EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.

Vyléčit Alzheimerovu chorobu stále nelze, schválená protilátka je určena pro léčbu nemoci v raném stadiu. I tak jde o první lék tohoto druhu, který byl v EU schválen, uvedla Evropská komise.

Schvalování léků podléhá přísným kritériím. EK dospěla k závěru, že prospěšnost léčiva Lecanemab u skupiny pacientů a za určitých předpokladů převládá nad riziky. Komise schválením vyhověla doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Dosavadní způsoby léčby se zaměřovaly pouze na příznaky

Dosavadní způsoby léčby pacientů s Alzheimerovou chorobou se zaměřovaly pouze na příznaky, nikoli na příčinné procesy v mozku. U přípravku Lecanemab je to jinak. Zaměřuje se totiž na takzvané amyloidy, což jsou bílkoviny, jejichž fragmenty se při chorobných stavech ukládají v mezibuněčném prostoru a způsobují odumírání mozkových buněk a zmenšování mozku. Jejich odbourávání může v raném stadiu zpomalit průběh nemoci.

Hlavním měřítkem pro posouzení účinnosti terapie byla změna kognitivních a funkcionálních příznaků po osmnácti měsících. Ty byly měřeny na škále od nuly do osmnácti, upřesnila EMA. U pacientů, kteří užívali Lecanemab, se v daném období hodnota na škále hodnocení demence zvýšila v průměru o 1,22, zatímco u ostatních to bylo o 1,75.

Jen pro malou část pacientů

Odborníci upozorňují, že Lecanemab, který má být k dispozici za několik měsíců, přichází v úvahu pro léčbu jen velmi malé části pacientů s Alzheimerovou chorobou. Schválen byl přípravek pro léčbu lehkého omezení kognitivních funkcí, jako je narušení paměti a myšlení, nebo lehké demence v raném stadiu Alzheimerovy choroby. Důvodem je to, že odstranění amyloidového plaku nepomůže, když už jsou na mozku způsobeny nevratné škody.

Prostředek je navíc určen jen pacientům, kteří mají jednu nebo žádnou kopii genu ApoE4 pro apolipoprotein E, jenž se vyskytuje v mozkové tkáni. U těchto lidí je nižší pravděpodobnost závažných vedlejších účinků, jako jsou otoky a krvácení v mozku, než u lidí s dvěma kopiemi ApoE4.

V Německu, kde je zhruba 1,2 milionu pacientů s Alzheimerovou chorobou, by mohl být lék uplatněn u zhruba dvaceti tisíc osob, přiblížila DPA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 4 mminutami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 10 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 16 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 20 hhodinami
Načítání...