Jana Husa připomíná socha na Krakovci

Krakovec (Rakovnicko) – Kazatele, myslitele a církevního reformátora Jana Husa připomíná 596 let po jeho upálení nová socha odhalená dnes na středočeském hradě Krakovci. Na historickou událost vzpomněli lidé také v reformátorově rodném Husinci. Město v posledních letech rozpoltily spory, zda má chátrající Husův domek spravovat z vlastního nepostačujícího rozpočtu nebo ho pronajmout Československé církvi husitské. Svátek v den upálení Jana Husa je významný především pro české evangelíky – katolíci naopak považují Husa za kontroverzní postavu. Následuje den po svátku příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu, spolu s ním upozorňuje na historické kořeny Čech a Moravy.

Sochu sedícího Jana Husa na Krakovci vytvořil Milan Vácha, který se rozhodl odklonit od tradičního reformátorova ztvárnění asketického vysokého muže s kozí bradkou. „Prostudoval jsem gotické zápisy a zjistil jsem, že byl úplně jiný, byl to podle popisu, který se dochoval, malý, tlustý, nemocný člověk,“ vylíčil sochař Vácha. A tak je i krakovecký Hus obtloustlý a bezvousý. Téměř dvoutunová socha sedí pod hradem, podle autora přemýšlí o sobě a svém problému. Hus ke Krakovci přibyl v sobotu, kdy ji do svahu vyneslo dlouhé rameno jeřábu. Dnes se dočkal slavnostního odhalení. Na slavnost se sešly asi dva tisíce lidí, odhadl náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek. Kraj stavbu sochy zaplatil, od nové turistické atrakce si slibuje větší zájem lidí o zapomenutý region.

V Husinci se potom sešlo více než tisíc lidí. Většinu přilákal sváteční jarmark v ulicích, jenom menšina se vydala na mši a ke kazatelovu pomníku. Nečekalo na ně však příliš hostinné prostředí. Do Husova domku zatéká, padá omítka a na stěnách se tvoří plíseň. V příštích letech už může být vzpomínka důstojnější. Končí dlouhé přetahování o památník, husinecká radnice uzavřela smlouvu s husitskou církví, která bude domek spravovat dalších 50 let. „Církev husitská se k tomu postavila velice pozitivně. Spolupracujeme s ní, co se týče studií rekonstrukce,“ uvedl starosta Ludvík Friedberger. Podle radniční opozice ale město ztratilo kontrolu nad významnou památkou. „Je to i pro jiné generace průšvih,“ podotkl opoziční zastupitel Jaroslav Neužil.

4 minuty
Oslavy Jana Husa na Krakovci a v Husinci
Zdroj: ČT24

Jan Hus působil na počátku 15. století, jeho práci lze vnímat z mnoha hledisek. Je oceňován jako tvůrce spisovné češtiny, odborníci se dodnes neshodnou na významu jím prosazeného Kutnohorského dekretu, který počeštil pražské vysoké učení, ale odešla z něj proto řada mistrů a úroveň školy poklesla.

Především je ale Hus znám jako kritik katolické církve vrcholného až pozdního středověku. Kritizoval její tehdejší praxi a prosazoval návrat k prvotní chudobě. Protože na něj církevní autority vyhlásily klatbu a v Praze – dokud v ní pobýval – tzv. interdiktem zakázaly poboznosti, uchýlil se záhy na venkov. Před osudnou cestou do Kostnice pobýval i na hradě Krakovci.

Své myšlenky chtěl vysvětlit na jednom z nejvýznamnějších církevních koncilů v Kostnici, který se zabýval především papežským schizma. Církevní autority Husa přes královskou garanci volnosti záhy nechaly uvěznit, 6. července 1415 potom byl Hus upálen a hranice s jeho popelem vhozena do Rýna.

Církev československá husitská i další evangelické církve vyzdvihují Husův stálý zřetel k autoritě Bible, svobodu svědomí, ochotu držet se pravdy, nedogmatickou otevřenost a životní opravdovost.

Papež Jan Pavel II. vyjádřil v roce 1999 nad Husovou smrtí lítost. Katolíci ho však dodnes plně nerehabilitovali, některé jeho myšlenky totiž považují za mylné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 5 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 10 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00
Načítání...