Česko se zapojilo do systému AWACS

Praha - Česká republika se od ledna stala součástí systému včasné vzdušné výstrahy NATO. Nad Českem se tak rozprostřel deštník letadel AWACS s charakteristickým více než devítimetrovým talířem nad trupem. Ročně bude Česko platit asi 7,5 milionu korun z rozpočtu ministerstva obrany. Vstupem do programu se má zkvalitnit a posílit celková obranyschopnost Česka a také se upevní její postavení v Severoatlantické alianci. O přistoupení Praha s partnery v NATO poměrně dlouho vyjednávala.

Program NAPMO má v současnosti 17 členů, z nichž 16 se společně podílí na provozu 17 letounů Boeing E-3A, v kódu NATO označovaných Sentry. Jsou jimi Belgie, Kanada, Dánsko, Německo, Řecko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Portugalsko, Rumunsko, Turecko a Spojené státy. Sedmnáctou zemí je Velká Británie, která na své náklady provozuje sedm letadel E-3D.   

Letouny včasné výstrahy operují především z německé základny Geilenkirchen, předsunutá letiště využívají v Itálii, Řecku, Turecku a Norsku. Skupina letadel E-3A AWACS je jedinou mezinárodní leteckou jednotkou NATO. Stroje s více než devítimetrovou anténou nad trupem mají za úkol objevit případného leteckého útočníka ještě daleko před hranicemi vlastního vzdušného prostoru, jsou schopny v letecké bitvě navigovat a řídit vlastní letecké síly. Mohou také koordinovat letecké útoky na pozemní cíle či pomáhat s navigací transportním letadlům. 

Rozhovor s Jiřím Šedivým (zdroj: ČT24)