Zvyšování hranice důchodového věku se nevyhneme. Musí být ale humánní, říká demograf

28 minut
Interview ČT24: Tomáš Kučera
Zdroj: ČT24

V Česku bude v příštích letech ještě víc důchodců, než se předpokládalo. Počet seniorů se má podle prognóz zvýšit o milion. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravuje důchodovou reformu, která mimo jiné počítá s postupným navyšováním věku odchodu do penze. „Určitému zvyšování hranice důchodového věku se do budoucna nevyhneme," připustil v Interview ČT24 demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Takový proces by měl být humánní – například spravedlivým zvyšováním důchodového věku pro jednotlivé generace.

Demografové absolvovali ve středu kvůli důchodové reformě schůzi v Poslanecké sněmovně. Při debatě zákonodárcům vytýkali hlavně argumentaci daty a jejich použitím. Nesouhlasí ani s ministerskou předlohou při prodlužování věku odchodu do důchodu. Resort práce a sociálních věcí navrhuje posouvání v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet průřezová naděje dožití.

Demografové podle Kučery soudí, že postupné posunování hranice o dva až čtyři měsíce v posledních třiceti letech stačilo. „Úmrtnost do budoucna s největší pravděpodobností tak rychle klesat nebude. To znamená – naděje na dožití nebude s největší pravděpodobností tak růst,“ podotkl.

Vývoj počtu starobních důchodců (v milionech lidí)
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Bylo by tak dobré udržet to, co je v současném zákoně – lidé, kteří se dožijí důchodu, tak by v něm měli prožít zhruba čtvrtinu života. Podle Kučery by se tak věk odchodu do důchodu měl posunovat o jeden měsíc. „Pomohlo by to důchodovému systému a zároveň by to (…) zásadním způsobem budoucí důchodce nepoškodilo,“ říká.

Určitému zvyšování hranice důchodového věku se však prý do budoucna nevyhneme. „Jde o to, aby bylo podloženo co nejtvrdšími daty,“ poukázal. Data by navíc měla být i správně interpretována. Zmínil však, že vedle toho by toto zvyšování mělo být i humánní – například spravedlivým zvyšováním důchodového věku pro jednotlivé generace.

Znám je počet budoucích důchodů, ne jejich zdravotní stav

U počtu důchodců za dvacet či třicet let mají úřady podle něj poměrně tvrdá data. Problém je však s tím, že není znám zdravotní stav těchto lidí. „Zdravotní stav je strašně subjektivní záležitost a byť jsou tady nějaká šetření, nemají dlouhou časovou řadu,“ upozornil na to, že ke sběru těchto dat dochází až od roku 2007.

Počet lidí pobírajících důchod navíc podle něj neovlivnila ani pandemie covidu-19. „Během dvou tří let dojde ke kompenzaci zvýšené úmrtnosti v období covidu,“ vysvětlil.

Poukázal však na to, že o zvýšeném počtu seniorů už úřady věděly dopředu. Odkázal třeba na statistiku, která počítá se zhruba 3,2 miliony důchodců v polovině tohoto století. „Omlouvám se, ale to už jsme měli v prognóze z roku 1995,“ řekl.

Část prognóz je dle jeho slov v tomto ohledu velice přesná. „Ti lidé nikam nemigrují, už tady jsou a vymírají podle nějakého pevného řádu.“

18 minut
90' ČT24: Petr Mazouch a Filip Pertold o stárnoucí populaci
Zdroj: ČT24

Vliv migrace

Prognózy vývoje počtu obyvatelstva, které se ze zákona zpracovávají každých pět let, jsou však počítány na období „normálního vývoje“. V současnosti však tuzemskou populaci mění migrace související s ruskou invazí na Ukrajině. Tito lidé jsou navíc zahrnuti i v současné důchodové prognóze.

„Český statistický úřad předpokládal v roce 2023, že Ukrajinci budou v letošním a příštím roce ve velkém odcházet, což se nestane. Naopak se může stát (…), když válka dopadne jinak, než si přejeme my nebo Západ, že tady bude najednou během pár měsíců o milion lidí navíc a budeme mít dvanáct milionů,“ řekl Kučera k možnému populačnímu vývoji v tuzemsku.

Změna životní reality tak v dalších letech podle něj závisí na politicích. „O tomto vývoji, který nás čeká, jsou informováni už nejméně čtvrt století, spíš bych řekl od roku 1995,“ uvedl. Problém prý spočívá v tom, že horizont 25 let je pro politiky „strašně daleko“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 1 hhodinou

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 2 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 8 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 13 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 15 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 15 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 23 hhodinami
Načítání...