Na jihu Čech železničáři rozšiřují půjčovny kol

Třeboň - Na jihu Čech se rozšiřují půjčovny kol do dalších pěti železničních stanic. Kola tam stahují z jiných míst, kde se projekt příliš neosvědčil. Dopravci původně zvažovali omezení této služby, ale zájem cyklistů změnil jejich plány. Snížilo se dokonce půjčovné a zvýšili tam počet kol. V některých stanicích však poptávka stále převyšuje nabídku, přepravci proto začínají zavádět rezervační systém.

Třeboň má dvě nové drážní půjčovny. Pokladní v uniformě vydává lístky i kola přímo na nádraží i na zastávce na okraji města. Radnice usilovala kvůli desítkám cyklostezek o rozšíření této služby už několik měsíců.

„Pro turisty je Třeboň na cykloturistiku velmi výhodná, a to z pohledu především té Třeboňské pánve,“ uvedl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS).

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)

Na jihočeských regionálních tratích je téměř dvacet stanic s drážními půjčovnami, na dalších třiceti nádražích pak cyklisté kola vracejí. Kola jsou podle železničářů v dobrém technickém stavu. Nejvíce se půjčují na Šumavě a na Lipensku. Do seznamu nově přibyl také Písek a Český Krumlov.

Drážní půjčovny nechají železničáři otevřené až do října. K zapůjčení kola potřebuje zájemce dva platné osobní průkazy, za kolo pak musí složit vratnou zálohu.