Praha - Domácnosti v severních, středních a východních Čechách a také na Moravě obcházejí falešní energetici. Nejčastěji pod záminkou kontroly nebo výměny elektroměru či kontrol faktur zjišťují, kdo v bytech a domech bydlí. Zaměřují se především na seniory, kteří doplácejí na svoji důvěřivost. Od nich se jim už podvodem podařilo získat tisíce korun.
Domácnosti navštěvují falešní energetici
Typický případ se stal paní Růženě z Litoměřic – u jejích dveří zazvonil muž v montérkách a tvrdil, že jde vyměnit starý elektroměr. Jenže energetici ČEZ už rodině paní Růženy nový elektroměr v minulosti nainstalovali, a proto chtěla vidět průkazku montéra. Muž měl jen průkaz s razítkem neznámé dispečerské služby. Přesto chtěl po ženě tisíc korun jako zálohu na práci. Naštěstí nepochodil. „Pracovníci skupiny ČEZ v žádném případě nevybírají peníze v hotovosti a zpravidla mají jednotný oděv,“ upozorňuje veřejnost severočeská mluvčí ČEZ Soňa Hollingerová.
Desítky případů s falešnými plynaři, elektrikáři či měřiči vody i přes neustálé varování policie před zloději skončí okradením. Podvodníci využívají důvěřivosti zejména seniorů. Policie proto opakovaně radí nikdy neotvírat cizím a neohlášeným lidem a elektrárenská společnost dodává: „Pokud přijde technik, prohlédněte si i jeho průkaz s fotografií, jménem, číslem a označením ČEZ.“
Pouze tak se člověk může účinně bránit proti podvodníkům. Jejich praktiky jsou totiž stále propracovanější – v posledních dnech se zaměřili i na vyúčtování. „Chtějí vidět faktury a na základě těchto faktur falešní energetici zjistí důležité identifikační údaje,“ upozorňuje Hollingerová. Pokud si zákazníci nebudou jistí, že se jedná o pracovníka ČEZ, měli by volat na zákaznickou linku, případně i na policii.