Z malých obcí mizí fotbalové kluby

Chvalkovice – Po šedesáti letech, kdy Chvalkovice žily fotbalem, teď o svůj klub přicházejí. Ve vsi s necelými třemi stovkami obyvatel není dost dětí, které by sport lákal. Tentýž důvod v kombinaci s nedostatkem peněz na provoz položil i klub v Břestku na Slovácku. Celkem za poslední rok jen v Jihomoravském kraji skončilo 26 fotbalových klubů.

Denisovi Povazsaiovi je osm let. Jeho matka tvrdí, že trénovat s míčem začal hned poté, co se naučil chodit. Teď si ale Denis bude muset vystačit jen s hraním fotbalu doma na zahradě. Fotbalový klub v Chvalkovicích totiž po šedesáti letech skončil. „Mrzí mě to. Uměl bych pořádně hrát fotbal, měl bych tréninky. Prostě mě to hodně bavilo,“ svěřil se malý fotbalista. Až do Brankovic ho rodiče na tréninky vozit nezvládnou. 

Kluků, jako je Denis, je v Chvalkovicích čím dál míň. „Kdyby hráli alespoň ten fotbal, bylo by to fajn. Takhle budou jenom darebačit a nebudou dělat nic. Na dědině jak to dítě něčím nezaměstnáte, tak je to špatný,“ řekla Denisova matka Marcela Mžikárová s tím, že jiné aktivity než fotbal mladí v Chvalkovicích nemají. 

Hovoří Denisova matka Marcela Mžikárová (zdroj: ČT24)

Konec fotbalu v obci mrzí i pamětníky. „Je to špatné, co víc k tomu můžu říct. Mysleli jsme si, že to tady nějak bude, ale nic,“ svěřil se Karel Machala, který stál spolu s Jiřím Krškou u zrodu chvalkovického mužstva. Oba si dodnes živě pamatují, jak byli díky fotbalovému umu postrachem okolních obcí. „V okresním přeboru jsme byli taková malá dědina. Všeci nás podceňovali a my jsme byli po čtvrtém kole na druhém místě,“ vzpomínal Krška. 

O udržení míče na hřišti se tu prý snažili dlouho. Když už ale z hráčů pomalu neposkládali jedenáctku na zápas, fotbal definitivně skončil. „To je vylidňování dědiny. Naše děcka si postavili každý někde jinde a tady už prostě přestali být lidi,“ posteskl si Krška. 

Fotbalová asociace: není to tak zlé 

Podle Fotbalové asociace ČR (FAČR) není situace tak tristní, jak by se mohlo zdát. „Na každém zasedání výkonného výboru přijímáme kluby za členy, rozhodujeme o případných změnách názvů a také ukončujeme členství klubů, které v průběhu posledních 24 měsíců nevykazovaly žádnou činnost,“ vysvětlil ředitel PR oddělení FAČR Jaroslav Kolář. 

Podle statistik ubylo v posledních deseti měsících na jižní Moravě 26 fotbalových klubů, na Vysočině 13. Čísla za Zlínský kraj ještě chybí. „Je potřeba to srovnat s celkovými čísly. FAČR má celkem 4 080 klubů, v nich 15 320 týmů a ročně se v České republice sehraje cca 132 120 soutěžních utkání - od Gambrinus ligy po nejnižší okresní soutěže,“ upřesnil Kolář. V regionu naopak nově přibyly čtyři kluby.