Praktická zkouška, test znalostí i zdravotní způsobilost. Ke zbrojnímu průkazu vede mnoho kroků

Aby člověk mohl v současnosti držet zbraň, musí splnit několik podmínek. Kromě toho, že musí být bezúhonný, musí projít i lékařskou kontrolou a odbornou zkouškou, která zahrnuje teorii i praxi. Zatímco na evropské úrovni se pak projednává omezení pro držení zbraní, v českém parlamentu se bude rozhodovat o tom, zdali ústavní novelou umožnit majitelům zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v České republice.

Vydávání zbrojních průkazů přísluší policii. Kdo tedy má zájem získat oprávnění, musí přijít na policejní stanici a vyplnit žádost. Uvede přitom osobní údaje a vybere skupinu zbrojního průkazu, o kterou žádá.

Skupina A zahrnuje sběratelské účely, skupina B sportovní účely a skupina C lovecké účely. Skupina D je určena pro ty, kdo potřebují zbraň k výkonu zaměstnání nebo povolání, u skupiny E je to k ochraně života, zdraví nebo majetku a u skupiny F k provádění pyrotechnického průzkumu.

Teorie nezbytná

Žadatel se pak musí přihlásit ke zkoušce odborné způsobilosti. Před ní je možné absolvovat přípravný kurz, který nabízejí jednotlivé střelnice. Cena se pohybuje kolem 2500 korun. Zásadní je správně se naučit manipulovat se zbraní, což zahrnuje i bezpečné míření nebo vyřešení závady. Při střelbě je nutné mít čtyři z pěti zásahů.

U zkoušky jsou kromě komisaře i dva policisté a vše si natáčejí. Záznam archivují pro případné stížnosti nebo prokázání, že žadatel skutečně udělal chybu.

3 minuty
Jaká je cesta k získání zbrojního průkazu
Zdroj: ČT24

Na písemné testy je možné se připravovat na internetu, ke zkouškám otázky přinášejí policisté a žadatelé si jednotlivé testy losují. Zkoušky vyžadují například znalost zákona o zbraních, právní definice nutné obrany a krajní nouze, nauky o zbraních a střelivu či zdravotnického minima.

Psychologické vyšetření se běžně nedělá

Vedle dokladu o odborné způsobilosti pak člověk k žádosti o zbrojní průkaz musí dodat také posudek o zdravotní způsobilosti. Návštěva lékaře zahrnuje vyšetření aktuálního zdravotního stavu a doplnění anamnézy, jestli člověk není v péči odborného lékaře nebo jestli užívá ještě nějaké léky. Pokud není důvod k psychologickému vyšetření, běžně se nedělá.

Lékařské potvrzení od praktického doktora nesmí být starší než čtvrt roku. U odborné zkoušky je limit na platnost dokladu delší – jeden rok.

  • A) ke sběratelským účelům – od 21 let 
  • B) ke sportovním účelům – od 18 let
    Lze ještě vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel, jejíž součástí je střelba.
  • C) k loveckým účelům – od 18 let
    Zbrojní průkaz skupiny C lze ještě vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud je v osnovách zahrnuta výuka myslivosti.
  • D) k výkonu zaměstnání nebo povolání – od 21 let
    Zbrojní průkaz skupiny D lze ještě vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 18 let, pokud je v osnovách zahrnuta výuka puškařského oboru nebo střeliva.
  • E) k ochraně života, zdraví nebo majetku – od 21 let
  • F) k provádění pyrotechnického průzkumu – od 21 let

Policie pak vydá zbrojní průkaz tomu, kdo splní všechny podmínky. Vedle zdravotní a odborné způsobilosti a způsobilosti k právním úkonům je důležité také místo pobytu žadatele, které musí být na území České republiky. Dále dosažení předepsaného věku, který se mezi skupinami zbrojních průkazů liší.

O průkaz skupiny A, D a E může zažádat osoba starší 21 let, u skupin B a C to může být už osoba starší 18 let. Existují ale ještě výjimky, například kvůli výuce nebo členství v občanském sdružení zabývajícím se sportovní činností.

Bezúhonnost a spolehlivost

Člověk musí být také bezúhonný, což se vztahuje k trestným činům, a rovněž spolehlivý. V rámci spolehlivosti zákon například vylučuje osoby, u kterých bylo prokázáno nadměrně požívání alkoholu či návykových látek nebo které byly opakovaně uznány vinnými z vyjmenovaných přestupků včetně těch proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku.

Bezúhonnost se dokládá výpisem z rejstříku trestů. O vyjádření o spolehlivosti může policie požádat obecní úřad nebo například báňskou správu.

Žádost zároveň komplikuje, pokud má člověk jako místo pobytu i jiný stát nebo pokud se v posledních deseti letech více jak půl roku zdržoval mimo území České republiky.

Pokud člověk vše splní a příloží k žádosti rovněž průkazovou fotografii, vrací se celá záležitost na policejní stanici, kde je uchazeči vystaven zbrojní průkaz. Teprve potom si může koupit zbraň. Na přezkoušení musí až po deseti letech. Nejméně dva měsíce před uplynutím doby platnosti dosavadního zbrojního průkaz musí člověk podat žádost o nový.

U vzduchovky není průkaz potřeba

Zbrojní průkaz nicméně není nutný pro všechny zbraně. Zákon rozlišuje kategorii zbraní zakázaných, podléhajících povolení, podléhajících ohlášení a ostatní.

Zatímco zbraně z první skupiny, například vojenské či maskované, je až na výjimky zakázáno nabývat, pro druhou a třetí skupinu, kam patří i krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně a krátké jednoranové nebo víceranové zbraně, je zbrojní průkaz nutný.

Zbrojní průkaz má v Česku přes 300 tisíc lidí

U poslední kategorie stačí dosažení 18 let a způsobilost k právním úkonům. Spadají sem historické zbraně, vzduchovky či slabší plynové zbraně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 4 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...