Miloš Zeman přijel zkontrolovat kůrovce na Šumavě

Nová Pec – Někdejší premiér Miloš Zeman vyzývá hejtmany Plzeňského a Jihočeského kraje, aby vyhlásili na Šumavě stav nebezpečí. Kůrovec podle Zemana způsobil v lesích škody za 32 miliard. Řekl to při návštěvě kůrovcem postižených míst. Správci parku ale jeho výroky označili za blamáž.

Kromě bývalého premiéra vyrazili do šumavských hvozdů i někteří bývalí ministři. V průvodu se objevili také vědci, kteří právě v této oblasti studují přirozenou obnovu lesa. Zhruba dvousethlavá skupina vyrazila z Jeleních Vrchů nedaleko Nové Pece u Lipenské přehrady. Pěší výstup na Plešné jezero trval necelé dvě hodiny, túra se dvěma zastávkami na kratší odpočinek byla dlouhá sedm kilometrů. 

Krátký výlet ale spory kvůli kůrovci nevyjasnil: „Jestliže nějaký odborný experiment evidentně nevychází a působí škody a ty škody jsou dnes oficiálním znaleckým posudkem odhadnuty na 32 miliard korun, tak je určitá zaťatost těchto vědců téměř neospravedlnitelná,“ uvedl Zeman. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) tento týden odložil zvažované vyhlášení stavu nebezpečí, o situaci ho bude informovat speciální expertní skupina. 

Reportáž Aleše Hazuky (zdroj: ČT24)

Ředitel správy šumavského parku František Krejčí ale označil škody za 32 miliard za nesmysl. S tím souhlasí i Jaromír Bláha z Hnutí Duha: „Viděl jsem některé expertní posudky, které přirovnají stromy uschlé kůrovcem ke zkáze lesa, v podstatě vyasfaltované ploše, a pak to spočtou jako ekonomickou újmu, což je naprostý nesmysl,“ uvedl Bláha.   

Aktuálně pracuje na ochraně lesa proti kůrovci několik stovek lidí. „Na 20 procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje,“ vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po ničivém orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu. Letní rojení brouka prý ale letos kvůli počasí bylo specifické. 

Podle ekologů je dobře, že Miloš Zeman dnes uviděl skutečný stav na Šumavě. „Kůrovec samozřejmě není nebezpečí pro les, otázka přemnožení kůrovce je problémem člověka, který si odvykl dívat se na suché stromy, protože v hospodářských lesích suché stromy nenajdeme,“ podotkl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Vysvětlil, že v přírodě jde o přirozený koloběh a pod mrtvými stromy vzniká nový les.

Vydáno pod