Ministerstvo nezdůvodnilo limity návštěvnosti akcí. Aplikace čTečka byla v pořádku, rozhodl NSS

Ministerstvo zdravotnictví v jednom z mimořádných opatření proti šíření covidu-19 nezdůvodnilo, proč stanovuje maximální počet návštěvníků stejně u vnitřních i venkovních koncertů a dalších akcí. Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že opatření, které platilo letos v lednu, bylo kvůli nepřezkoumatelnosti v rozporu se zákonem. Z verdiktu, jenž je dostupný na úřední desce, nicméně plyne, že povinné kontroly návštěvníků prostřednictvím aplikace čTečka zákonu neodporovaly.

Na soud se s částečným úspěchem obrátila promotérská agentura JVS Group se sídlem v Ostravě, která pořádá velké koncerty a také výstavy. NSS konstatoval nezákonnost opatření jen v bodech, které stanovily maximální počet návštěvníků na hromadných akcích.

Koncertů, sportovních utkání a dalších podobných událostí se smělo účastnit maximálně tisíc lidí. Pro jiné veřejné nebo soukromé akce opatření stanovilo limit sto lidí, přičemž se v obou případech nerozlišovalo mezi vnitřními a venkovními akcemi. Opatření také nezohledňovalo charakteristiku prostor, kde se akce konají, například kapacitu nebo možnosti větrání.

„Představují-li vnitřní a vnější prostory rozdílné riziko pro další přenos viru, bylo by logické, aby pro ně byly stanoveny samostatné podmínky (například počet diváků), za kterých se mohou hromadné akce konat,“ stojí v rozhodnutí NSS. Opatření bylo podle soudu v dané části nepřezkoumatelné kvůli nedostatečnému odůvodnění.

Legitimní kontrola prostřednictvím čTečky

Kontroly očkování, testu či prodělané nemoci prostřednictvím aplikace čTečka soud označil za legitimní, zejména kvůli kontrole případných zfalšovaných potvrzení.

„Pouhá vizuální kontrola dokladu organizátorem akce nemusí k odhalení zfalšovaného dokladu stačit. Naopak kontrolou dokladu prostřednictvím aplikace čTečka může být ověřena platnost i pravost dokladu tím, že je naskenován a vyhodnocen QR kód uvedený na příslušném dokladu,“ popsali soudci.

Agentura JVS Group neuspěla ani s argumentem, že jí kvůli kontrolám vznikaly technické a personální náklady. „Při současné cenové dostupnosti a technickém rozvoji takzvaných chytrých zařízení lze předpokládat, že organizátor akce nebo jeho zaměstnanec chytrým telefonem nebo tabletem, na kterém by bylo možné aplikaci čTečka nainstalovat, disponuje,“ rozhodli soudci.