Majitelé problematických elektráren se přidali k Vitáskové – také se odvolali

Majitelé solárních elektráren Zdeněk-sun a Saša-sun Alexandr a Zdeněk Zemkovi, které soud nepravomocně poslal na sedm a půl roku do vězení kvůli způsobu udělení licencí na elektrárny, se proti rozsudku odvolali. Na místě se proti trestu osm a půl roku odvolala i předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Také někteří z dalších sedmi odsouzených se odvolali na místě.

Odvoláními proti rozsudkům Krajského soudu v Brně se bude zabývat olomoucký vrchní soud. Míří k němu i trojice lidí s nejpřísnějšími tresty, které padly v případu udělení licencí solárním elektrárnám synů podnikatele Zdeňka Zemka staršího. Po předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové podali odvolání také vlastníci elektráren.

Podle otce nepravomocně odsouzených bratrů Alexandra a Zdeňka Zemkových byla v procesu vyvrácena všechna tvrzení a důkazy obžaloby. „Jádro celé kauzy již od počátku spočívá v naprosté neznalosti technické problematiky týkající se fotovoltaických elektráren ze strany orgánů činných v trestním řízení, které podanou obžalobu postavily na technicky i právně irelevantních skutečnostech,“ uvedl.

V případu jde především o datum, kdy elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun postavené na Chomutovsku získaly licenci. Stalo se tak na sklonku roku 2010, a podle tehdy platných pravidel tak mají výkupní cenu energie 12 150 korun za megawatthodinu (MWh), kdyby přitom licenci získaly o den později, už by byla cena 5,5 tisíce korun za MWh. Podle soudu elektrárny získaly licenci na provoz předčasně, když ještě nebyly dokončené. 

Zdeněk Zemek st. ale tvrdí, že v době, kdy elektrárny licence získaly, byly již plně dokončené a provozuschopné. Naopak podle něj mohly získat licence i dříve. „Na ERÚ panoval v roce 2010 chaos a zmatek v důsledku přetíženosti úřadu doprovázené nesystematickým a nekompetentním vedením,“ uvedl Zemek. Podle něj licenční odbor úřadu nebyl schopen řešit žádosti o vydání licencí, tedy povolenek pro zahájení provozu elektráren, v zákonem stanovených termínech a v zákonných mezích.

Z deseti obžalovaných potrestal soud osm

Před soudem v případu problematických licencí pro solární elektrárny stanulo deset lidí. Nejvyšší trest dostala předsedkyně ERÚ Alena Vitásková za to, že zastavila obnovu správního řízení, v němž mohly být Zemkovým licence odebrány. Kromě ní a bratrů Zemkových, kteří dostali sedm a půl roku a k tomu každý sedmimilionovou pokutu, udělil krajský soud tresty také šesti dalším lidem.

Stejně dlouhé vězení jako Vitáskové hrozí i bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneiderové. Čtveřice provozních techniků, kteří připravili revizní zprávy o elektrárnách, díky kterým licence získaly – podle soudu ovšem byly zprávy falešné – dostala tresty pět a půl roku až šest let a navíc pokuty. U jedné úřednice soud upustil od potrestání a někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka vyloučil k samostatnému projednání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 57 mminutami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 1 hhodinou

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
11:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 1 hhodinou

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
17:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 2 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
15:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...