Agenti BIS nabízeli firmě za šifrovací systém nezdaněné peníze

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) vyvíjela nátlak na soukromou firmu CircleTech, které za šifrovací systém nabízela nezdaněné peníze. Zpravodajci byli natolik neopatrní, že tři setkání se spolumajiteli firmy CicrleTech Jiřímu Šatánkovi podařilo skrytě nahrát. Společnost CircleTech vyvíjí a prodává programy pro mobilní telefony, které umějí šifrovat SMS zprávy i hovory, což tajným službám i policii komplikuje práci. Mluvčí BIS Jan Šubert uvedl, že tajná služba případ prošetří. Informuje o tom dnešní vydání deníku Mladá fronta Dnes (MfD).

Schůzek, které se uskutečnily od loňského do letošního léta v různých restauracích v Praze, bylo údajně pět. Důstojníci BIS Šatánkovi nejdříve navrhli, aby firma dodávala na trh šifrovací systém, který v sobě bude mít „chybu“. Díky ní by tajné služby mohly zjišťovat obsah šifrovaných SMS zpráv. „To nepřichází v úvahu. To je, jako kdybychom hlásali, že prodáváme neprůstřelné vesty. A přitom bychom prodávali vesty průstřelné,“ sdělil prý agentům Šatánek.

Agent Bezpečnostní informační služby

„Máte možnost si zajistit příjem, který nemusíte danit. Dejme tomu.“

Skandál kolem nátlaku BIS na podnikatele (zdroj: ČT24)

Proto BIS majitelům firmy navrhla obchod. Chtěla, aby firma vyvinula program na dešifrování hesel. Ten by tajné službě pomohl jen částečně, neboť ani firma CircleTech nedokáže vyvinout univerzální klíč k rozšifrování všech svých kódů. Takové částečné služby nicméně softwarové služby nabízejí, a tudíž pro CircleTech nebyl problém zakázce vyhovět. Podle MfD ale BIS přišla s návrhem, že by firma nemusela vyplacené peníze nikde evidovat. „Máte možnost si zajistit příjem, který nemusíte danit. Dejme tomu,“ uvedl na zvukovém záznamu jedné ze schůzek důstojník BIS.

Když agenti neuspěli, vyhrožovali neudělením prověrky

Šatánek to odmítl, téměř všechny schůzky si nahrával. Když u něj s různými návrhy neuspěli lidé z BIS ani počtvrté, odmlčeli se. Před dvěma měsíci ho však tajná služba kontaktovala znovu. „Oznámili mi, že se prý stýkáme s podezřelými osobami, které jsou bezpečnostním rizikem pro stát. A v takovém případě bychom podle nich nemuseli někdy dostat bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ),“ popisoval podnikatel poslední kontakt s českou kontrarozvědkou.

BIS nesmí podle zákona nikoho vyslýchat, zadržet, ani k ničemu nutit. Úkoly službě zadávají výhradně vláda nebo prezident, a to pouze v oblastech, které určuje zákon. Šubert potvrdil, že BIS případ prošetří. A pokud se vznesené obvinění ukáže jako pravdivé a závažné, tak ti, kterých se to týká, budou co nejpřísněji potrestáni, sdělil novinářům mluvčí Šubert.

  • Svazky tajných služeb autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1620/161967.jpg
  • Mluvčí BIS Jan Šubert autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/885/88458.jpg
Vydáno pod