Ministerstvo podpoří dotacemi prevenci rakoviny tlustého střeva, předpokládá kratší čekání na vyšetření

3 minuty
Události: Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku
Zdroj: ČT24

Centra, která preventivně vyšetřují pacienty na rakovinu tlustého střeva a konečníku, dostanou dotaci na nákup nových endoskopů. Podmínky teď připravuje ministerstvo zdravotnictví s odbornými společnostmi. Očekávají, že se tak zkrátí čekací lhůty na vyšetření. Nárok mají lidé starší padesáti let, chodí jich ale jen něco přes čtvrtinu.

Před třemi lety si udělal preventivní test na krev ve stolici, který si dělal pravidelně. Nic ho netrápilo, že tento dopadne jinak, tak nečekal. „Je to šok, když vám to zavolají,“ zavzpomínal pacient s vyléčenou rakovinou tlustého střeva.

Na kolonoskopii pak jel z jižních Čech až do Prahy. Podezření na rakovinu mu potvrdili. „Byla mu provedena screeningová kolonoskopie, která ukázala, že je vlastně na polovině tlustého střeva zhoubný novotvar,“ vysvětlil primář Milan Lukáš z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE a také člen výboru České gastroenterologické společnosti ČLS JEP.

Zachytili ho ale ještě včas a úspěšně vyoperovali pět týdnů od pozitivního testu. Průměrná čekací lhůta na kolonoskopii v rámci screeningu ovšem bývá dva až tři měsíce. Jsou zařízení, kde to trvá i půl roku. Ministerstvo to chce řešit dotací na nákup stovek nových endoskopů. 

„Ale podmínka je, že se zkrátí doba čekání a zvýší se počty vyšetření na těchto pracovištích,“ upozornil šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09). Dovybavit centra chce nejpozději do konce příštího roku. 

Průměrná čekací doba na kolonoskopii
Zdroj: Národní screeningové centrum

„Určitě je to věc, kterou oceňujeme, a určitě by tomu programu mohla pomoci. Je dokázáno, že čím déle jedinec čeká na vyšetření, tak tím menší procento těchto lidí se pak na to vyšetření opravdu dostaví,“ konstatoval předseda komise pro screening kolorektálního karcinomu MZ a vedoucí lékař Oddělení gastrointestinální endoskopie ÚVN Štěpán Suchánek.

„Pro tu jistotu a pro to, že budete v pořádku, je lepší na to dojít, protože jak říkám, nic mi nebylo a najednou byl problém,“ popsal pacient s vyléčenou rakovinou tlustého střeva. Překonat stud a obavy z vyšetření se v jeho případě vyplatilo. Ještě letos ho čeká jedno kontrolní. Když bude v pořádku, zopakuje si další až za deset let. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 5 hhodinami

Analýza: K říjnovým sněmovním volbám přišli méně často lidé ve středním věku

V říjnových sněmovních volbách hlasovali méně často než další věkové skupiny lidé ve středním věku od zhruba 25, 27 do 45 let. Výrazně podprůměrná byla účast žen kolem třiceti a čtyřiceti let, volit jich přišlo 58 procent. Nejmladší voliči se naopak nechali zmobilizovat, lidé v důchodovém věku prokázali výraznou disciplínu, vyplývá z analýzy datových souborů šesti agentur (STEM, Kantar, Ipsos, Median, NMS a Data Collect), které spojily své informace do rozsáhlého souboru o více než 7500 respondentech.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 5 hhodinami

Plaga rozhodne o změnách v revizi vzdělávacího programu do konce února

Do konce února rozhodne ministr školství Robert Plaga (za ANO) o případných změnách v revizi takzvaného rámcového vzdělávacího programu v základních školách. Uvedl to ve středu na jednání sněmovního výboru po představení priorit svého resortu. Klíčové pro změny ve školách je podle něj to, aby měli učitelé dost podpůrných materiálů. Plaga také trvá na tom, že druhý jazyk by si od sedmé třídy děti měly vybírat, a ne ho mít povinně, jak s tím počítá současný dokument. Nový vzdělávací program schválil bývalý ministr Mikuláš Bek (STAN). Povinný má být pro prvňáky a šesťáky od září 2027.
před 6 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Udělá vlny a vytvoří si tak prostor k vyjednávání, říká o Trumpovi Červený

Prezident USA Donald Trump vyjednává stejným způsobem po několik desítek let, myslí si místopředseda sněmovního hospodářského výboru Igor Červený (Motoristé). Trump podle něj postupuje stejně i v případě Grónska. „Udělá vlny, vytvoří si prostor pro vyjednávání a pak v klidu zasedne a dojedná to,“ prohlásil poslanec vládní strany v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Kouzlo spočívá podle Červeného v tom, že se protistraně předem neprozradí, jakým způsobem se bude vyjednávat.
před 7 hhodinami

Senát se postavil proti rušení televizních a rozhlasových poplatků

Senát se ve středu postavil proti rušení rozhlasových a televizních poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. V přijatém usnesení vyzval vládu, aby upustila od „destrukce“ systému poplatků, který podle něj spolehlivě funguje už víc než třicet let. Senátoři míní, že zrušení systému poplatků a převod na financování ze státního rozpočtu vystavuje média veřejné služby nebezpečí subjektivního rozhodování a politické zvůle. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se zrušením poplatků počítá vládní program a že změnu očekává od roku 2027.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Senátními kandidáty na ombudsmana jsou Jirsa a Kostolanská

Senát vybral Jaromíra Jirsu a Evu Kostolanskou jako kandidáty na ombudsmana, vybírat z nich bude sněmovna. Dále souhlasil s dalším působením Česka v takzvané koalici ochotných. Na rozdíl od sněmovny odsoudil protiukrajinské výroky šéfa SPD Tomia Okamury. Horní komora se usnesením rovněž postavila proti rušení televizních a rozhlasových poplatků.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...