Bohnická psychiatrie nepochybila v péči o ženu, která vraždila na Andělu

Psychiatrická nemocnice Bohnice podle komise ministerstva zdravotnictví nepochybila v péči o pacientku, která v den propuštění z léčby ubodala v obchodním centru na Smíchově zákaznici, řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Léčení ženy nenařídil soud, o propuštění tedy také nerozhodoval soud, ale sami lékaři. Policie už ženu obvinila z vraždy.

„Ze strany personálu Psychiatrické nemocnice Bohnice nedošlo k porušení zákona, vnitřních předpisů nemocnice ani doporučených postupů České psychiatrické společnosti,“ shrnul výstup člen komise, ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl. 

Komise prostudovala kopie zdravotnické dokumentace pacientky, zvukovou i mailovou komunikaci záchranářů s policisty a osobně provedla šetření v nemocnici. Komise zjistila, že chyba byla v komunikaci mezi policií, záchranáři a lékaři psychiatrické nemocnice, kterým některé zásadní okolnosti případu nebyly při přebírání pacientky sděleny.

Na doporučení komise vytvoří resort zdravotnictví a vnitra speciální pracovní týmy, které zpřesní pravidla komunikace policie a lékařů o psychiatrických pacientech. Do dvou měsíců by také měla začít školení pro policisty, kteří při své práci přicházejí do kontaktu s duševně nemocnými.

Bohnická psychiatrie nepochybila v péči o ženu, která vraždila na Andělu (zdroj: ČT24)

Opatření jsou výsledkem zjištění komise, že chyba byla v komunikaci mezi policií, záchranáři a lékaři psychiatrické nemocnice, kterým některé zásadní okolnosti případu nebyly při přebírání pacientky sděleny. Zkušenosti z tohoto i dalších podobných případů zohlední Němeček při přípravě reformy psychiatrické péče i nových zákonů.

„Jsme připraveni aktivně se podílet na urychleném hledání takových pravidel komunikace, která pomohou do budoucna podobným tragédiím zabránit,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Třiatřicetiletá žena si oběť vyhlédla, zbraň si opatřila přímo v obchodě, kde se vražda stala. V Bohnicích se léčila opakovaně a měla konflikty s ostatními pacienty. Naposledy tam byla kvůli napadení, které se stalo v kavárně na pražském Újezdu na začátku července. Nemocnice ale o tomto útoku informace nedostala. Existuje přitom zápis o tom, že lékaři se aktivně o okolnosti zajímali, dozvěděli se ale jen to, že pacientka podstoupila dechovou zkoušku. O útoku v malostranské kavárně s cílem zabít informaci od policie nedostali.

Němeček dnes zopakoval politování nad tragédií a zmařeným lidským životem. Už po loňském útoku bývalého pacienta psychiatrie trpícího bludy, který v Horní Bříze zabil knihovnici, řekl, že zcela vyloučit útok takového pacienta nelze, protože nikdy není možné najisto říct, že už je vyléčen. Podle odborníků žije v Česku na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.