Nemůžeme být závislí na tom, jak se kdo vyspí v Bílém domě, říká Hřib

28 minut
Interview ČT24: Zdeněk Hřib
Zdroj: ČT24

Ukázalo se, že nemůžeme spoléhat na Ameriku, že bude garantem evropské bezpečnosti, a ani to nedává zcela smysl, prohlásil v Interview ČT24 předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Za prioritu považuje investice do posílení vojenského zpravodajství nebo do protivzdušné obrany. Ke kandidatuře bývalého člena Pirátů Jana Lipavského za ODS v letošních sněmovních volbách Hřib řekl, že to považuje za „logický předstupeň“ před sloučením ODS a TOP 09.

Bylo by dobré dříve, než se začnou zvyšovat výdaje na obranu, dát na stůl jasný plán, co se má ohledně posílení obrany Evropy udělat, myslí si Hřib. Reagoval tak na slib premiéra Petra Fialy (ODS) zvyšovat každoročně výdaje o 0,2 procenta HDP, a to až do roku 2030. „Asi všichni chápeme, že to bude něco stát,“ řekl.

Vycházet by se mělo ze zkušeností z ruské války na Ukrajině, dodal. „My to řešíme s našimi odborníky. V hrubých rysech ale můžu říct, že docela určitě potřebujeme investovat do (vojenského) zpravodajství,“ zmínil s tím, že v tomto ohledu je Evropa na USA velmi závislá.

„Druhá záležitost, která je určitě potřeba, je protivzdušná obrana. Vidíme, že Rusko útočí zejména na civilní cíle,“ pokračoval s tím, že přerušení americké vojenské pomoci Kyjevu, o kterém rozhodl prezident USA Donald Trump, dopadne na Ukrajinu zejména v tomto ohledu, protože Evropa nedokáže tyto systémy kompetentně nahradit.

Česko by podle Hřiba mělo uvažovat o tom, jakým způsobem může být pro obranu EU prospěšné. „Máme tady silný obranný průmysl, řekl bych tradiční odvětví,“ připomněl. Ve věci rozvinutí českých obranných kapacit se prý hodlá setkat se zástupci tuzemských zbrojařů. Zmínil ale také, že odmítá obnovení povinné vojenské služby, spíše by se měl zlepšit „marketing“ armády a aktivních služeb.

Hřib: Trump dělá divadlo pro voliče

Předseda Pirátů kritizoval amerického prezidenta Trumpa, jehož slova a činy do značné míry potřebu posílit obranu Evropy vyvolaly. „Kroky pana Trumpa jsou velmi nepředvídatelné. Nehledal bych v tom žádné 4D šachy, (...) je to primárně divadlo pro domácí voliče, co jede, aby ukázal, že plní sliby, které dal v předvolební kampani,“ míní. Na cla, která Trump hodlá uvalit na zboží z Evropské unie zřejmě od dubna, by se mělo reagovat recipročně, je to podle předsedy Pirátů standardní postup.

Dříve Spojené státy fungovaly tak, že v jejich chování byl jakýsi morální apel, byť dělaly chyby, poznamenal dále Hřib. „Vždycky tam byla nějaká snaha bránit svobodu ve světě. Ta tam teď rozhodně vidět není,“ řekl.

Za velkou chybu také pokládá rozpad transatlantických vazeb, které vznikaly celá desetiletí. Evropa se ale musí postavit na vlastní nohy: „Nemůžeme být dál závislí na tom, jak se kdo vyspí v Bílém domě.“

Lipavský za ODS prý není problém

V rozhovoru došlo i na to, že ministr zahraničních věcí a bývalý člen Pirátů Jan Lipavský (nestr.) bude v letošních sněmovních volbách kandidovat jako nestraník za ODS na pražské kandidátce koalice SPOLU, což oznámil s premiérem Petrem Fialou (ODS) ve středu ve sněmovně.

„Je to jeho rozhodnutí, jeho kariéra, jeho integrita,“ komentoval Hřib. Podle něj se jedná o „logický předstupeň“ před sloučením ODS a TOP 09. Dříve se spekulovalo, že by Lipavský mohl kandidovat za TOP 09. „Signály (pro to) se objevují dlouhodobě,“ zmínil.

ODS podle Hřiba možná potřebovala personálně posílit. Dodal ale, že by kvůli kandidatuře Lipavského neměl osobně problém se SPOLU po volbách spolupracovat, ten by mohl vyvstat spíše kvůli osobě současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Pirátům vadí řada jeho kroků ve funkci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 22 mminutami

Loni se stalo nejméně smrtelných pracovních úrazů za více než dvacet let

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. To je nejméně za sledované období od roku 2002, kdy zemřelo v práci 206 lidí. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 3 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 8 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 9 hhodinami
Načítání...