Část koalice chce změnit důchodovou reformu

5 minut
Události: Část koalice je pro úpravu důchodové reformy
Zdroj: ČT24

Zástupci hnutí STAN, Pirátů i KDU-ČSL chtějí zmírnit parametry důchodové reformy. Souhlasí s nutností zvyšovat věk odchodu do penze, ale pomaleji, než plánoval původní vládní návrh. Argumentují analýzou České demografické společnosti, podle které by i budoucí generace měly v penzi strávit zhruba čtvrtinu života. Opozice navýšení věku pro odchod do důchodu odmítá.

Vládní návrh aktuálně počítá s tím, že by lidé odcházeli do důchodu později podle průměrného věku dožití. Statisticky by měli nárok na 21,5 roku penze. Podle vlády je to nutné kvůli stárnoucí populaci, aby výše vyplácených důchodů zůstala na důstojné úrovni. Reformu v týdnu poprvé projednával sněmovní sociální výbor.

Třiadvacetiletý David Vaniš studuje v Opavě multimédia. Pokud projde vládní reforma, půjde do penze ve více než sedmdesáti letech. S tím, že by jednou dostával důstojný důchod, ale příliš nepočítá. „Myslím si, že se na ten důchod od státu stejně spoléhat nemůžu, že si na stáří budu muset zajistit peníze sám,“ říká student. I proto si už teď odkládá část svých úspor.

To činí také pětačtyřicetiletá magistrátní úřednice Jana Foltysová. Kvůli svému věku má jít podle vládní reformy do důchodu o tři roky dříve než Vaniš, tedy v 67 letech. „Nedokážu si představit, kolik budu mít v 67 letech ještě energie a síly. Ale myslím si, že s důchodovou reformou se něco dělat musí,“ míní úřednice.

Proti vládnímu návrhu se vymezili demografové

Vláda zatím navrhuje, aby dnešní sedmatřicátníci odcházeli do penze v 68 letech. Dnešní třicátníci pak v zhruba 69 letech, tedy o pět let později než muži a bezdětné ženy odcházejí dnes. Lidé by strávili v důchodu 21,5 roku. Tento plán ale nedávno zkritizovali čeští demografové.

„Návrh odporuje základním demografickým poznatkům. Pokud by tedy ministerstvo trvalo na tom, že je potřeba zvyšovat hranici důchodového věku, tak ale ne nepravidelně pro jednotlivé generace, ale pravidelně,“ upozornil vedoucí Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK Tomáš Kučera.

Členové české demografické společnosti zároveň navrhli, aby lidé odcházeli do důchodu pomaleji než podle vládního návrhu. Každý ročník po roce 2030 vždy o měsíc později než ten předchozí. Podle demografů by návrh zároveň zaručil, aby lidé strávili v penzi zhruba čtvrtinu svého života.

Část koalice tento plán podporuje. „I na základě toho, jakým způsobem se k tomu vyjádřila demografická společnost, bych byl spíš pro ten sociálně citlivější návrh, to znamená pro ten pomalejší,“ prohlásil předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Pro pozvolnější variantu jsou i zástupci hnutí STAN. „Za Starosty dává smysl ta varianta sociálně citlivější. Budeme o ní chtít v koalici ještě diskutovat,“ předestřela místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

O přehodnocení původního návrhu se chtějí bavit také Piráti. „Ať se o tom jedná. O co jde, je, aby ta čtvrtina života v důchodu, kterou mají dnešní seniorky a senioři, byla zaručena i budoucím generacím,“ zdůraznila místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Kolik bude změkčení stát, zajímá další členy koalice

Vstřícné k jednání o návrhu demografů jsou i vládní pravicové strany. Chtějí ale nejdřív vědět, kolik by změkčení reformy stálo. „Místopředseda vlády Marian Jurečka, který má tuto věc v gesci, shromáždí všechny podněty, které považuje za relevantní, a budeme se ve vládě bavit, zda případně nemáme udělat nějakou úpravu,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zatím řekl, že „pokud dané opatření přináší další výdaje do systému, tak si musíme říct, kde na to také dokážeme vzít“. On sám je otevřen jednání, návrh demografů podle něj má logické prvky.

„Je to otevřená záležitost, kterou budeme i dále diskutovat poté, co budeme mít veškeré podklady od pana ministra,“ uvedla předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Kabinet změny opírá i o to, že se důchodový účet propadá. Podle posledních čísel byl ke konci května v deficitu skoro třicet miliard. Minulý rok vykázal systém rekordní schodek – téměř 73 miliard. Do přebytku se za poslední dekádu dostal pouze dvakrát.

Opozice zvyšování důchodového věku nepřipouští

Sněmovní opozice nepodporuje žádné zvyšování věku odchodu do penze nad 65 let. „V rámci hospodářského růstu se důchodový účet vždycky naplní, ba je dokonce v přebytku. Roky 2018 a 2019 byly toho důkazem,“ argumentuje člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO).

Místopředsedkyně stejného výboru Lucie Šafránková (SPD) míní, že „lidé po pětašedesátém roce budou více odcházet do předčasného důchodu“, protože jim zdraví již nedovolí dále pracovat.

K důchodové reformě se sněmovní výbor pro sociální politiku znovu vrátí v červenci. Definitivně hlasovat by měli poslanci o reformě na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 7 mminutami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 27 mminutami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 39 mminutami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 2 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 3 hhodinami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 3 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 7 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 7 hhodinami
Načítání...