Lesy ČR podezřele manipulují s pětimiliardovou pohledávkou

Praha - Ministerstvo financí se opřelo do státního podniku Lesy České republiky. Podnik totiž navrhl největší lesnické společnosti CE Wood podivné vypořádání pětimiliardové pohledávky, čímž údajně ohrozil zájmy země. CE Wood kvůli ní už dříve odstartoval se státem několik arbitráží, a to kvůli škodám, které mu prý Lesy způsobily vypisováním výběrových řízení.

Při jednáních, která měla horké spory zchladit, vznikl plán, který by ale mohl uškodit českému státu. Lesy přišly s návrhem, aby společnost prodala pohledávku vůči Lesům za téměř pět miliard korun někomu třetímu. A právě za to teď ministerstvo financí státní podnik kritizuje. „Úkon, který podle českého právního řádu neznamená vůbec nic, bude zakládat odpovědnost České republiky za případnou škodu, to je velké nebezpečí u řady úkonů, na které se snažíme v tuto chvíli upozornit,“ varuje ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí Radek Šnábl.

„Přenechat pohledávku někomu jinému, a s tím se dohodneme“

Reportáž Zuzany Tvarůžkové (zdroj: ČT24)

Konkrétní plány byly jednoduché. Ředitel Lesů Svatopluk Sýkora zaslal CE Woodu e-mail, ve kterém stálo: „Prodejte pohledávku třetí osobě za symbolickou částku, třetí osobu vybereme my.“ Přitom v celém sporu jde o to, že Lesy ČR fakturu od CE Woodu  za pět miliard oficiálně nikdy neuznaly, a nechtěly ji proto zaplatit.

Šéf Rozhodčího soudu:

Tím, že ale zformulovaly celý návrh písemně, podle některých právníků připustily, že ji berou vážně. To vše se odehrálo v březnu bez vědomí ministerstva financí. „Vypadá to, že pohledávku, kterou k nim má CE Wood, Lesy vnímají jako relevantní,“ potvrdila ČT právnička Hana Marvanová. Podobný názor má i předseda Rozhodčího soudu Bohuslav Klein: „Když se pokouším s tou pohledávkou disponovat, tak asi mám pocit, že pohledávka může existovat, a jakoby přiznávám, že něco jako pohledávka by mohlo existovat. Já bych tu pozici tímto způsobem neoslaboval.“

Není jisté, zda je vůbec pohledávka oprávněná

Při sporech jde přitom státu hlavně o to, dokázat CE Woodu, že na žádné miliardy nárok nemá, a v případě prohry zaplatit co nejméně. Březnový krok Lesů ČR ale pozici státu podle ministerstva financí naopak poškozuje. Resort financí už poslal dopis na ministerstvo zemědělství a chce si nechat záměry Lesů vysvětlit. Bližší informace nezná ani nyní již bývalý ministr Petr Gandalovič: „Já nejsem o žádných konkrétních krocích informován. Vím, že státní podnik má na tuto záležitost najatou renomovanou právní kancelář a že postupuje v souladu s těmito právními pokyny.“

Lesy dál trvají na tom, že pohledávku fakticky nikdy neuznaly. „Osobně se domnívám, že tato celá snaha CE Woodu směřuje k tomu, aby ovlivnil probíhající mezinárodní arbitráž a soudní řízení,“ uvedl právní zástupce Lesů Roman Polášek.

Celý návrh operace ale přitom podle právníků otevírá řadu otázek. Například proč chtěly Lesy po CE Woodu, aby prodal pohledávku za symbolickou částku. Přitom je to prakticky nemožné, jedná-li se o miliardovou pohledávku. Dalším otazníkem je, kdo měla být třetí osoba, kterou chtěly Lesy určit samy, a za jakých podmínek by se Lesy domluvily na zaplacení 4,8 miliardy s někým jiným. Zástupce společnosti CE Wood František Černý si však prý není jistý, zda ona třetí osoba o tom ví, a proto ji nechce zmiňovat.

Marvanová: Představitelé státu mohli chystat poškození Lesů a České republiky jako takové.

Rozbroje mezi CE Woodem a státním podnikem se vystupňovaly v době, kdy Lesy ČR dostaly firmu do insolvence kvůli 160milionovému dluhu. Podle vyjádření obou stran je teď jakákoli dohoda na mrtvém bodě.

  • Lesy si chtějí pohledávku vyřídit s „třetí osobou“ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/853/85242.jpg
  • Petr Gandalovič autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/683/68293.jpg
  • Hana Marvanová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/767/76624.jpg