ČSTV zažaluje bývalého ředitele Sazky, T-Mobile už to učinil

Nymburk - Jaký je rozdíl mezi hospodařením Sazky za současného a minulého vedení? Jedna miliarda. Přesně o tolik dokázaly snížit náklady ve společnosti noví majitelé. A to je hlavní důvod, proč dnes Český svaz tělesné výchovy rozhodl o podání žaloby na bývalého šéfa Aleše Hušáka. Požaduje náhradu škody. Policie začala rovněž prověřovat, zda Sazka nezpronevěřila téměř 230 milionů korun, které vydali zákazníci firmy T-Mobile na jaře loňského roku prostřednictvím jejích terminálů. Mobilní operátor od loterijní společnosti peníze nedostal. Sazka, tehdy vedená právě Hušákem, si je podle něj přisvojila.

Pád českého loterijního giganta má jasného strůjce a Český svaz tělesné výchovy po něm bude požadovat to, o co ho připravil. Tak zní závěr valné hromady bývalého majoritního vlastníka Sazky, který plánuje proti exšéfovi Sazky Aleši Hušakovi ostře zakročit. Podle předsedy ČSTV Miroslava Jansty je totiž viníkem většiny z toho, co Sazku postihlo.

Miroslav Jansta detailně rozebral, kam během let mizely peníze určené pro sport. Šéf ČSTV sportovce nešetřil. Nepřítomný a ještě donedávna nedotknutelný Aleš Hušák působil jako nejtemnější démon. „Firemní ošacení skoro 11 milionů za dva roky, automobily 27 milionů, nájmy na automobily 15 milionů. V době, kdy už jsme měli postavenou halu, jsme si pořizovali vily, zámky, pozemky, vinařství, které nám samozřejmě hrozně pomohlo při naší činnosti. To je 846 milionů. Umělecká díla za 32 milionů. Abychom se mohli pobavit, tak jsme si udělali studii hazardního města za 43 milionů. To je skoro miliarda, která mohla jít do vás,“ řekl Jansta. 

Před konsternovanými zástupci sportovců přišly na řadu i platy, milionové výlety na olympiádu a jiné akce, pochybné smlouvy a další nákupy vybavení. Předseda ČSTV Miroslav Jansta uvedl, že řetězec chyb začal již v devadesátých letech, kdy si Sazka vzala úvěr 800 milionů na stavbu svého budoucího sídla. Za osudové pak označil rozhodnutí v roce 2001 o výstavbě nové arény. Aleš Hušák podle Jansty vůbec neodhadl a neřešil, kam až se náklady mohou vyšplhat. Sazka se tak dostala do kolotoče dluhů, ze kterého už podle Jansty není úniku.  

Představenstvo i akcionáři podle Jansty Hušákově vládnutí dlouho nečinně přihlíželi. A když se rozhodli zakročit, bylo už pozdě. Zákonnou odpovědnost má ale podle čerstvého šéfa Českého svazu tělesné výchovy Aleš Hušák. Organizace teď proti němu proto podá žalobu o náhradu škody. Škoda, kterou za sebou měl Aleš Hušák nechat, není malá. Jansta představil jeho příjmy. Oficiálně měl brát přes pět milionů korun měsíčně. A utrácelo se i v dalších oblastech. Třeba desítky milionů za sochy a obrazy.

Novému vedení Sazky se podařilo ušetřit miliardu na nákladech. Kdyby tak Sazka fungovala i před lety, splatila by podle Jansty výstavbu arény bez problémů. Teď ale výpadek příjmů řeší jednotlivé svazy, pro které je likvidační. A pomoc jim má i žaloba - požadovanou až miliardu korun ale nejspíš nezískají.

T-Mobile: Sazka zpronevěřila 230 milionů korun

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu zpronevěry,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Obviněn zatím nikdo nebyl. Více informací Kropáčová nesdělila. Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové podal operátor loni v létě trestní oznámení na neznámého pachatele, protože z právních expertíz a poslední smlouvy vyplývalo, že peníze nikdy nebyly majetkem Sazky.

Podle Lenky Tiché, mluvčí insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky, se tato záležitost týká bývalého managementu firmy. „Pokud si policie vyžádá po správci podklady pro trestní řízení, tak poskytneme součinnost, ale jinak je to věc bývalého managementu a insolvenčního správce se to netýká,“ oznámila Tichá. Již dříve přitom připustila, že právníci T-Mobilu mohou mít pravdu.

Mobilní operátoři včetně T-Mobilu pozastavili dobíjení kreditů přes terminály Sazky v polovině loňského března. T-Mobile obnovil spolupráci s loterijní společností v lednu letošního roku, konkurenční operátoři Telefónica a Vodafone tak učinili již loni.

Hušák byl generálním ředitelem Sazky od roku 1995, loni postupně skončil ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva loterijní firmy. Sazka se loni na jaře dostala do insolvence a poté do konkurzu, její podnikatelskou činnost převzala loni v listopadu firma SAZKA sázková kancelář, vlastněná finančními skupinami PPF a KKCG.