Liberec na konci bílé stopy. Za chyby v zakázkách pro mistrovství světa zaplatí 14 milionů

Liberec za pochybení v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009 zaplatí státu 14,2 milionu korun. Finanční úřad po Liberci kvůli dotačním chybám původně žádal miliardu korun.

„Výsledkem je, že po deseti letech vyjednávání a prokazování všech věcí se snížila jednomiliardová vratka na 37 milionů korun, což je ohromný úspěch. A nakonec ještě za poslední rok z 37 milionů na 14,2 milionu korun. To už je částka, kterou bude město muset zaplatit,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Podle něj to je konečné rozhodnutí.

Pokuta souvisí s kontrolou 35 zakázek, kterou před lety provedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). „Týkalo se to areálu Vesce, skokanských můstků, výstavby bytů v Zeleném Údolí a dalších. A ve všech 35 akcích shledal (NKÚ), že podmínky dotací nebyly zcela přesně naplněny,“ uvedl primátor.

Chyby se Liberec například dopustil při žádání o dotaci na výstavbu parkovacího domu na Ještědu. „Tehdy si město požádalo o velké parkoviště, které mělo mít 8000 metrů čtverečních. Z nějakých důvodů, které dnes už nerozklíčujeme, se postavilo parkoviště, sice dvoupatrové, které ale zabíralo plochu 2680 metrů čtvrtečních,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK). 

Kvůli chybám při výstavbě bytů hrozila Liberci pokuta až 400 milionů

Pro Liberec to není jediná pokuta v souvislosti s lyžařským světovým šampionátem v roce 2009. Už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,2 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát. V tomto případě městu hrozila sankce až 400 milionů korun. 

S městem vedl sedm řízení rovněž antimonopolní úřad (ÚOHS). Pochybení původně našel v šesti zakázkách a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu těchto pokut zrušil a některé případy vrátil ÚOHS. Radnici nakonec tyto spory vyšly na pokutách asi na 110 tisíc korun. Firmy také u soudu vymáhají dluhy, které po šampionátu zůstaly – zejména kvůli nízké návštěvnosti.