Klaus podepisoval svou novou knihu o klimatu

Praha - Prezident Václav Klaus dnes odpoledne v pražském knihkupectví Luxor představil veřejnosti svou novou knihu o globálním oteplování Modrá planeta v ohrožení. Na autogramiádu přišlo několik desítek lidí. Soubor textů na téma globální oteplování navazuje na předchozí knihu ke stejnému tématu - Modrá, nikoli zelená planeta, která vyšla před dvěma lety. Klaus v nové knize znovu především varuje před údajnou hysterií kolem změn klimatu.

„Fanatických zastánců myšlenky globálního oteplování ubývá a začíná být diskurs, debata o těchto věcech přece jen trochu rozumnější,“ řekl Klaus při dnešní autogramiádě. Politikům vyčetl, že údajně na vývoj odborné debaty o klimatu nereagují. „Ti politici s jistým časovým zpožděním za myšlenkami jedou dál, jako by se nechumelilo, a mám strach, že to všechno směřuje k nedobrému výsledku,“ prohlásil Klaus. Na dnešní autogramiádu přišli především Klausovi příznivci, ale i lidé, kteří s jeho názory na globální oteplování zásadně nesouhlasí.

Klaus v předmluvě ke své nové knize píše, že nesouhlasí s tím, aby byla „sporná myšlenka globálního oteplování a ještě daleko spornější myšlenka dominantního vlivu člověka na globální klima a na globální teplotu zneužívána k dalšímu radikálnímu vstupu státu a politiky do lidské společnosti“. S touto „falešnou doktrínou“ je podle něj třeba dál bojovat. Český prezident dlouhodobě hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, míní Klaus. Mezi vrcholnými světovými politiky je s tímto názorem spíše výjimkou.

Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) z roku 2001 předpovídá, že do roku 2100 naroste průměrná teplota na planetě o 1,4 až 5,8 stupně Celsia proti stavu v roce 1990. Zpráva zároveň konstatovala, že růst teploty způsobuje především činnost člověka, hlavně vypouštění skleníkových plynů do ovzduší.

podle BBC
Zdroj: BBC/Časopis Nature