Karel Gott byl něco jako lidový léčitel. Tišil bolesti a léčil duše, vzpomíná Ilona Csáková

Nesčetněkrát spolu vystupovali na koncertech a v televizních pořadech. Loni nazpívali duet. Karel Gott a Ilona Csáková se znali dlouhá léta. Díky němu se prý stala zpěvačkou: „Šla jsem za štěstím, jak zpívá mistr.“

Už v dětství Ilona Csáková poslouchala Gottovy písničky. „Měli jsme jeho fotky vystavené doma, maminka ho miluje. On započal můj sen stát se zpěvačkou,“ popsala. A měla i další sen, zazpívat si s ním. I ten se jí splnil. Nazpívala s ním několik duetů, zval si ji jako hosta, točila s ním televizní pořady.

„Byl to můj kolega, kterého jsem si nesmírně vážila a byla jsem ráda, že s ním můžu zpívat. Vážím si i toho přátelství, které mezi námi vzniklo. Brala jsem ho jako kamaráda,“ dodala.

Tišil bolesti a léčil duše

Karel Gott byl Csákové i na svatbě. „Byla jsem vděčná jeho ženě Ivance, že mi šla na svatbu za svědka a samozřejmě přišel i Karel. Tancoval. Zpíval, rozdával energii. Byl to vlastně takový lidový léčitel. Tišil bolesti a léčil duše,“ popisuje zpěvačka, která se podobně jako její vzor v minulosti objevovala na čelných místech ankety Český slavík.

Podle ní byl Gott vtipný, pracovitý, vdělaný a úžasný vypravěč. Bavila ho historie včetně konspiračních teorií, kterým se rád věnoval. „Byl také šarmantní, empatický a taktní. Zkrátka muž s velkým M. Dokázal člověka nabít úsměvem. Všimli jste si, jak se krásně smál?“ říká s dojetím zpěvačka.

Duet natočil zesláblý nemocí

Loni společně natočili duet, který vyšel na desce Pořád jsem to já. „Víc než před patnácti lety jsem řekla Karlovi o písni Pláč, původně od Roye Orbisona Crying. Karel mi slíbil, že si ji zazpíváme a svému slibu dostál. Poté, co ho zasáhla nemoc, takový křehký, zesláblý přišel do studia. Já jsem to chtěla odložit, ale on nechtěl. A nazpíval to úžasně.“

Ilona Csáková zpívá na oslavě 60. narozenin Karla Gotta
Zdroj: Stanilasv Peška/ČTK

Společných vystoupení měli nesčetně a vždycky to prý byly silné emoce. Csáková ráda vzpomíná na koncert ke Gottovým šedesátým narozeninám, na kterých zpívala jeho píseň Oči má sněhem zaváté. „Tenkrát mě režisér Jiří Adamec požádal, jestli bych nešla zazpívat písničku přímo k němu do hlediště a sedla mu na klín. Mně se třásl hlas, měla jsem velkou trému.“

Nádherná byla podle ní i oslava zpěvákových osmdesátin. „Ivanka zorganizovala krásnou oslavu. Karel miloval svůj život, ženu, rodinu, profesi a fanoušky. Ivanka se naprosto božsky o božského Káju starala a za to jí patří jí obrovský dík,“ uzavírá Ilona Csáková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš oznámil, že vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) k pátku vložil veškeré akcie holdingu Agrofert do soukromého svěřenského fondu RSVP Trust, když získal souhlasy regulatorních orgánů tří členských států Evropské unie, napsal na sociální síti X. Míní, že dostál nárokům práva pro střet zájmů. Opoziční představitelé jsou přesvědčení o opaku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoV nových přístrojích budou povolené jen vyměnitelné baterie

Od příštího roku už nebude nutné kupovat si kvůli slábnoucí baterii nové mobilní telefony nebo sluchátka. Přístroje nově uvedené na trh po 18. únoru 2027 budou muset uživateli poskytovat možnost, aby si akumulátor sám vyměnil. Cílem nového evropského nařízení je prodloužit životnost techniky. Na dostupnost nebo ceny by změna neměla mít vliv. U některých zařízení ale bude i tak při výměně nutná pomoc odborníka.
před 8 hhodinami

V Krkonoších po srážce na sjezdovce zemřela lyžařka

Na sjezdovce v krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku zemřela v pátek odpoledne žena seniorského věku. Srazila se s jiným lyžařem, uvedla policie na síti X. Okolnosti nehody vyšetřuje. K určení příčiny smrti bude nařízena soudní pitva, napsala na webu krajská policejní mluvčí. V této zimní sezoně je to podle Horské služby první taková událost.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda představila hospodářskou strategii. Opozice ji vítá, upozorňuje na finance

Vláda provede kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, řekl při prezentaci hospodářské strategie kabinetu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Stát by měl vykoupit akcie od minoritních akcionářů, konkrétní opatření ministr nespecifikoval. Už dříve ale připustil, že přípravné kroky vláda zahájí ještě letos. Premiér Andrej Babiš (ANO) při představení hospodářské strategie řekl, že považuje za hlavní úkol vlády vybojovat v Evropské unii změny emisních povolenek. Podle opozice jde strategie správným směrem, ale problémy vidí v jejím naplňování či finančním krytí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Víc než polovina Čechů pochybuje, že by se země ubránila útoku

O schopnosti České republiky ubránit se pochybuje více než polovina Čechů. Naprostá většina zároveň míní, že suverenitu státu je třeba bránit za každou cenu. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se konal od 23. ledna do 3. února a zúčastnilo se ho 1725 lidí. Meziročně podle výsledků průzkumu vzrostl počet lidí, kteří důvěřují v úroveň české armády a současně oslabila skepse vůči smysluplnosti nákladů na obranu i možnosti rozhodovat o obraně České republiky samostatně bez hlavní role velmocí.
před 13 hhodinami

Děkanem katolické fakulty UK může být odvolaný Brož nebo církevní právník Dvořáček

O post děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy se uchází bývalý děkan fakulty Jaroslav Brož a církevní právník Jiří Dvořáček. Podle volební komise splňují obě kandidatury všechny náležitosti, uvedl její předseda David Bouma. Fakultu nyní vede rektor univerzity Jiří Zima, od konce loňského září je v nucené správě. Tu na ni uvalilo ministerstvo školství v důsledku sporů, které na fakultě panují několik měsíců a týkají se toho, kdo ji má vést po odvolání Brože. Volba je plánovaná na úterý 3. března.
před 14 hhodinami

Příjmy VZP za ukrajinské uprchlíky byly o 5,3 miliardy vyšší než náklady na péči

Příjmy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za pojištěné ukrajinské uprchlíky byly loni o 5,34 miliardy korun vyšší než náklady, které vynaložila na jejich zdravotní péči. Informaci poskytla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. Od začátku ruské války na Ukrajině do konce září loňského roku byly příjmy celého zdravotnického systému za pojištění uprchlíků 26,2 miliardy korun, výdaje třináct miliard. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto navrhl peníze od VZP, která jich registrovala většinu, přerozdělit ostatním pojišťovnám.
před 14 hhodinami

Na Královéhradecku je ptačí chřipka v chovu s 230 tisíci nosnic

Přes dvě stě třicet tisíc nosnic musí vybít firma z Kosiček na Královéhradecku – v jejím chovu se potvrdila ptačí chřipka. Likvidaci zvířat musela kvůli nákaze provést i před pěti lety. Obnovit chov se jí tehdy podařilo do roka. Podnik dodává na český trh asi půl milionu vajec denně, z toho právě ve své kosičské drůbežárně jich produkuje zhruba třetinu. Vzhledem k velkému počtu a náročnější logistice se budou zvířata utrácet až začátkem příštího týdne, informovala Státní veterinární správa.
před 17 hhodinami
Načítání...