Důstojníci BIS musí na detektor lži – kvůli nahrávce z porady

Praha - Důstojníci ekonomického odboru BIS budou muset na detektor lži kvůli úniku informací. Podle Hospodářských novin jim to nařídil jejich ředitel Jiří Lang. Ten své podřízené podezírá, že před rokem vynesli interní informace z porady, na které se kontrarozvědka zabývala odposlechy lobbisty Janouška známými pod souslovím „Kolibřík–Mazánek“.

„Kolibříku“ a „Mazánku“ se oslovovali pražský primátor Pavel Bém a vlivný podnikatel Roman Janoušek; veřejnost se o jejich telefonátech, ve kterých jednali o mocenském rozdělení Prahy, dozvěděla v březnu 2012 na stránkách Mladé fronty Dnes. Za autora odposlechů bývala označovaná tuzemská kontrarozvědka, původ se ovšem nikdy oficiálně nepotvrdil.

Že za zaznamenáním hovorů mezi Bémem a Janouškem skutečně stála BIS, ovšem nasvědčuje další odposlechový únik – a tentokrát přímo z centrály kontrarozvědky. Týdeník Euro totiž letos přinesl informace o jednání špiček BIS, k němuž mělo dojít loni 1. listopadu, čili ve stejný den, kdy policie zatkla bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého důstojníka BIS a pozdějšího šéf analytika protikorupční policie Jana Petržílka.

Lang na nahrávce: Udělám vše pro to, aby byl Petržílek potrestán

Šéf tajné služby Lang na poradě důstojníkům ze čtvrtého, ekonomického odboru oznámil, že odposlechy Janouška a Béma předal Bártovi právě jejich bývalý kolega Petržílek. Od Bárty se pak měly dostat na veřejnost.

„Udělám všechno pro to, aby pan Petržílek byl co nejpřísněji potrestán…, protože práce desítek lidí, postavení služby, jméno České republiky, jméno v zahraničí zase dostává pořádnou ránu,“ prohlašuje na záznamu, který citovalo Euro; někdo z přítomných důstojníků si totiž z jednání pořídil audiozáznam.

1 minuta
Mluvčí BIS: Lang žádné vyšetřování nevedl
Zdroj: ČT24

Lang navíc velmi podrobně informoval o vyšetřování Petržílkova případu, a z jeho slov mělo být patrné, že on sám je tím, kdo vyšetřování řídí. Takový postup by ovšem byl protizákonný, protože vyšetřování spadá do koncepce inspekce BIS. Lang a jeho náměstek Petr Špaček se svým vystoupením mohli podle Eura navíc dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby nebo vyzrazení utajované informace.

Mluvčí BIS: Generál Lang nikdy žádné vyšetřování nevedl

Mluvčí BIS Jan Šubert to ale popírá. „Delikty našich lidí má na starosti inspekce BIS, která funguje jako policejní orgán a její vyšetřování vždycky dozoruje státní zástupce. Generál Lang nikdy jakékoli vyšetřování nevedl a do šetření inspekce nikdy nevstupoval,“ prohlásil. „Všechny činy, kroky, jednání inspekce i ředitele služby jsou vždycky v souladu se zákonem.“

Nyní chce Lang podle Hospodářských novin poslat své kolegy z ekonomického oddělení na detektor lži, aby zjistil, kdo jeho slova nahrával. Ředitel navíc podle Insideru použil nátlakovou metodu, ačkoli agenty k testu nesmí nutit. Na poradě koncem září měl všem oznámit, že o vyšetření na detektoru dobrovolně zažádají sami. A pokud neposlechnou, nechá je přeřadit na méně atraktivní práci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci vlády a odborů budou jednat o zvýšení platů, koalice projedná rozpočet

Zástupci vlády a odborů budou ve čtvrtek pokračovat ve vyjednávání o růstu platů ve veřejném sektoru pro letošní rok. V poledne se sejdou ve Strakově akademii. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) i předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedli, že by se dohoda ve čtvrtek mohla uzavřít. Na schůzku o platech by mělo navázat koaliční jednání o návrhu letošního státního rozpočtu.
před 1 hhodinou

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 6 hhodinami

Analýza: K říjnovým sněmovním volbám přišli méně často lidé ve středním věku

V říjnových sněmovních volbách hlasovali méně často než další věkové skupiny lidé ve středním věku od zhruba 25, 27 do 45 let. Výrazně podprůměrná byla účast žen kolem třiceti a čtyřiceti let, volit jich přišlo 58 procent. Nejmladší voliči se naopak nechali zmobilizovat, lidé v důchodovém věku prokázali výraznou disciplínu, vyplývá z analýzy datových souborů šesti agentur (STEM, Kantar, Ipsos, Median, NMS a Data Collect), které spojily své informace do rozsáhlého souboru o více než 7500 respondentech.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 7 hhodinami

Plaga rozhodne o změnách v revizi vzdělávacího programu do konce února

Do konce února rozhodne ministr školství Robert Plaga (za ANO) o případných změnách v revizi takzvaného rámcového vzdělávacího programu v základních školách. Uvedl to ve středu na jednání sněmovního výboru po představení priorit svého resortu. Klíčové pro změny ve školách je podle něj to, aby měli učitelé dost podpůrných materiálů. Plaga také trvá na tom, že druhý jazyk by si od sedmé třídy děti měly vybírat, a ne ho mít povinně, jak s tím počítá současný dokument. Nový vzdělávací program schválil bývalý ministr Mikuláš Bek (STAN). Povinný má být pro prvňáky a šesťáky od září 2027.
před 7 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Udělá vlny a vytvoří si tak prostor k vyjednávání, říká o Trumpovi Červený

Prezident USA Donald Trump vyjednává stejným způsobem po několik desítek let, myslí si místopředseda sněmovního hospodářského výboru Igor Červený (Motoristé). Trump podle něj postupuje stejně i v případě Grónska. „Udělá vlny, vytvoří si prostor pro vyjednávání a pak v klidu zasedne a dojedná to,“ prohlásil poslanec vládní strany v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Kouzlo spočívá podle Červeného v tom, že se protistraně předem neprozradí, jakým způsobem se bude vyjednávat.
před 8 hhodinami

Senát se postavil proti rušení televizních a rozhlasových poplatků

Senát se ve středu postavil proti rušení rozhlasových a televizních poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. V přijatém usnesení vyzval vládu, aby upustila od „destrukce“ systému poplatků, který podle něj spolehlivě funguje už víc než třicet let. Senátoři míní, že zrušení systému poplatků a převod na financování ze státního rozpočtu vystavuje média veřejné služby nebezpečí subjektivního rozhodování a politické zvůle. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se zrušením poplatků počítá vládní program a že změnu očekává od roku 2027.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...