Dobré VŠ budou moci nabrat víc studentů, ostatním stát ubere

Praha - Kvalitní univerzity budou moci od září nabrat víc studentů než doposud. Školám, které nemají tak dobré výsledky, dá ministerstvo školství na výuku méně peněz. Po dnešním zasedání školského sněmovního výboru to novinářům řekl náměstek ministra školství pro vysoké školy Jan Koucký. Do budoucna prý chtějí při financování přihlížet ještě více ke kvalitě škol. České vysoké učení technické a Vysoká škola chemicko-technologická už tak například plánují sloučení, které by posílilo vědu na obou školách.

„Do doktorských studijních programů mohou přijímat jen školy, které mají solidní vědu a výzkum,“ uvedl náměstek. Univerzity sice mohou přijmout víc studentů, než kolik jim určí ministerstvo, nedostanou však na jejich výuku peníze. „Ty školy, které musely ubrat v doktorském nebo magisterském studiu, tak mohou o to zvýšit (počet studentů) v bakalářském studiu,“ dodal. Na doktorandy dostanou školy peníze podle vědeckých výsledků, na výuku magistrů a bakalářů pak podle jejich uplatnitelnosti na trhu práce.

Karlova univerzita by měla dostat víc peněz na výuku vědců

Tato změna financování by měla vést k tomu, že se školy začnou specializovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktickou přípravu studentů dle potřeb v daném regionu. Od roku 2012 by se mělo financování ještě více odvíjet podle kvality, ne podle počtu přijímaných studentů. Podle Kouckého už je nyní jasné, že Univerzita Karlova dostane víc peněz na výuku budoucích vědců. Naopak Slezská univerzita v Opavě prý bude muset počet přijímaných doktorandů omezit a zaměřit se spíš na výuku bakalářů.

Vynikající vědecké výsledky má například i pražská Vysoká škola chemicko-technologická, protože je to však malá škola, nedostává se tolik do mezinárodních hodnotících žebříčků. Škola proto plánuje sloučení s ČVUT, informoval server Česká pozice. „Nevidím jediný rozumný důvod proti, abychom se nespojili,“ potvrdil rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček. Sloučení by prý posílilo výzkum na obou školách, navíc by se ušetřilo za administrativu a provoz. O spojení prý jedná s rektorem VŠCHT, sloučeny by mohly školy být nejdřív za rok.

Vydáno pod