Marvanová: Tlaky na mé odvolání šly i od lidí kolem Pavla Němce

Praha – Na odvolání Hany Marvanové z funkce náměstkyně ministryně spravedlnosti údajně tlačila skupina lidí kolem někdejšího ministra Pavla Němce. Marvanová to řekla v Interview ČT24. Podle ní podléhají ministerstva tlaku zájmových skupin natolik, že není možné prosadit změny a reformy.

26 minut
Interview ČT24
Zdroj: ČT24

V minulých dnech se Marvanová netajila tím, že klíčový spor se na ministerstvu spravedlnosti rozhořel kvůli výběrovému řízení na šéfy krajských soudů v Brně a Ústí na Labem. Někteří justiční funkcionáři podle ní dávali najevo, že si změny nepřejí. Z pozice náměstkyně Marvanová uspořádala otevřené výběrové řízení. „Pět dnů předtím, než výběrová komise zasedla, jsem ze dvou zdrojů dostala informace, že je již dohodnuto, jak má dopadnout výběrové řízení v Ústí,“ podotkla.

Jak má dopadnout soutěž na šéfa ústeckého krajského soudu, se Marvanové doneslo ze serveru Česká justice. Podle těchto informací si měl předseda ústeckého krajského soudu vyměnit místo s někým dalším odtamtud. „A za serverem Česká justice stojí skupina kolem Pavla Němce, takže tlaky na mé odvolání směřují mimo jiné z této skupiny,“ řekla v Interview ČT24. Klíčovými lidmi, kteří ovlivňují stav české justice, je podle Marvanové osmička předsedů krajských soudů.

Tři desítky ústeckých soudců začaly s výtkami vůči změnám na krajském soudu mediálně vystupovat v momentě, kdy výběrová komise vedená Marvanovou nedoporučila na šéfa ani jednoho ze stávajících dvou místopředsedů, kteří se do soutěže přihlásili. Uspěl totiž předseda Okresního soudu v Mělníku Jan Veselý. Ministryně Helena Válková přislíbila po odvolání Marvanové, že výsledek výběrového řízení bude respektovat.

Pavel Němec:

Bývalý předseda Unie svobody, exministr pro místní rozvoj a poté i ministr spravedlnosti. V této funkci se dočkal kritiky v rámci několika kauz, z nichž nejznámější bylo předání v Česku stíhaného prince Sáního do jeho domovského Kataru. Později rovněž figuroval v kauze takzvané justiční mafie, kdy se scházel s některými zástupci justice včetně tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké v době, kdy soud řešil případ tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Ten byl v té době předsedou vládní KDU-ČSL, Němec přitom v té době radil premiéru Mirku Topolánkovi.

Lobbing je silnější než vůle po změně

Marvanová, která skončila jako náměstkyně Heleny Válkové na ministerstvu spravedlnosti po zhruba čtyřech měsících úřadování, je za svou zkušenost ráda. Vládě doporučuje, aby více čelila lobbistickým tlakům: „Nemyslím, že je to problém jen na ministerstvu spravedlnosti. Proto se v této zemi nedaří prosadit reformy. Politici ve volbách mnoho slibují, ve chvíli, kdy přijdou do vlády, začnou podléhat tlakům nebo nemají sílu jim čelit.“ Po čtyřletém období, až budou politici skládat účty, ukáže se opět, že nedošlo k prosazení změn.

Pro příklad sáhla ke své nedávné zkušenosti. Jmenovala advokáty, exekutory, soudní znalce a samotné soudce jako skupiny, které se snaží ovlivňovat dění na ministerstvu prostřednictvím úředníků, které ovládají. „Když jsem trvala na výrazném snížení odměn při vymáhání bagatelních pohledávek, narazila jsem na odpor lidí z legislativního odboru,“ řekla Marvanová v Interview ČT24 s tím, že musela některé úředníky upozorňovat, že současná vláda má jiný program, než vláda předchozí.

Někteří úředníci podle jejích slov fungovali v těsném sepětí se zájmovými skupinami a odmítali provádět příslušné změny. Pro příklad uvedla sílu exekutorů na úřadě: „Šlo to tak daleko, že když jsem jim uložila, aby zapracovali změnu, kterou požadovala vláda, konkrétně šlo o omezení postihu společného jmění manželů v exekuci, obešli mě, šli za paní ministryní a vyjednali si, že z návrhu zákona se věc vypustila.“ Ministerstvo pak za to od  legislativní rady vlády sklidilo kritiku a muselo návrh přepracovat.

Dluhy jsou výnosný byznys, ale politici nemají podléhat tlakům

Sama chápe, že zájmové skupiny se snaží hájit své vlastní zájmy. Obzvláště dluhy a placení vysokých nákladů v rámci exekuce představují výhodný byznys. „Je problémem státní správy a politiků, pokud lobbistickým zájmům podléhají. Mimochodem nám chybí zákon o lobbingu. Potom se stává, že stát je pod přílišným vlivem určitých zájmů a doplácí na to občan,“ míní Marvanová. Situace v resortu je podle ní dlouhodobá.

Budoucí spolupráci s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem na ministerstvu financí si Marvanová umí představit. Babiš už ochotu přizvat ji k dění v resortu jako poradkyni avizoval. „Pokud bude zájem, budu se na tom ráda podílet,“ prohlásila k možné spolupráci s Babišovým resortem. V Interview ČT24 ale několikrát uvedla, že pro změny, jejichž prosazování se na resortu spravedlnosti ujala, necítila ani od Babiše, ani od hnutí ANO žádnou podporu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ODS si zvolí nové vedení. Kupka a Ivan přednesli nominační projevy

Občanští demokraté v sobotu rozhodnou, kdo se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. O pozici se na kongresu v pražském hotelu Clarion uchází s jedenácti krajskými nominacemi dosavadní místopředseda strany Martin Kupka. Proti němu stojí místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan, který na regionálních sněmech otevřenou podporu nezískal. Na úvod kongresu přednesl Fiala bilanční projev.
06:00Aktualizovánopřed 7 mminutami

Post předsedy Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib, který předloni v listopadu v čele strany nahradil dlouholetého šéfa Ivana Bartoše. Piráti pod jeho vedením posílili ve sněmovně, Hřib se také stal poslancem. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády.
06:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 19 hhodinami
Načítání...