Evropa přestala být naivní, naučili jsme se být solidárnější, zaznělo k výročí války v pořadu Události, komentáře

61 minut
Události, komentáře: Jak nás změnila válka
Zdroj: ČT24

Nad ránem 24. února 2022 zaútočilo Rusko na Ukrajinu. Jak změnil konflikt Českou republiku? Co Česko před začátkem velké invaze nevidělo? A stačí dávat dvě procenta HDP na obranu? O tom mimo jiné hovořili v Událostech, komentářích místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jaroslav Bžoch (ANO), europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), členka sněmovního zahraničního výboru Eva Decroix (ODS), poslanec Ondřej Havel (TOP 09), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Horák (KDU-ČSL), místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Barbora Urbanová (STAN) a europoslanec Ivan David (SPD).

„Pevně věřím, že jsme se především naučili být odpovědnější, více dbát na vlastní bezpečnost, ale také být solidárnější,“ myslí si Decroix. „Jakkoliv byl poslední rok ne vždy jednoduchý, třeba co se solidarity týče, tak výsledky jsou takové, že jsme byli schopni přijmout neuvěřitelné množství uprchlíků. A to nejen, že by pomáhala vláda – pomáhali všichni,“ uvedla jako příklad. Členství Česka v Evropské unii a NATO se navíc podle ní stalo pevnějším.

S tím souhlasí i Horák. „Ještě bych přidal, že jsme přestali být naivní. Přestala být naivní celá Evropa. Dlouhou dobu jsme měli dobré vztahy s Ruskem, s Ruskem se obchodovalo a nikdo by nevěřil, že v jednadvacátém století může vypuknout takový šílený krvavý konflikt,“ soudí. „Podceňovali jsme obranu a varování našich partnerů například v Pobaltí – z Litvy, Lotyšska, Estonska – a také z Polska, Moldavska,“ vyjmenoval.

Bžoch se domnívá, že Česko dokazuje schopnost a ochotu postavit se za to, aby svět zůstal svobodným a demokratickým. „Česká republika ukázala, že je jasnou součástí Evropské unie a NATO. A za to ochotní bojovat jsme. Myslím, že většina lidí si uvědomuje, že je to důležité. To, co se dnes děje na evropském kontinentu, bylo ještě nedávno něčím, co si nikdo nedokázal představit. To ukazuje stinné stránky našeho života, které mohou nastat,“ okomentoval. Poukázal také na válku informační. Většina lidí si podle něj uvědomuje, že je třeba se hybridním hrozbám postavit.

Na tyto myšlenky navázala Gregorová. „To, co vnímám kolem sebe a když s lidmi mluvím, tak je (Česko) připraveno bojovat za svobodný a demokratický svět,“ uvedla s tím, že si každý pod tím může představit něco jiného. „Občas jsme byli v něčem naivní a podceňovali jsme například hybridní hrozby, právě informační válku, kterou nejen u nás, ale třeba i na Ukrajině Rusko vedlo mnoho let předtím. A stále vede,“ upozornila. Pozitivní podle ní je, že se Česko posunulo k většímu závazku v NATO.

Havel v návaznosti hovořil o výši výdajů na armádu. Alianční závazek dvě procenta HDP je podle něj „mírová forma“. „Je to určitá dohoda na tom, že v mírových dobách budeme do obrany investovat dvě procenta HDP, což má jednoznačně ten smysl, že budeme připraveni na takové situace, jaká třeba nastala na Ukrajině,“ zhodnotil. Dovede si proto představit, že v době, kdy je ohrožení vyšší, by mohl být vyšší i tento výdaj. „My jsme ale v minulých dobách neplnili ani ta dvě procenta, ke kterým jsme se pro mírové doby zavázali. Takže pokud budeme teď dvě procenta plnit, je to dobře. Pakliže situace ukáže, že je potřeba výdaje navýšit, nechť to uděláme,“ dodal.

„Myslím, že podstatnější je otázka, jak těch peněz bude užito,“ okomentoval David. Pokud jich Česko využije na nákup zbraní bez toho, aby vědělo, k čemu mají sloužit, není to podle něj správné. Občané dle europoslance navíc nejsou na vojenský konflikt připraveni, jak podotkl. „Máme tady muže ve věku přes čtyřicet let, kteří nemají žádnou zkušenost s armádou, se zbraněmi, s tím, jak přistupovat ke konfliktům,“ míní. „Navíc pro případ konfliktu nemáme ani výstroj, ani výzbroj pro větší množství vojáků,“ doplnil.

Urbanová souhlasí s Havlem, že dvě procenta HDP na obranu jsou závazkem pro dobu míru. „Ve válce si dokážu představit, že to budou vyšší peníze. Nutno ale říci, že jsme byli před rokem v situaci, kdy jsme nebojovali jen na frontě obrany, ale spoustu peněz jsme museli investovat do nezávislosti na Rusku,“ podotkla s tím, že například v oblasti energetiky. Nyní, když se Česku v oblasti nezávislosti již daří, je dle Urbanové třeba, aby se lépe a strategicky připravilo na situace, které mohou v budoucnu přijít.

Celá diskuse je ve videu v úvodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
18:11Aktualizovánopřed 39 mminutami

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 50 mminutami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
17:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 5 hhodinami
Načítání...