Janáčková přirovnala své výroky o Romech k politickému prohlášení

Praha - Senátorka Liana Janáčková (Hnutí Nezávislí) přirovnala své výroky o části ostravských Romů, kvůli nimž ji chce policie trestně stíhat, k politickému prohlášení. Proto ještě není rozhodnuta, zda požádá své kolegy o zbavení imunity, aby ji policie mohla obvinit z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Senátní imunitní výbor se žádostí policie o vydání Janáčkové začne zabývat v úterý. Nepředpokládá se ale, že by už v tento den dospěl k doporučení, jak by horní komora měla s žádostí policie naložit.

„Když člověk a zrovna v této situaci, ve které jsem se ocitla já, udělá nějaké politické prohlášení, tak ta imunita by asi tohle měla nějak zohledňovat. Já neříkám, jestli budu, nebo nebudu požadovat vydání,“ řekla Janáčková v televizi Prima.

Policie ji chce stíhat kvůli výrokům z předloňského jednání bytového odboru, na němž si starousedlíci z ostravské kolonie Bedřiška stěžovali na chování romských sousedů. Na jejich adresu Janáčková, která je starostkou ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, podle loni zveřejněné nahrávky z jednání použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení.

Janáčková se za své výroky už loni omluvila, nepokládá je za šťastné. „Za to se omlouvám, tehdy mi ujely nervy,“ zopakovala i dnes. Rozhodně ale odmítla, že by její vyjádření bylo namířeno proti romskému etniku. Výroky označila za vytržené z kontextu. Senátorka poznamenala, že trestní oznámení na ni nepodaly romské organizace z Ostravy, protože ty její práci znají, ale aktivistické skupiny z jiných koutů republiky. Janáčková má za to, že všichni občané by se měli chovat v souladu se zákony bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou Romové.