Nová a složitá pravidla. K tanci je potřeba test, nad tři tisíce lidí na akci už ale jen test nestačí

Nahrávám video
Události: Nová pravidla pro hromadné akce
Zdroj: ČT24

Pro hromadné akce začnou platit nová pravidla. Od začátku srpna se jich bude moct zúčastnit víc lidí a povolený bude nově také tanec. Pravidla jsou ale poměrně složitá a mají řadu podmínek. Nad limit 3 tisíc diváků už nestačí test, všichni další zájemci musí být plně očkovaní nebo prodělat v posledních 180 dnech covid-19.

Od začátku epidemie hraje například v jednom karlovarském baru hudba hlavně jako kulisa. Dřív se tady na ni ale i tancovalo. Znovu to bude možné od neděle. Zákazníci, kteří budou chtít vstoupit na parket, ale budou muset splnit přísnější podmínky než ti, kteří sem přijdou jen posedět.

S výjimkou kompletně naočkovaných nebo těch, kteří covid-19 prodělali, budou lidé k tanci potřebovat test starý nejvýše 24 hodin. Ke vstupu do restaurace přitom bude dál stačit negativní výsledek starý nejvýše 72 hodin. „Ty lidi si můžu otestovat a otestuju si je, pokud si o to řeknou. Pokud si o to neřeknou, já to nebudu kontrolovat,“ sděluje Zina Voráčková ze Sport baru Bacardi.

Nová pravidla budou platit i pro hromadné akce. Od neděle se jich bude moct zúčastnit víc lidí než dosud. Kapacita venkovních sportovních a kulturních akcí se zvyšuje z 5 tisíc na 7 tisíc lidí a uvnitř z 2 tisíc na 3 tisíce lidí. V případě, že během nich budou sedět, bude kapacita dokonce neomezená. Test ale ke vstupu bude stačit nejvýše třem tisícům účastníků, zbytek bude muset mít buď kompletní očkování, nebo potvrzení o prodělání covidu před méně než půl rokem.

Jde hlavně o organizované akce, kde se sedí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sdělil, že organizátoři mají ohlídat, že při počtu nad 3 tisíce lidí prodají vstupenky jen těm, kteří mají ukončené očkování nebo prodělali covid. „Pokud samozřejmě to není organizovaná akce, není tam nějaký regulovaný vstup, tak máte pravdu, že je to dost komplikované, asi prakticky nemožné. Ale bavíme se skutečně jen o akcích, kde jsou místa k sezení,“ konstatoval Vojtěch.

Například na stadion do pražského Edenu se vejde až dvacet tisíc sedících diváků. Většina z nich tak bude potřebovat očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci. Jen s testem budou moci na stadion přijít maximálně tři tisíce fanoušků. Přednost budou mít ti s permanentkou.

„Slavie v této chvíli má devět tisíc držitelů permanentních vstupenek. Ti na svých elektronických účtech označí, zda prodělali covid nebo mají certifikát dokončeného očkování,“ sděluje předseda představenstva SK Slavia Jaroslav Tvrdík. Podle toho vedení zjistí, jak velkou část ze tří tisíc míst pro lidi s testem může dát do volného prodeje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu, oznámilo ministerstvo

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu pro lidi, kterým návrat domů zkomplikovala íránská válka. Čtvrteční dvanáctý repatriační let byl poslední, oznámilo v podvečer ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Celkem se těmito spoji z konfliktem zasažených oblastí vrátilo více než 1500 českých občanů, doplnil resort. Repatriační lety armádními letouny a letadly společnosti Smartwings stát spustil poté, co Izrael a USA koncem února vojensky napadly Írán.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Autům z Číny vjezd zakázán. Firmy či armáda se obávají možné špionáže

Společnost Orlen Unipetrol zakázala čínským autům vjezd do svých čtyř tuzemských areálů. Důvodem je obava z kybernetických a špionážních hrozeb. Také některé tuzemské úřady před čínskými vozidly varují. Moderní auta jsou neustále připojená k internetu a mapují pomocí senzorů i kamer svět kolem sebe. Například usnadňují řidiči parkování, nebo hlídají bezpečnost posádky. Tyto užitečné funkce se však můžou potenciálně proměnit v nástroj špionáže.
před 3 hhodinami

Velvyslanec USA při NATO sepsul Česko kvůli výdajům na obranu, Babiš se ohradil

Velvyslanec USA při NATO Matthew Whitaker zkritizoval na síti X Česko za nedostačující výdaje na obranu, příspěvek sdílela v českém překladu také americká ambasáda v Praze. Whitaker sdílel článek, v němž se píše, že tuzemský rozpočet na letošek nedosahuje závazku na obranu v rámci NATO. Podle velvyslance musí všichni spojenci nést svůj díl odpovědnosti „bez výmluv a výjimek“. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně ve sněmovně slíbil, že Česko závazky bude plnit. Později napsal, že obranné výdaje tuzemska letos dvě procenta HDP přesáhnou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoNATO vám dá úkol a čeká, že ho splníte, říká Žáček

„Byli jsme ležérní v naplňování těch dvou procent a mysleli jsme si, že nám to projde,“ hodnotí člen sněmovního výboru pro obranu Pavel Žáček (ODS) letité nedodržování závazků vůči NATO ohledně výdajů na obranu ze strany Česka, které je členem Severoatlantické aliance již rovných 27 let. Zároveň poslanec připomněl, že aktuální závazek už není dvě procenta HDP, ale tři a půl. „NATO vám dá úkol a čeká, že ho splníte,“ zdůraznil. V Interview ČT24 odpovídal na otázky Daniela Takáče mimo jiné ohledně funkčnosti a schopností NATO, pozice Česka v rámci Aliance, výdajů na obranu či hospodaření s nimi za minulých vlád.
před 5 hhodinami

Poslanci podpořili zákon o účetnictví, interpelovali premiéra i ministry

Poslanci na čtvrteční schůzi v prvním čtení podpořili návrh zákona o účetnictví, který má kromě jiného zjednodušit podnikům a podnikatelům odpisy. Návrh předložila po volbách ještě bývalá vláda Petra Fialy (ODS). Sněmovna podpořila také novelu, která má veřejnosti zpřístupnit víc údajů o dopravě. V úvodu schůze zákonodárci schválili pravidla, podle nichž budou poslanecké kluby dostávat ze sněmovního rozpočtu peníze na svůj provoz. Odpoledne v dolní komoře probíhaly ústní interpelace na členy vlády.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Paliva výrazně zdražila, dle ministerstva prodejci situaci nezneužívají

Cena nafty v Česku za týden podle společnosti CCS stoupla o 5,79 koruny. Od konce února, kdy začala válka na Blízkém východě, stoupla o 7,79 koruny, jen za poslední den se zvýšila o šedesátník. Benzin zdražuje také, ale ne tak výrazně. Podle ministerstva financí se zatím neukazuje, že by prodejci pohonných hmot zneužívali konfliktu v Íránu k nepřiměřenému zvyšování marží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Válka v Íránu letos energie neprodraží, řekl šéf ČEZu ČT

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru s redaktorkou ČT Terezou Gleichovou rozebíral možné dopady aktuálního konfliktu na Blízkém východě na ceny energií, hospodaření firmy či rozvoj energetických kapacit Česka. Věnoval se i problematice pronájmu LNG terminálu v Nizozemsku. K vládním plánům na zestátnění výroby Skupiny ČEZ se nicméně blíže vyjádřit nechtěl.
před 10 hhodinami

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil. S provozem svých uhelných zdrojů počítá do roku 2030.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...