Bouřky vyplavily Vysočinu a Prostějovsko. Další mají přijít ve čtvrtek, zasáhnou i střední Čechy

2 minuty
UDÁLOSTI: Stovky výjezdů hasičů a škody za miliony po silných bouřkách
Zdroj: ČT24

Východní Čechy a západ Moravy zasáhly bouřky s přívalovými dešti. Na některých místech se rozvodnily menší toky, hasiči proto museli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů.  Bláto po bouřce nateklo do části nemocnice v Novém Městě na Moravě, některé ambulance jsou kvůli tomu uzavřené. Meteorologové očekávají další bouřky i ve čtvrtek odpoledne a večer, zasáhnou nejen východ a jih Česka, ale podle aktualizované výstrahy i část středních Čech a Prahu.

Podle mluvčí novoměstské nemocnice Tamary Peckové nateklo po bouřce bláto do ambulance závodního lékaře a infekční ambulance. „Bláto, které znečistilo ambulance a čekárny, úklidová firma odstraňuje od pěti hodin ráno. Jedna část už je v pořádku. Myslíme, že by to mohlo být uklizené okolo desáté hodiny. Objednané pacienty jsme obvolali, situaci chápou,“ dodala mluvčí. 

Kromě Nového Města na Moravě bylo podle hasičů nejpostiženější okolí Žďáru nad Sázavou a Velkého Meziříčí. Celkem vyjížděli hasiči víc než osmdesátkrát, většinou mířili právě na Žďársko. V obci Křoví spadlo 60 milimetrů srážek, tam musely jednotky hasičů především odčerpávat vodu ze sklepů.

„Zaplaveno bylo minimálně dvacet domů, většinou sklepní prostory, ale někde i obytné,“ uvedl starosta Luboš Mencler a dodal: „Co jsme viděli, došlo k poškození kanalizace a celého kanalizačního řádu a došlo i k narušení komunikací.“

Hasiči nemuseli nikoho evakuovat. O půlnoci ale do Křoví pozvali na pomoc i kolegy z Velké Bíteše. Čerpali zaplavené studny, kam natekla špinavá voda. Škodu v Křoví odhadl starosta Mencler na statisíce korun.

Ke třem desítkám případů vyjížděli hasiči také v Olomouckém kraji, i zde nejčastěji pomáhali s odčerpáváním vody. Přívalové deště zasáhly hlavně Prostějovsko. Problémy byly podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka hlavně v Čechách pod Kosířem, Senici na Hané a okolí Konice.

„Bouřky se moc nehýbaly, proto spadlo hodně vody na jedno místo. Nejvíce naměřili na meteorologické stanici Luká na Olomoucku, kde spadlo během 30 minut asi 35 milimetrů srážek, celkem tam spadlo 67 milimetrů a ještě tam byly až dvoucentimetrové kroupy. Hodně srážek naměřili i v Náměšti nad Oslavou, a to 59 milimetrů,“ shrnula meteoroložka ČT Jarina Sochorová. Výstraha ústavu před bouřkami platila do čtvrtečních 3.00 ještě pro části Jihomoravského a Zlínského kraje.

Škody na Tišnovsku a Vyškovsku

Silné bouřky, které ve středu večer a v noci na čtvrtek přecházely přes jižní Moravu, způsobily největší potíže na Tišnovsku a Vyškovsku. Většinou šlo o důsledek přívalového deště, který zatopil sklepy. Na svých internetových stránkách o tom informovali jihomoravští hasiči.

Třináct výjezdů měli hasiči na Brněnsku, sedm na Vyškovsku a pět na Hodonínsku. „V Bučovicích se voda dostala do jídelny místní školy. Následky zde odstraňuje bučovická dobrovolná jednotka,“ uvedl mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Lidé ohlásili také protržení hráze rybníka Borky u Lubného. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že je hráz nepoškozená, nicméně přívaly vody přetékají přes její horní okraj. Situaci proto dál sledovali.

Výstraha před dalšími bouřkami

Bouřky ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou nejen východ a jih Česka, ale i část středních Čech a Prahu. Ojediněle mohou být i silné, s krupobitím a silným větrem s nárazy o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil své předchozí upozornění na bouřky.

Aktuální upozornění platí od čtvrtečního poledne do páteční třetí hodiny ranní pro všechny moravské kraje, Vysočinu, Pardubický a Jihočeský kraj, jihovýchodní okresy Středočeského kraje a Prahu.

Podle meteorologů může při přívalových deštích při bouřkách napršet kolem 35 milimetrů srážek. Lidé by si tak měli dát pozor na možné zatopení níže položených míst a rozvodnění malých toků. Na pozoru by se měli mít i před pády stromů a větví a před blesky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
před 3 mminutami

Poslanci zahájí jednání k vyslovení důvěry Babišově vládě

Poslanecká sněmovna se v úterý sejde k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začnou zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Prezident Petr Pavel jmenoval Babišův kabinet v polovině prosince.
před 33 mminutami

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 8 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nemocných s respiračními infekcemi přibývá. Hlavně mezi dospělými

Přes 150 vážných případů chřipky a 49 úmrtí evidují hygienici od začátku chřipkové sezony. Po vánočních svátcích čísla opět rostou. Nemocnost akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka, stoupla v minulém týdnu o 70 procent a dosáhla hodnot z předvánočního období. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá přes 1500 případů akutních respiračních infekcí. Nemoc se teď šíří především mezi dospělými – opatrní by měli být hlavně senioři a pacienti s oslabenou imunitou.
před 10 hhodinami

Divím se, že potřebuje být mermomocí ministrem, říká Kordová Marvanová o Turkovi

Senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová (nestr. za SPOLU) považuje snahy poslance za Motoristy Filipa Turka dostat se do čela resortu životního prostředí za „trochu nedůstojné“. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se Turek stane vládním zmocněncem pro klimatickou politiku poté, co ho prezident Petr Pavel odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. „Já se mu jaksi divím. Divím se, že za každou cenu potřebuje být ministrem. Myslím, že i v parlamentu by mohl ty věci ovlivňovat,“ prohlásila senátorka v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. „Vždy jsem byla toho názoru, že prezident musí jmenovat na návrh premiéra ministra, ale výjimečně – pokud jsou dány výjimečné důvody – tak nemusí. Ale musí to eventuálně ustát v případě žalob,“ dodala.
před 10 hhodinami

Zpráva o Turkovi jako zmocněnci vyvolala pozdvižení

Vládní zmocněnec dle bývalého premiéra Petra Fialy (ODS) není funkcí, která by mohla nahradit ministra. Bylo by to obcházení ústavy, uvedl na síti X v reakci na to, že se poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí, stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Exministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil i na zákon o střetu zájmů, podle kterého poslanec nesmí být v žádné funkci na ministerstvu. Ekologické organizace se shodují, že Turkovo jmenování zmocněncem je účelové.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...