Přípravy na Silvestra vrcholí. Od horských hotelů po vinné sklepy

Bořetice/Brno/Velké Karlovice - V restauracích, horských hotelech, ale i ve vinných sklepech – všude tam vrcholí přípravy na blížící se příchod nového roku. Nápor v těchto dnech ale zažívají hlavně prodejci alkoholu. Před Silvestrem mají až pětkrát vyšší tržby.

Stále více zájemců touží po netradiční silvestrovské oslavě. Do obliby se dostávají především vinné sklepy na jižní Moravě. „V Bořeticích je asi 265 vinných sklípků, přičemž pro návštěvníky je otevřeno 25 z nich,“ vypočítal širokou nabídku místní vinař Václav Surman. Lidé přijíždějí za živou cimbálovou hudbou a kvalitním moravským vínem. „Zájem mají hlavně lidé z měst, které tato turistika nejvíce láká,“ dodal Surman.

Novoroční oslava ve vinném sklepě vyjde až na 1 500 korun za osobu. V ceně pak bývá zahrnuta teplá večeře, studený raut, přípitek, a především ochutnávka deseti druhů jihomoravských vín. Většina sklípků je už ale těsně před Silvestrem obsazená. A nejinak je tomu i v horských hotelech.

Ve Velkých Karlovicích mají vyprodáno od srpna

Tradičně velké oblibě se těší horské hotely, které nabízí spojení silvestrovských oslav a zimního lyžování. „Nabízíme spojení s lyžováním či wellness, u nás se dá vždy něco dělat, a to za každého počasí,“ vyjmenovává výhody horských hotelů vedoucí karlovické Lanterny Antonín Škrabánek. Právě tady ale o zájemce nemají nouzi. Letos mají silvestrovský termín vyprodaný už od srpna.

Češi dávají přednost vodce, whisky a letos také karibským rumům
Zdroj: ČT24/ČT Brno

„Na Silvestra budeme mít plno, lidé si dávali rezervaci 14 dní předem,“ konstatoval brněnský číšník Tomáš Valný. Restaurace po celém kraji přijímaly objednávky již od listopadu. Většina z nich bude o silvestrovské noci obsazená. Komu se nepodaří zajistit si místo v některém z podniků, stráví Silvestr doma. Pro tyto případy se řada lidí zásobuje. Poptávka roste především po alkoholu.

„Největší zájem je teď o karibské rumy. Jinak stále vede klasika: whisky, vodka a šumivé sekty,“ vyjmenovává nejoblíbenější pití Čechů jednatel velkoobchodu s alkoholem Jan Hykrda. Sám období konce roku přirovnává ke žním. „Čtyřikrát až pětkrát se znásobil počet zákazníků,“ odhaduje nárůst zájmu Hykrda. V konzumaci alkoholu lámou Češi o silvestrovských oslavách rekordy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...