Končící řidičské průkazy půjdou od června vyměnit on-line, potřeba bude ale datová schránka

2 minuty
Události: Výměna řidičských průkazů přes internet
Zdroj: ČT24

Od začátku června bude možné elektronicky vyřizovat výměnu řidičských průkazů. Konkrétně těch, kterým končí platnost. Podle ministerstev dopravy a vnitra jde o první takto významný doklad, u kterého dochází k podobné plošné digitalizaci žádostí. Nezbytná je datová schránka.

Nově nebude nutné kvůli výměně propadlého řidičského průkazu chodit na úřad. Žádost půjde zdarma podat on-line na takzvaném Portálu občana, tedy na adrese gov.cz. Stačí zkontrolovat osobní údaje včetně fotografie a podoby podpisu. Obojí stát už zná třeba z databáze občanských průkazů.

„Jedinou činnost, kterou člověk dělá, je vyplnění města, kde si chce daný řidičský průkaz vyzvednout,“ popisuje ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra Roman Vrba. Do Portálu občana je nejdřív nutné se přihlásit. Od ledna to jde i pomocí takzvané bankovní identity.

To znamená, že se lidé budou moci přihlašovat pomocí stejných údajů, jaké používají do svého internetového bankovnictví. Stát zatím tímto způsobem spolupracuje s pěti bankami a další budou přibývat. „Vyberete si tu banku, kde máte účet, a přihlašujete se, jak kdybyste se přihlašoval do internetového bankovnictví,“ vysvětluje Vrba.

Půl milionu žádostí za rok

Účet v Portálu občana je také potřeba propojit s datovou schránkou, případně ji odkazem on-line zřídit. Žádostí o výměnu řidičských průkazů je v Česku ročně zhruba půl milionů. Nových řidičáků se vydá necelých sto tisíc. A noví řidiči budou muset i nadále žádat osobně.

„Tam musí být poměrně velké množství podkladů, které se musí předávat, ještě správní poplatek. Bude to hned v té druhé etapě přibližně za jeden a půl roku,“ avizuje ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Elektronicky zatím nejde vyřešit ani ztrátu dokladu nebo změnu údajů. Mimo jiné kvůli s tím spojenému poplatku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 29 mminutami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 9 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 10 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 10 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 19 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 22 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 22 hhodinami
Načítání...