Ministerstvo zahraničí chystá „probírku“ evropských ambasád

Praha - Česká diplomacie se zaměří na velvyslanectví v Evropě. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga „nastává čas udělat probírku“. Šéf diplomacie to řekl na dnešním zasedání sněmovního zahraničního výboru při projednávání návrhu nové koncepce české zahraniční politiky. O rušení ambasád se hovořilo již loni. S názorem, že by velvyslanectví v EU Česko mohlo postrádat, přišel prezident Václav Klaus.

„Asi se bez toho neobejdeme,“ řekl Schwarzenberg k možnému rušení diplomatických misí. Nechtěl ale prozradit, jakých zemí by se chystaný krok mohl týkat. Uvedl pouze, že by takové vyjádření bylo předčasné. Podle nastupujícího českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče pokračující integrace EU úplně proměnila roli ambasád v Evropě. Důležité jsou jen jako místo pro sladění pozic se spojenci v EU před klíčovými jednáními sedmadvacítky.

Naposledy padlo velvyslanectví v Angole a konzulát v Montrealu

Česká republika na konci ledna uzavřela velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Zrušila též generální konzulát v indické Bombaji. O zavření českých diplomatických úřadů rozhodla vláda, důvodem byly škrty ve státním rozpočtu, které se dotkly i ministerstva zahraničí. Uzavírání velvyslanectví přitom není jediným úsporným opatřením. Černínský palác také propouštěl zaměstnance, šetří i na provozu. Naposledy ministerstvo zahraničí zrušilo české velvyslanectví v Angole či konzulát v kanadském Montrealu.

Návrh zahraniční koncepce, který má určit základní cíle české diplomacie, vzali poslanci výboru na vědomí. Doporučili však návrh dopracovat. Poslanec ČSSD Jan Hamáček například uvedl, že konkrétněji by měla být zpracována část, v níž se ministerstvo zahraničních věcí vyjadřuje k ekonomické diplomacii, konzulární službě, vízové politice vůči cizincům a právě zahraniční službě, což se týká českých diplomatických misí ve světě.

Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24