog ČT Jan Šrámek. Nádrž tlumila povodňovou vlnu, což pomohlo například Ostravě. „Kdyby tam ta přehrada nebyla, byla by situace podstatně horší,“ doplňuje Šrámek.

Počasí
Zdroj: ČT24

Na Ropičance a Morávce ještě platí první stupeň povodňové aktivity. „Je to ten nejnižší stupeň, to znamená, že řeka nevytéká z koryta,“ říká Šrámek s tím, že situace by se tam už zhoršovat neměla.

V posledních hodinách už srážky ustupovaly. V okresech Frýdek-Místek a Karviná však až do páteční 15:00 platí výstraha před druhým stupněm povodňové aktivity.

Srážky za čtvrtek
Zdroj: ČT24

Čeká nás letní víkend

Na většině území je během pátečního dopoledne jasno, na severovýchodě zataženo. Postupně bude během pátku i tam mraků ubývat. Teploty dosáhnou 26 až 30 stupňů Celsia, jen na severovýchodě bude o něco chladněji.

Počasí v pátek
Zdroj: ČT24

V sobotu odpoledne by se od západu měly nad české území posouvat srážky s občasnou bouřkou. O něco víc jich pak bude v neděli, opět hlavně na západě země. Pršet by mělo odpoledne až večer.

Teploty o víkendu ještě trochu vyrostou na 27 až 31 stupně Celsia. Nejtepleji bude v Polabí a v Poohří a pravděpodobně také na jihu Moravy. V neděli se trochu ochladí, hlavně na jihovýchodě, kde meteorologové očekávají srážky.

V dalších dnech by mělo pokračovat letní počasí. To znamená, že ráno bude většinou jasno nebo polojasno a odpoledne by se s malou pravděpodobností mohly vyskytovat přeháňky i bouřky. Bude se také oteplovat, od středy by teploty měly vystoupit na 27 až 32 stupňů Celsia. 

Půda je na jihu Čech, severu Moravy a ve Slezsku silně nasycená vodou. Naopak na jižní Moravě, v Polabí a v Poohří trpí suchem. V řekách je vody spíš méně, takže situace pro vodáky není ideální a většina řek není sjízdných.

Sjízdnost řek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Metro na lince B po večerním požáru v okolí tubusu obnovilo provoz po celé trase

Část metra linky B mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most v pondělí večer uzavřel požár střelnice pod tubusem metra mezi Rajskou zahradou a Černým Mostem. Do obou stanic se dostal kouř, dopravní podnik preventivně evakuoval cestující a zajistil odvětrání stanic i tubusů. Událost se obešla bez zranění, uvedli mluvčí hasičů Vojtěch Rotschedl a dopravního podniku Aneta Řehková. Od úterního rána metro na lince B znovu jezdí po celé trase.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Otrávených balení s dětskou výživou by mohlo být podle médií až dvanáct

Otrávených balení s dětskou výživou potravinářského výrobce HiPP by mohlo být až dvanáct, dosud se přitom hovořilo o šesti baleních, z nichž pět se policii podařilo zajistit. Informují o tom rakouská média včetně veřejnoprávní stanice ORF, konkrétní zdroje ale neuvádějí. Případ vydírání firmy HiPP, která má sídlo v Německu, se bezprostředně týká Česka, Slovenska a Rakouska, kde se skleničky s výživou kontaminovanou jedem na krysy našly.
před 4 hhodinami

VideoPřípad otrávené dětské výživy řeší kriminalisté ze tří zemí

Případ otrávené dětské výživy řeší kriminalisté ze tří zemí. Dvě sklenice obsahující jed na krysy se našly v Česku, další dvě na Slovensku a jedna v Rakousku. Policisté hovoří o vydírání výrobce, obchodní řetězce tyto produkty dočasně stahují. Rakouská média přišla s informací, že zaměstnanci firmy HiPP, která výživy vyrábí, si e-mailu s výhrůžkami zřejmě všimli až dva týdny po vypršení ultimáta. Bezpečnost potravin v Česku hlídá několik úřadů. Závadných, falšovaných nebo přímo nebezpečných výrobků objeví ročně stovky. Případy vyhrožování otrávením potravin jsou v Česku ale ojedinělé.
před 10 hhodinami

Nepřípustné. Resort zahraničí plísnil ruského velvyslance kvůli výhrůžkám firmám

Ministerstvo zahraničí ruskému velvyslanci v Česku Alexandru Zmejevskému vyjádřilo důrazný protest vůči výhrůžkám tuzemským firmám. Podobná rétorika vůči Česku, zdejším subjektům i českým spojencům je zcela nepřípustná, uvedl následně úřad. Velvyslance v pondělí dopoledne na resortu přijala vrchní ředitelka evropské sekce Hana Hubáčková, o jeho předvolání rozhodl minulý týden ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Velvyslanec Zmejevskij protest odmítl, uvedla později ruská ambasáda.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoZa zpoplatnění dálniční známky pro elektroauta Česku mohou hrozit sankce

Zatímco řidiči aut se spalovacími motory za dálniční známku platit musí, vlastnící elektromobilů ne. Vláda chce ale pravidla pro oba typy vozidel srovnat. Ministerstva financí a průmyslu a dopravy však varují, že Česko za takový krok může být potrestáno, protože čerpá evropské dotace na podporu elektromobility. Změnu zatím kabinet plánuje od nového roku, kdy se má zrušit i zvyšování ceny dálničních známek. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) však připustil, že v případě pochybností Evropské komise by se krok mohl zpozdit.
před 10 hhodinami

Starostka dostala za zneužití pravomocí či dotační podvod podmínku a pokutu. Rezignaci odmítá

Podmínkou na dva a půl roku a pokutou čtvrt milionu potrestal nepravomocně soud starostku Dobříkova u Chocně Nikolu Kajsrlíkovou (nestr.). Vyplácela obecní peníze bez souhlasu zastupitelů, použila dotace na jiné účely, než měla, a manipulovala se zápisy z jednání zastupitelů.
před 11 hhodinami

Rozpočtové určení daní budeme řešit, až se kraje dohodnou, řekl Babiš

Domlouvat se na změně rozpočtového určení daní lze, až se všechny regiony domluví na její podobě, uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda tak zamítla návrh Pardubického kraje. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po zasedání oznámil, že stát a ČEZ v pátek uzavřou memorandum k rozvoji malých modulárních reaktorů. Ministři také mimo jiné schválili cestu šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) do Saúdské Arábie, kde má od středy usilovat o spolupráci.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Předběžná škoda u požáru skladu plastů v Brně je 50 milionů. Likvidace potrvá do úterý

Požár skladu plastů v Brně-Přízřenicích, který se rozhořel v pondělí brzy ráno, dostali hasiči po poledni pod kontrolu. Ve 12:30 ohlásili lokalizaci, plameny už se tedy nešíří. Tři hasiči se lehce zranili, záchranáři je ošetřili na místě. Předběžná výše škody po požáru je 50 milionů korun, jeho příčinu vyšetřovatelé zjišťují. U události zasahovalo přes sto hasičů. Úplnou likvidaci ale s největší pravděpodobností ohlásí až v úterý ráno.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...