Havlová opět prohrála spor o polovinu Lucerny

Praha - Švagrová bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová dnes opět prohrála spor o polovinu pražského paláce Lucerna. Tato část nemovitosti tak nadále zůstává v majetku konkurzu po společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Verdikt pražského městského soudu není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Advokát Havlové už avizoval, že této možnosti využije.

Rozsudek prý podle Havlové brání potřebným opravám, které měla v plánu. Renovace paláce je nutná i podle architekta Jana Fišera, který spolupracoval na opravě jedné z restaurací v paláci. Prakticky od svého vzniku počátkem minulého století totiž podle něj prochází jen drobnými opravami na poslední chvíli. „Je naprosto nezbytný provést komplexní rekonstrukci objektu, to znamená ne to, co probíhá od data narození,“ zdůraznil Fišer. 

Soud se případem zabýval již v březnu roku 2007, ani tehdy žalobě Havlové nevyhověl. Odvolací senát mu však loni v červnu kauzu vrátil k novému projednání. Soudkyně Kateřina Hrudková svůj rozsudek odůvodnila stejně jako poprvé, tedy tím, že Havlová od firmy odkoupila polovinu Lucerny za výrazně nižší cenu a pro společnosti nápadně nevýhodných podmínek.

Protože znalci nedokázali ve svých posudcích jasně určit, jaká měla být obvyklá cena za nemovitost, stanovila ji soudkyně sama. „Lze vycházet z toho, že obvyklá cena, je částka z roku 1997,“ řekla. Tehdy totiž společnost Chemapol Reality odkoupila od exprezidenta polovinu paláce za 200 milionů korun. O dva roky později ji prodala Havlové za 145 milionů.

Problémem je sleva 55 milionů

Společnost Chemapol Reality v roce 1997 odkoupila od exprezidenta polovinu Lucerny za 200 milionů korun a o dva roky později ji prodala Havlové za 145 milionů. Podle konkurzního správce však byla sleva 55 milionů nepochopitelná. Řekl, že C.H.R. prodávala polovinu Lucerny v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat.

Slovenská Tatra banka totiž podala v roce 1999 návrh na konkurz C.H.R. a Havlová odkoupila od věřitelů pohledávky vůči firmě ve výši 230 milionů korun. Vzala si na to úvěr jištěný druhou polovinou Lucerny. Celkem 30 milionů zaplatila hotově a na 115 milionů použila pohledávky. Zbytek pohledávek prý firmě prominula. Správce konkurzu ale řekl, že obě strany uzavřely dohodu o narovnání, nikoliv o prominutí dluhu. Úpadce podle něho nabídku Lucerny neinzeroval a celý prodej byl orientován na Havlovou.

Lucernu získala Havlová až v roce 1999

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

Vydáno pod