Hrad zařídil poradci Nejedlému diplomatický pas

Kancelář prezidenta republiky nechala zařídit diplomatický pas Martinovi Nejedlému, bývalému jednateli české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation a poradci prezidenta Zemana. Informaci přinesly Lidové noviny. Že o vydání pasu požádala prezidentská kancelář, potvrdil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, získal ho v roce 2013, kdy byl ministrem zahraničí Jan Kohout (ČSSD). Na diplomatický pas ovšem standardně mají nárok pouze zaměstnanci ministerstva zahraničí a vybraní ústavní činitelé.

„Považuji to za zcela logickou záležitost. Ostatně pan Martin Nejedlý byl několikrát součástí té nejužší delegace, která se zúčastnila jednání s různými státníky v zahraničí - například s prezidentem Putinem,“ komentoval situaci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že kancelář prezidenta o pas jen požádala, jeho vydání je věcí ministerstva zahraničí.

Mluvčí resortu vydání pasu potvrdila. Nejedlý podle informace opravené tiskovým oddělením ministerstva zahraničí dostal diplomatický pas v roce 2013, s jeho vydáním souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout. Ten České televizi sdělil, že žádost prezidentské kanceláře „schválil v souladu se zákonem a diplomatickými zvyklostmi“.

Původně přitom Černínský palác nesprávně informoval, že svolení k vystavení pasu vydal současný šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) letos.

Irena Valentová
Zdroj: ČT24

Pracuje pro ruskou firmu, díví se Fiala

Nejedlý se v květnu s prezidentem zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kam doprovodil Zemana na jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září pak Nejedlý se Zemanem cestoval do Číny.

Nad tím, že má diplomatický pas, se podivili koaliční i opoziční politici. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola poté uvedl, že bude chtít od ministra zahraničí vysvětlení. Upozornil, že řada účastníků prezidentských delegací diplomatický pas nemá. „Je to zaměstnanec ruské firmy, diplomatický pas absolutně nepotřebuje. Vůbec nechápu, jak ho mohlo ministerstvo zahraničních věcí vydat,“ řekl potom předseda ODS Petr Fiala.

Smířlivější je poslanec Marek Černoch (Úsvit), podle kterého „ví pan prezident, jestli na to nárok měl, nebo neměl“. 

Pas může být vydán jiné osobě se souhlasem ministra zahraničních věcí, pokud to odpovídá mezinárodním zvyklostem. Protože jsme takové země našli, to znamená taková mezinárodní zvyklost existuje, a protože tehdejší ministr zahraničních věcí vyjádřil s žádostí souhlas, tak jsme z toho důvodu podle zákona pas vydali.
Martin Smolek
náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární

Svoboda: Člen delegace není diplomat

Diplomatický pas na letištích především urychluje odbavení a v zemích, kde platí vízová povinnost, díky tomuto dokladu často odpadá veškeré papírování před odjezdem. Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) však členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují.

Cyril Svoboda
Zdroj: ČT24

Diplomatický pas podle Lidových novin nevlastní například ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení.

Také předchozí kancléři tvrdí, že v okolí hlavy států byly diplomatické pasy vzácností. „Držitelem diplomatického pasu jsem byl já a určitě měl diplomatický pas ředitel zahraničního odboru,“ uvedl Jiří Weigl, který vedl kancelář prezidenta Klause. Poslední z kancléřů prezidenta Havla Ivo Mathé potom zdůraznil, že „žádný poradce neměl diplomatický pas“.

Nahrávám video

Lukoil dluží státu 27,5 milionu

Nejedlý byl do letošního června jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation. Firma Lukoil Aviation Czech je od téhož měsíce v likvidaci. Obvodní soud pro Prahu 1 přitom 17. června rozhodl, že tato společnost má státu zaplatit 27,5 milionu kvůli porušení smlouvy při skladování leteckého paliva.

Verdikt není pravomocný, Lukoil Aviation Czech se proti verdiktu odvolá, uvedl už dříve Nejedlý. Společnost podle něj zaplatí všechny závazky včetně případné pokuty.

  • Ministerstvo zahraničních věcí loni evidovalo necelých 6700 vydaných diplomatických pasů.
  • Ze zákona mají na diplomatický pas nárok členové vlády, poslanci, senátoři, ústavní soudci, předsedové Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu. Získávají je rovněž manželé či manželky uvedených ústavních činitelů. Dále je udělován diplomatickým pracovníkům ministerstva zahraničí a jejich rodinným příslušníkům.
  • Diplomatický pas mohou získat také lidé, kterým ho jednorázově schválí ministr zahraničí. Ten by měl při schvalování hledět na mezinárodní zvyklosti. Tradičně ho tak získává prezidentův kancléř.
  • S koncem mandátu musí držitel diplomatický pas vrátit. Doživotní nárok na něj mají pouze bývalí premiéři a prezidenti. I jim se však vystavuje na standardní dobu deseti let, po vypršení platnosti si musí zažádat o nový.
  • Pokud držitel pasu cestuje do Ruska a Vietnamu, nepotřebuje na rozdíl od ostatních českých občanů vízum. S těmito zeměmi má totiž Česká republika uzavřenou dohodu o dílčím bezvízovém styku, který se vztahuje právě na držitele diplomatických a služebních pasů.
  • Majitel diplomatického pasu bývá na letištích přednostně odbavován, prohlídka zavazadel se mu ale vyhnout nemusí. Stejně jako pokuta za rychlou jízdu či parkování. Přístup k diplomatům je totiž v posledních letech o poznání civilnější, a to především v západní Evropě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ERÚ od ledna upraví tarify na vysokém a velmi vysokém napětí, chce uvolnit sítě

Energetický regulační úřad (ERÚ) od příštího roku upraví tarifní strukturu na hladině vysokého napětí (VN) i velmi vysokého napětí (VVN). Změny mají v sítích uvolnit až 3300 megawattů (MW) příkonu, což je patnáct procent kapacity soustav. Úřad si od úprav slibuje omezení zbytečných investic, což by v budoucnu mohlo snížit výdaje na regulované platby až o tři miliardy korun ročně. Průmyslové svazy změny tarifů ERÚ uvítaly.
11:38AktualizovánoPrávě teď

Žalobce Vagai dostal důtku, nebránil se proti vydání počítačů Jiřikovskému

Státní zástupce brněnského krajského státního zastupitelství Marek Vagai dostal důtku za to, že se nebránil proti rozhodnutí soudu, který loni v lednu vydal již dříve odsouzenému Tomáši Jiřikovskému zajištěné počítače. Elektronika pravděpodobně skrývala přístup k bitcoinovým peněženkám. Jiřikovský následně daroval část bitcoinů se sporným původem ministerstvu spravedlnosti. Důtku Vagaiovi navrhl jeho nadřízený, kárný senát Vrchního soudu v Olomouci v pondělí schválil návrh dohody o vině a kárném opatření. S ohledem na dohodu neprováděl dokazování.
před 34 mminutami

Nejednotnost NATO v souvislosti s Íránem nevyslala dobrý signál, řekl Koudelka

Nejednotnost v Severoatlantické alianci (NATO) v souvislosti s konfliktem v Íránu nevyslala dobrý signál, prohlásil na bezpečnostní konferenci ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Považuje to za chybu. Válka s Íránem podle něj zásadně ovlivňuje současnou ekonomickou a bezpečnostní situaci ve světě. Koudelka mluvil také o lednovém zadržení člověka, který je podezřelý z činnosti pro čínskou zpravodajskou službu. Ukazuje to podle něj schopnost zasahovat proti protivníkům, ale má i symbolický význam. Současná bezpečnostní situace je podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky nejsložitější od studené války.
09:11Aktualizovánopřed 43 mminutami

Sjezd sudetských Němců by se mohl konat střídavě v Česku a Bavorsku, navrhl Posselt

Sudetští Němci i Češi v pondělí na závěr sjezdu krajanského sdružení v Brně položili květiny k památníku obětí okupace v Kounicových kolejích. Zazněla modlitba i požehnání na cestu v obou jazycích. Také poslední akci sudetských Němců v Brně provázel protest, tentokrát poklidný. Předák sdružení Bernd Posselt pro stanici BR navrhl, že by se v budoucnu akce mohla konat střídavě v Bavorsku a Česku. Příští rok se uskuteční v Norimberku.
před 58 mminutami

Ne osm, ale desítky. Čeští vědci přesněji rozlišují druhy leukemie

Vědci z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) dokážou lépe určit přesný typ leukemie. Místo původních osmi jich rozlišují více než čtyřicet. S různými typy onkologických onemocnění mízní a krvetvorné tkáně onemocní podle statistiky České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně více než šest tisíc lidí ročně, různými druhy leukemie řádově několik set.
před 1 hhodinou

NKÚ: Peníze na covidové zotavení nemocnice využily z části neúčelně

Peníze určené na posílení odolnosti a připravenosti klíčových tuzemských nemocnic na možné hrozby přispěly k tomuto cíli jen omezeně. Příjemci je z části vynaložili neúčelně a neefektivně. Nemocnice pořizovaly i přístroje, které nepotřebovaly nebo pro ně neměly dostatek kvalifikovaného personálu. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole peněz na posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotních služeb.
před 3 hhodinami

Koaliční rada projedná návrh zákona o veřejnoprávních médiích

Koaliční rada by se měla vpodvečer zabývat návrhem zákona o médiích veřejné služby. K návrhu ministerstva kultury přišlo přes tři sta připomínek od České televize (ČT), Českého rozhlasu (ČRo), komerčního sektoru, ale i resortu financí, vnitra a dalších ministerstev. Po dohodě v koalici předlohu dostane k projednání vláda. Podle dřívějších informací premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla vzniknout pracovní skupina za účasti generálních ředitelů obou veřejnoprávních institucí.
před 3 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne rozebrali i spor o nového náčelníka armády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali spor o nově zvoleného náčelníka české armády, situaci v Knihovně Václava Havla a Sudetoněmecký sjezd v Brně. Pozvání přijali advokát Tomáš Sokol, publicista Jefim Fištejn, komentátor Václav Dolejší, jazykovědec Karel Oliva a ředitelka spolku Díky, že můžem Bára Stárek. Diskusi moderovala Jana Fabiánová.
před 3 hhodinami
Načítání...