Nová česká ambasáda v USA hned tak stát nebude

Praha - Stavba nového českého velvyslanectví ve Spojených státech se zřejmě oddálí. Projekt za půl miliardy korun schválila vláda loni v dubnu, teď se ho ale ministr zahraničí Jan Kohout rozhodl zastavit. Píší to Hospodářské noviny (HN). Rozhodnutí o investici přenechá ministr příští vládě. Současná budova, která byla postavena v roce 1969, má podle diplomatů nevyhovující rozvody i další nedostatky. Se stavbou nové ambasády se mělo začít v prvních měsících příštího roku.

Rozhodnutí o nové ambasádě v USA bude na nové vládě po volbách, potvrdil Hospodářským novinám náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. Ministerstvo nyní zvažuje úspory projektu. Kvůli tomu nepředpokládá, že stavba začne začátkem roku 2014, jak bylo původně plánováno. „Kalkulace ukazují, že výstavba nového objektu je dvakrát dražší než slíbená suma,“ řekl listu Kohout.   

Kolaudace stavby byla naplánována na rok 2016. V USA už je v pokročilém stadiu řízení na amerického projektového partnera. Podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) projektu hrozí předražení. „Tento projekt je dlouhodobě připravovaný, našetřili jsme na něj, je několikrát prověřený,“ sdělil HN Schwarzenberg. 

Karel Schwarzenberg
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK
  • Oprava domu by podle ministerstva zahraničí byla příliš nákladná, neboť nikdy nebyl komplexně rekonstruován. 

Diplomacie má už architektonický návrh na stavbu. Vítěz vzešel z mezinárodní soutěže v roce 2010. Vybrán byl projekt architektonického ateliéru Chalupa architekti. Z dřívějších informací vyplývá, že řešení mise má půdorys ve tvaru písmene ypsilon. V „noze“ písmene jsou reprezentační prostory, v ramenech naopak kanceláře administrativy. Budova využije zvlněného terénu, zatímco reprezentační část bude jednopodlažní, část pro kanceláře čtyřpodlažní.