Janáčková nebude stíhána za výroky o Romech, Senát ji odmítl vydat

Praha - Senátorka za hnutí Nezávislí Liana Janáčková požádala o vydání k trestnímu stíhání za údajné rasistické výroky. Chtěla tak čelit spekulacím, které vyvolalo vystoupení senátorů Jiřího Zlatušky a Milana Štěcha. Ti tvrdí, že ODS brání Janáčkovou kvůli tomu, že při únorové prezidentské volbě podpořila kandidáta Občanské demokratické strany Václava Klause. Imunitní výbor se přitom tento týden rozhodl nedoporučit Senátu, aby Janáčkovou imunity zbavil. Horní komora doporučení vyslechla a dnešní žádost Janáčkové zamítla. Senátorka tak za svůj čin už stíhána být nemůže.

„Těch třináct hlasů, které byly pro vydání, které de facto vyslechly mou žádost, je z různých politických stran, je to opravdu průřez spektrem, takže myslím, že v tomto okamžiku se nedá spekulovat, že mě zachránila nebo nezachránila ODS“, vyjádřila se Janáčková, senátorka za hnutí Nezávislí a starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

Podle loni zveřejněné nahrávky měly na jednání bytového odboru z jejích úst zaznít rasistické výroky. Na záznamu říká Janáčková mimo jiné i následující: „Nesouhlasím s jakoukoli integrací. Bohužel jsem rasista. Nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou. S vysokým plotem, s elektrikou, mně je to jedno.“ Janáčková na adresu romských obyvatel z ostravské kolonie Bedřiška, na které si stěžovali jejich sousedé, použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení.

Senátorka tvrdí, že výroky byly vytrženy z kontextu, nicméně se za ně již opakovaně omluvila a nepokládá je za šťastné. Odmítá ale rozhodně, že by byly namířeny proti romskému etniku. „Vyjádřila se sice velice nešťastně, ale ve skutečnosti hájila právo Romů, aby jim byly v oblasti přiděleny byty,“ hájí Janáčkovou předseda senátního imunitního a mandátového výboru Jiří Pospíšil a senátor za ODS Jaroslav Kubera k tomu uvedl: „Senátoři dospěli k závěru, že byť ty výroky byly velmi nešťastné, tak že to nebyly rasistické výroky řečené úmyslně, bylo to pod tlakem toho jednání“.

Ani v kolonii Bedřiška nejsou její slova vnímána jako rasistická, trestní oznámení na Janáčkovou podaly aktivistické skupiny z jiné části republiky, ne z Ostravy. „Považujeme její prohlášení za naprosto skandální, proto jsme také podali trestní oznámení,“ vysvětlil Adam Pospíšil z občanského sdružení Romea.

Senátoři, kteří chtěli Janáčkovou vydat, argumentují, že za stejnou věc je stíhán i bývalý místostarosta Jiří Jezerský, kterého ale imunita nechrání. 

Vydáno pod