Černochová ve Washingtonu podepsala obrannou dohodu s USA

Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podepsala v úterý v Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Vláda ji schválila koncem dubna. Dokument upravuje podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na českém území. Stejnou smlouvu už uzavřela většina evropských států.

„Dnešní den bych přirovnala ke dnu, kdy Česká republika vstupovala do Severoatlantické aliance, nebo i do Evropské unie. Je to významný den pro zahraničněobrannou politiku České republiky,“ řekla ministryně českým novinářům po podpisu smlouvy.

Zmínila také, že v minulost byla střední Evropa ovlivněna expanzí nedemokratických mocností a  nemohli jsme svobodně rozhodovat o svém osudu. Proto má podle ní podpis smlouvy pro Česko hluboký význam. Považuje ji za další nástroj k prohloubení praktické obranné spolupráce mezi Českem a Spojenými státy. Po úterním podpisu ministry obrany musí smlouvu v Česku schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident.

Šéf Pentagonu řekl, že strategické partnerství USA a Česka nebylo nikdy silnější. Platí to podle něho hlavně po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Při schůzce s Černochovou děkoval Česku kromě jiného za jeho podporu Ukrajině a za to, že se zavázalo Kyjevu pomáhat tak dlouho, jak to bude potřeba.

Černochová po podpisu smlouvy uvedla, že při bilaterálním jednání s Austinem hovořili i o pomoci Ukrajině nebo nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu. Diskutovali také o další možnosti podpory Ukrajiny nebo o možnostech výroby vojenského materiálu v Česku a o zapojení českého obranného průmyslu. 

Ministři projednali také přílet prvních vrtulníků, které z USA Česko kupuje. První by se měly do Česka dostat podle ministryně v červnu. Mluvili rovněž o výdajích na obranu. Černochová Austinovi řekla, že Česko chce od příštího roku na svou obranu vydávat dvě procenta svého HDP. „Pan ministr Austin mě informoval o tom, že na summitu ve Vilniusu bude řečeno i to, že ta dvě procenta jsou minimem, takže je dobře, že to Česká republika, sice na poslední chvíli, splnila,“ doplnila. 

Nahrávám video

Spolupráce se spojenci potřebuje mít mnoho podob

Jedním z argumentů, proč Česká republika dohodu s USA uzavře, je podle ministerstva obrany to, že je jednou z posledních členských zemí NATO, která takovou bilaterální dohodu o obranné spolupráci se Spojenými státy uzavřenou nemá.

„Druhý důvod je ten, že spolupráce se spojenci v rámci NATO potřebuje mít mnoho různých podob, a to zejména na praktické rovině spolupráce vojáků s vojáky. Severoatlantická smlouva – zakládající dokument je kus papíru a ten, aby fungoval, to znamená, aby kolektivní obrana v rámci Aliance skutečně fungovala, tak je potřeba naplnit ji praktickým obsahem,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš, který byl hostem pořadu Události, komentáře.

Nahrávám video

Smlouva se ale nezabývá konkrétním pobytem amerických vojáků nebo případným vznikem americké základny na českém území. „Smlouva nezakládá právo USA, aby na našem území umisťovaly vojáky nebo vojenské základny. Nic takového tam není,“ upozornila v úterý Černochová.

Dohoda má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, upravuje především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol. „V případě, že dojde k trestnému činu, Česko má právo domáhat se toho, aby to bylo řešeno podle českého práva,“ sdělila ministryně. 

Nahrávám video

Součástí smlouvy je také seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat. Tato zařízení a prostory zůstanou i nadále plně v českém vlastnictví.

„Vyjednali jsme maximum možného, co Česká republika vyjednat mohla. Jsme 24. zemí NATO, která smlouvu bude mít,“ doplnila. Několik dalších zemí smlouvu právě dojednává, kromě jiného Dánsko a Finsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoReportéři ČT se zajímali o nové syntetické drogy, které zaplavují obchody

Nové syntetické drogy najdou lidé v sušenkách, bonbonech nebo předbalených cigaretách. Řeč je o syntetických kanabinoidech, které napodobují účinky THC. Počet lidí, kteří po jejich požití skončí na záchrance nebo v nemocnici, každý rok stoupá. Stát se tyto psychoaktivní látky snaží postupně zakazovat. Výrobci a prodejci jsou ale rychlejší a pokaždé přijdou s novou sloučeninou, která na seznamu zakázaných látek ještě není. Tématu se pro pořad Reportéři+ věnoval Petr Vodseďálek, který natáčel s pražskými záchranáři a se skrytou kamerou se vydal i do obchodů, kde se drogy volně prodávají.
před 16 mminutami

VideoDoufejme, že to Trump pochopí, říká Schiller k českým výdajům na obranu

Vláda stále nerozhodla, zda povolí prezidentovi Petru Pavlovi účast na červencovém summitu NATO v Ankaře. „Čeká na informace od ministra obrany,“ vysvětluje to předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO). Podle něj je mezi Strakovou akademií a Hradem dohoda, že na summit NATO prezident nepojede, ale pojede na valné shromáždění OSN. Senátor avizuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání Aliance zdůvodní, „proč nejsme schopni dodržet, co jsme slíbili“. „Doufejme, že to pan (prezident USA Donald) Trump pochopí,“ přeje si Schiller a dodává, že Babiš má lepší pozici, protože se s Trumpem zná. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem dále mluvil o budoucnosti českých výdajů na obranu či cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan.
před 2 hhodinami

Od úterý se začne ochlazovat a bude pršet

V Česku vyvrcholil příliv teplého vzduchu s teplotami až 28 stupňů Celsia, po kterém se v úterý ochladí a bude pršet. Ve středu se nejvyšší teploty budou držet do devatenácti stupňů. V druhé polovině týdne se mírně oteplí, denní teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi meteorologů. Kolísavý ráz počasí bude pokračovat i ve zbytku školního roku. Podle dlouhodobého výhledu budou nadcházející čtyři týdny jako celek s vyšší pravděpodobností chladnější, než je obvyklé pro tuto roční dobu.
08:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie navrhla obžalovat pekárnu z Agrofertu kvůli dotacím na linku na toastový chléb

Policie navrhla obžalovat společnost Pekárna Zelená louka, která spadá pod koncern Agrofert, a dva lidi kvůli evropské dotaci v hodnotě sto milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Serveru iRozhlas.cz potvrdil podání obžaloby státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje. Ten by měl nyní tento krok potvrdit, podle trestního řádu na to nemá žádnou lhůtu, napsal server. Holding Agrofert tvrdí, že firma postupovala v souladu se zákonem.
17:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rozhodnutí ohledně summitu NATO na jednání vlády nepadlo, řekl Pavel

Rozhodnutí o složení delegace na summit NATO v Ankaře nepadlo, řekl prezident Petr Pavel při odchodu z Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl zároveň prezidenta ujistit, že výkon jeho pravomocí omezovat nehodlá a zopakoval, že vláda o složení delegace rozhodne 22. června. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) by měl na neformální části summitu zastoupit Česko někdo, kdo skutečně rozhoduje. Vláda zároveň v pondělí schválila Pavla jako vedoucího delegace Valného shromáždění OSN.
03:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Astronaut Svoboda poletí na ISS v roce 2027, oznámil Babiš

Projekt Česká cesta do vesmíru v pondělí prezentoval vývoj příprav české mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a avizuje klíčové milníky pro rok 2027. Tiskové konference v pražském planetáriu se zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministři Karel Havlíček (ANO), Robert Plaga (za ANO) a Jaromír Zůna (za SPD), budoucí astronaut Aleš Svoboda, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen a další.
15:41Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Muž se odvolal proti trestu patnáct let vězení za týrání a znásilňování

Muž, kterého soud poslal na patnáct let do vězení za týrání a znásilňování ženy v Siřemi na Lounsku, podal proti rozsudku odvolání. Ústecký krajský soud rozhodl o trestu odnětí svobody a ochranné sexuologické léčbě v květnu. Kratšími tresty vězení potrestal také jeho tři spolupachatele. Odvolala se spolupachatelka, kterou soud poslal do vězení na šest let. ČT to sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Gabriela Nedělková Pařízková. Případ bude řešit Vrchní soud v Praze.
před 5 hhodinami

Vláda schválila navýšení platby za státní pojištěnce o 24 miliard korun

Vláda v pondělí schválila navýšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 24 miliard korun. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda podle něj bude požadovat po ministerstvu zdravotnictví úspory. Veřejné zdravotní pojištění hospodaří letos s výdaji více než 570 miliard korun, příjmy jsou o téměř 15 miliard korun nižší. Dále vláda schválila účast prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN.
14:18Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...