Poslanci se přeli o důchodech. Vláda argumentuje udržitelnějším systémem, opozice je kritická

Poslanci se v úterý začali zabývat širšími změnami v důchodech během mimořádné schůze svolané koaličními zákonodárci. Ve 23 hodin přerušili první den jednání, pokračovat budou ve středu od devíti. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) představuje neudržitelnost penzijního systému zásadní zátěž pro Česko. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš pokládá změny v penzích za návrh, jak okrást důchodce.

Fiala vystoupil k vládní penzijní novele jako první. Poukázal na to, že česká společnost stárne, snižuje se porodnost a bude klesat podíl lidí v ekonomicky aktivním věku. „Reforma penzí už nemůže čekat. Musíme udělat první krok,“ zdůraznil. Hlavním cílem je podle něj udržitelnost systému i pro další generace. Také ujišťoval, že změny nedopadnou na nynější penzisty a ty, kteří se k důchodovému věku blíží.

Průměrný důchod by měl v roce 2035 činit podle premiéra 30 700 korun, v současnosti je o deset tisíc korun nižší. Navzdory navyšování penzí by se v dalších desetiletích měl podle ministerského předsedy udržet schodek důchodového systému přibližně na jednom procentu hrubého domácího produktu, což představuje 70 miliard korun. Při zachování nynějšího stavu by deficit v roce 2050 činil kolem pěti procent HDP, dodal. V současných hodnotách by to bylo kolem 350 miliard korun.

4 minuty
Události: Poslanci o důchodové reformě
Zdroj: ČT24

Za minutu dvanáct, prohlásil Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) úterní den označil za mimořádný, protože se po třiceti letech diskusí o reformě začíná konečně jednat. „Jsme v situaci za minutu dvanáct, každé další odložení, byť by bylo politicky jednodušší, bude přinášet větší a větší problémy pro příští vládu, ale i občany a budoucí důchodce,“ uvedl ministr před jednáním sněmovny.

Předloha předpokládá zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů, což je nepřijatelné pro opoziční hnutí ANO a SPD. Penzijní reforma obsahuje celkem desítku opatření. Patří k nim stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí i omezení takzvaného výchovného.

Navrhované změny by podle vlády měly přispět k udržitelnosti důchodového systému, který loni skončil v dosud nejvyšším schodku 72,8 miliardy korun.

Jurečka během jednání sněmovny prohlásil, že ani další daňové příjmy státního rozpočtu, například z případně obnovené elektronické evidence tržeb, by nevyřešily problémy s důchody. Poukázal na oněch možných 350 miliard. „Tak si odpovězme reálně, co by to muselo být za masivní zvýšení daní, abychom takovýto deficit dokázali vykompenzovat z příjmu z daní,“ poznamenal.

Předsedkyně sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varovala před tím, že pokud se penzijní systém nezmění, bude se muset sanovat z peněz na jiné služby státu či na jeho rozvoj. Hnutí ANO vytkla, že nepředložilo seriózní alternativní návrh důchodové reformy. „Po nás potopa není politika, kterou bychom chtěli dělat,“ řekla. Podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka je důchodová reforma sice nepříjemná, ale nutná. „Zatímco dřív na jednoho seniora připadalo nějakých pět pracujících, dneska je to 2,7 a za třicet let to bude ještě o jednoho méně,“ uvedl.

22 minut
Člen výboru pro sociální politiku Viktor Vojtko a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková v debatě o důchodové reformě
Zdroj: ČT24

Změny jsou chaotické, kritizoval Babiš

Babiš v hodinovém projevu prohlásil, že to „není nic jiného než prachsprosté snižování valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu“. Lidé, kterým je nyní 25 let, by mohli odejít do penze v 70 letech, třicátníci v 69 letech a padesátníci v 68 letech, poukázal. „To je skutečně neuvěřitelné. Jak k tomu vůbec ti lidé přijdou?“ tázal se.

Vláda podle něj provádí „drakonické osekávání penzí“. „Vy zkrátka peníze seniorům nechcete dát. Celý ten balík změn je chaotický, já jsem tomu vůbec neporozuměl,“ uvedl. ANO by podle Babiše zavedlo druhý penzijní pilíř garantovaný státem s dobrovolným spořením na stáří. Nynější hranici 65 let pro odchod do důchodu by hnutí po případném návratu do vlády zachovalo, protože přes to „nejede vlak“, stejně tak i původní valorizační postup.

„I kdyby koalice silou svých 108 poslanců tuto šílenou předlohu protlačila, po příštích volbách ji podrobíme přísné revizi a z velké části zrušíme,“ sdělila před jednáním sněmovny šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová.

Ve sněmovně pak sdělila, že vláda se snaží co nejvíc zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům ze sedmdesátých let, takzvaným Husákovým dětem. Vláda by podle ní měla například omezit zaměstnávání načerno nebo výplaty na ruku a současně by se měla zaměřit například na pilíř státních investic.

Okamura: Když nemáte peníze, začněte vymáhat dluhy

Šéf SPD Tomio Okamura během schůze podle očekávání navrhl zamítnutí penzijní novely. „Nejde o reformu, ale soubor několika parametrických změn zákona o důchodovém pojištění, které povedou ke zhoršení podmínek budoucích důchodců a stabilitu důchodového systému nepřinesou,“ řekl už dříve.

Okamura ve zhruba dvacetiminutovém projevu obvinil tradiční vládní strany, mezi něž zařadil ODS a KDU-ČSL, že v minulosti „rozházely“ peníze na důchody tím, že umožnily „masivní rozkrádání státního majetku“. Koalice podle předsedy SPD uměle udržuje vysokou míru inflace, nesnižuje výdaje státu a jeho příjmy nehledá jinde než ve zvyšování daní.

„Ty peníze prostě jsou, jen je nechcete vidět. Pokud nemáte peníze, začněte vymáhat dluhy,“ řekl Okamura. Podle něj by Česko mělo například vymáhat reparace po Německu za škody způsobené druhou světovou válkou.

Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy je reforma zákonem „zklamaných očekávání pro seniory“. „Vůči mladým je ta kvazireforma úplně nejhorší. Piráti a STAN si je hýčkají na sociálních sítích a pak na ně ohledně důchodů vypláznou dlouhý nos,“ uvedl. Podle něj vláda prakticky zrušila předčasné důchody a zkracuje možnost si penzi užít.

Po šestihodinové sérii vystoupení řečníků s přednostním právem se ke sněmovní debatě o vládní důchodové reformě dostali řadoví poslanci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 30 mminutami

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 54 mminutami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 1 hhodinou

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na odškodnění za nezákonné sterilizace půjde dalších 200 milionů, schválila vláda

Ministerstvo zdravotnictví počítá na odškodné za nezákonné sterilizace s dalšími dvěma sty miliony korun. Přidělení financí schválila vláda ve středu. Dosud bylo vyplaceno přes 210 milionů, nárok úřad potvrdil u devíti stovek podaných žádostí. Poslanci souhlasili s prodloužením lhůty pro jejich podávání o další dva roky, původně měla lhůta vypršet loni. Kabinet na středečním zasedání rovněž schválil dohodu o přeshraniční spolupráci záchranné služby se Slovenskem či novou koncepci zahraniční politiky.
před 2 hhodinami

Sněmovna schválila zjednodušení rozvodů a úpravy péče o děti

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i úpravy péče o děti z rozvedených manželství má od příštího roku zajistit novela občanského zákoníku, kterou schválila sněmovna. Předloha mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví i povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. Novelu teď čeká posouzení v Senátu.
13:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna schválila školskou novelu

Financování nepedagogických pracovníků jako školníků uklízeček či kuchařek zřejmě bude od příštího roku převedeno ze státu na obce a kraje jako zřizovatele škol. Ve sněmovně to ve středu prosadila vládní koalice přes odpor opozičních hnutí ANO a SPD. Financování školních psychologů a speciálních pedagogů má zase být ze státního rozpočtu. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.
09:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 4 hhodinami
Načítání...