Jen málokterá evropská směrnice vyvolala v Česku takový odpor napříč politickým spektrem jako ta, která omezuje legálně držené zbraně. Chystá se kvůli ní dokonce změna ústavy. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) si další státy EU dokázaly včas vyjednat různé výjimky. „Čili já si jen kladu otázku, kde kdo zaspal,“ uvedl v první předvolební diskuzi ČT na téma „obrana a bezpečnost.“
Ministr obrany Stropnický: Kdo u nás v případě směrnice o zbraních zaspal? Jiné státy mají výjimky
„Ta směrnice je nešťastná, ale proč jsme my jediní, komu vadí? Protože jiné státy včas reagovaly a vyjednaly si různé úpravy: třeba Finsko nebo Litva. Vadilo to ještě Lucembursku, ale z toho důvodu, že je málo přísné – to už je úplně absurdní,“ popisoval Martin Stropnický (ANO) situaci v EU.
„Je tolik lidí, kteří jsou v různých evropských zemích fandové do střelby, ve Francii jsou miliony lovců, v Anglii, Německu nebo Španělsku – a tam to všechno nějak jde. Čili já si jen kladu otázku, kde kdo zaspal.“
Podle Martina Stropnického se chystá návrh, který by dal lidem možnost, aby v rámci spolkové činnosti mohli vlastnit zbraň, která už jde nad evropskou směrnici. „Protože tam je výjimka směrnice, která to umožňuje.“
Ostrá slova na adresu Bruselu volila i poslankyně Jana Černochová (ODS): „Česká republika má nejlepší legislativu na světě, stran zbraní. Nevidím jediný důvod, proč Evropská komise nechala situaci dojít tak daleko, že místo toho, aby bojovala proti terorismu, tak odzbrojuje legální držitele zbraní.“ Z toho důvodu odmítají občanští demokraté implementaci směrnice do českých zákonů.
Černochová kritizovala i další opatření EU, které prý uškodí českým zbrojovkám, konkrétně databázi zbrojařských firem.
Také podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je evropská směrnice velmi nešťastná. Zároveň ale dodává, že ještě není celý schvalovací proces u konce: „Teprve bude probíhat zavádění směrnice do českého právního řádu, současně ČR podala žalobu, takže je tam řada opravných prostředků a určitě je využijeme.“
Měnit kvůli zbraním ústavu? Podle Rakušana populismus
Jednou z cest je ústavní novela, se kterou přišel Hamáčkův stranický kolega ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Pokud by tato změna prošla, zajišťovala by držitelům zbraní právo na jejich držení právě česká ústava a evropská směrnice by na ně nedosáhla.
Tento způsob ale v debatě ostře kritizoval zástupce STAN Vít Rakušan, podle kterého šlo ze strany ČSSD o populismus nejhrubšího zrna: „Říkat, že je potřeba ústavní zákon, abychom řešili situaci s odzbrojováním nebo dozbrojováním lidí v ČR, je prostě špatně. Protože už současnou zákonnou úpravou je u nás daná svoboda držet za jasně stanovených kritérií zbraň.“ Změna ústavy je podle něj nesystematická.
Hamáček ale slova o populismu odmítl: „Hledali jsme cesty, jak to učinit. Ve chvíli, kdy je možnost dát to do ústavy jako do vyššího právního předpisu, tak si myslím, že je to naprosto v pořádku.“
Podobně se vyjádřil i zástupce komunistů Alexander Černý: „My tu novelu chápeme v podstatě jako jakousi pojistku, chceme se účinně bránit proti nesmyslům, které přicházejí z Bruselu.“ Podle něj je počet zbraní u nás přiměřený, odpovídá vývoji v české společnosti a nijak ho neohrožuje. A s kriminalitou vůbec nesouvisí.
Počet střelných zbraní v Česku roste
Počet střelných zbraní vlastněných lidmi v Česku se v poslední době zvyšuje. V průzkumu pro ČT posílil názor, podle kterého rostoucí počet zbraní posílí bezpečnost ve státě. Jde ale o necelou třetinu odpovědí. Opačný názor pak zastává o 6 procent lidí víc. Zbylá třetina respondentů má pocit, že k žádným významnějším změnám nedojde.
Podle lidoveckého zástupce Ivana Gabala by vysoký počet zbraní mezi lidmi rozhodně bezpečnost nezvýšil: „Nemáme nic proti soukromému držení zbraní. Ale na druhé straně nechci jít cestou zapojení soukromých zbraní do obrany země, která by nás zatáhla do Spojených států, kde je ročně 13 500 mrtvých. Žádní teroristé tolik Američanů nezabijí, jako se Američané pozabíjejí navzájem.“
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický dodal, že v případě útoku by začali držitelé zbraní jednat individuálně, proto je nebezpečné, aby jich bylo více. „Tady souhlasím s tvrzením, že výkon síly patří výhradně do rukou státního aparátu, to znamená armády či policie.“
Zcela opačný názor naopak zastává lídr SPD - Tomio Okamura v Libereckém kraji Radovan Vích: „Odmítáme jakékoliv zpřísňování podmínek pro držení legálních zbraní. Samozřejmě považujeme bezúhonného občana, držitele zbrojního průkazu za jeden z pilířů obrany tohoto státu a nikoli za jeho hrozbu.“
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš se pak domnívá, že je celé téma kolem evropské směrnice umělá bublina a vmíchávání se do přízně majitelů zbraní, kterých je v Česku asi 300 tisíc: „Visí ve vzduchu slovo populismus, protože tohle je téma, kde se reálně vlastně nic nestalo.“
Do předvolebních debat jsou představitelé politických stran a hnutí zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracují agentury Median a Kantar TNS CZ. Klíčem k účasti hostů v předvolebních debatách je jejich pořadí v rámci výzkumu celostátního volebního potenciálu.