Babiš odletěl do Spojených států. Kromě jednání s Trumpem má na programu návštěvu ústředí CIA

Brífink Andreje Babiše před odletem do USA (zdroj: ČT24)

Premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Spojených států potvrdil, že má na programu návštěvu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), kam dostal pozvání. Mluvit zde chce o mezinárodním terorismu. Server Aktuálně.cz uvedl, že Babiš navštíví ústředí CIA v Langley ve Virginii ve středu a jednat bude s ředitelkou Ginou Haspelovou.

„Návštěva je v programu,“ řekl Babiš na dotaz, zda může informace serveru Aktuálně.cz potvrdit. „Dostal jsem pozvání, víc k tomu nemám žádný komentář,“ dodal. Neupřesnil, zda se schůzka uskuteční ve středu.

Podle českých diplomatů je to zřejmě poprvé, kdy prezident nebo premiér Česka bude přijat v centrále této zpravodajské služby, napsal server.

V souvislosti s tím řekl, že za největší problém planety považuje mezinárodní terorismus a že by všechny velmoci měly v tomto směru spolupracovat. „Je to největší hrozba, spolupráce by měla být větší,“ poznamenal. Dodal, že vztahy mezi USA a Ruskem nejsou ideální.

Největším problémem je podle Babiše šest milionů uprchlíků v Jordánsku, Libanonu a v Turecku. Prioritou je proto řešení situace v Sýrii. „Zajímá mě, do jaké míry tam budou USA hrát ještě nějakou roli, nebo teritorium opustí,“ uvedl.

V rozhovoru pro americkou agenturu AP řekl, že Spojené státy by podle něj měly využít svého vlivu a statusu stálého člena Rady bezpečnosti OSN k tomu, aby pomohly dojednat mír v Sýrii. Kromě kritiky režimu prezidenta Bašára Asada je také nezbytné komunikovat s jeho představiteli a „zapojit všechny státy, které by do toho mohly mluvit“, soudí premiér. Zahraniční politika Evropské unie není podle něj dostatečně vlivná, aby mohla
Blízký východ ovlivnit.

Vrátil se také k jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Iniciativu šéfa Bílého domu ocenil. Poznamenal, že jednání s diktátorem je lepší řešení než válečný konflikt. 

AP uvedla, že mezi USA a evropskými zeměmi včetně České republiky je předmětem sporu obchodní politika Washingtonu – zavedení cel na ocel a hliník i hrozba cly na dovoz evropských automobilů. „Je nezbytné udělat všechno pro to, abychom se v tomto ohledu vyhnuli eskalaci,“ komentoval obchodní vztahy Babiš. „Je třeba o tom jednat. Doufejme,
že rozhovory skončí řešením přijatelným pro obě strany, abychom se vyhnuli obchodní válce,“ dodal.

S Trumpem bude Babiš jednat ve čtvrtek

Jednání s Trumpem čeká Babiše ve čtvrtek večer českého času. Chce s ním mluvit zejména o kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a právě i o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií. 

Není vyloučeno, že politici budou diskutovat i o možné dodávce 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Američané patří mezi favority zakázky. Babiš před odletem uvedl, že ministerstvo obrany má čtyři až pět potenciálních dodavatelů na helikoptéry, z toho oslovilo i dva americké producenty. Premiéra proto na cestě do USA doprovází náměstek ministerstva obrany Jakub Landovský (ČSSD). „Přijde na to řeč. Není to tak, že bych já vyjednával kontrakt, je to záležitost ministerstva obrany. Čeká se na orientační nabídku,“ řekl premiér před odletem.

Babiš je po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání do Bílého domu na bilaterální jednání s americkým prezidentem. V roce 2011 jednal s prezidentem Barackem Obamou Petr Nečas.