Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.

Antoninu Favorskou, Sergeje Karelina, Konstantina Gabova a Arťoma Krigera úřady postupně zadržely loni na jaře a v létě. Podle vyšetřovatelů se podíleli na vytváření materiálů pro tým Navalného na serveru YouTube. Favorská a Kriger pracovali pro nezávislý zpravodajský portál SotaVision. Karelin spolupracoval s agenturou AP, Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

Všichni čtyři obvinění trvali na své nevině a na tom, že jsou pronásledováni za svou novinářskou práci, napsala agentura AP. Soudní proces se konal za zavřenými dveřmi, AP jej označila za součást nelítostného tažení proti disentu, které dosáhlo bezprecedentního rozsahu po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině v únoru 2022.

Favorská dříve uvedla, že je souzena za to, že psala o ústrcích, kterým Navalnyj čelil za mřížemi. „Dokonale si uvědomuji, v jakém typu země žiji. Rusko ve svých dějinách nikdy nebylo jiné, teď zde tedy není nic nového. Nezávislá žurnalistika je tu rovna extremismu,“ uvedl v prohlášení Gabov.

„Jsem uvězněn za svou práci, za čestný a nestranný přístup,“ zdůraznil Karelin. Kriger v závěrečném prohlášení uvedl, že byl uvězněn a přidán na seznam extremistů a teroristů jen proto, že svědomitě vykonával své profesionální povinnosti jako čestný, neúplatný a nezávislý novinář, napsala AP. Dodala, že ruská nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial považuje všechny čtyři za politické vězně, kterých je v zemi více než devět set.

Krátce po zahájení procesu soudkyně Natalja Borisenkovová rozhodla, že se soud bude konat bez účasti veřejnosti a médií. Stalo se tak na žádost prokurátorky Naděždy Tichonovové, která se také podílela na posledním procesu proti Navalnému v trestanecké kolonii.

V lednu jiný ruský soud ve Vladimirské oblasti poslal na 3,5 až 5,5 roku do vězení tři někdejší obhájce Navalného, a to rovněž za členství v extremistické organizaci. Proces se také odehrával za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Smrt Navalného zůstává nejasná

Navalnyj náhle zemřel loni 16. února ve vězeňském táboře za polárním kruhem. Ruské úřady tvrdí, že šlo o přirozenou smrt. Okolnosti úmrtí však zůstávají nejasné, pozůstalí a spolupracovníci míní, že byl zavražděn. Americké tajné služby podle zprávy listu The Wall Street Journal (WSJ) z loňského dubna dospěly k závěru, že ruský vládce Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil Navalného zabít.

Úřady už dříve zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům fondu. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni. Po rozpoutání plošné války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas.

Už před třemi lety byl odsouzen k dvaceti dvěma letům vězení za spolupráci s českou rozvědkou někdejší reportér listů Vedomosti a Kommersant Ivan Safronov. Vinu popíral a tvrdil, že vyšetřovatelé tajné služby případy domnělé špionáže vyrábějí, protože dopadnout skutečné špiony je pro ně příliš pracné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 8 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 13 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...