Odbory ArcelorMittalu Ostrava ustavily krizový štáb

Ostrava - Odboráři hutního podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO) dnes ustavili krizový štáb. Reagovali tak na odvysílání britského televizního dokumentu o znečištěném ovzduší na Ostravsku, který firmu ukázal ve špatném světle. Podle odborářů to může mít na chod podniku velmi negativní dopad, v nejhorším případě hrozí zavření jedné ze dvou ostravských vysokých pecí, což by mohlo stát pracovní místa tisíce lidí.

„Je to velice závažné téma. Tuto variantu nemůžeme vyloučit. Musíme včas reagovat, abychom jí předešli,“ řekl jeden ze členů štábu Leopold Laskovský.

Vedení kraje i města si myslí, že film ničí Ostravě pověst a je natočen jedním úhlem pohledu. „Film je jednostranný, je emotivně laděný a připadá mi jako snímek sci-fi města po katastrofě,“ řekl náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej (ODS). „Je to sugestivně natočený dokument, který neodpovídá skutečnému stavu života v Ostravě a Moravskoslezském kraji,“ dodal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD).

Film odvysílala minulý týden televize ve Velké Británii. Dokument podle odborářů vyzněl tak, že hlavním viníkem špatného ovzduší na Ostravsku je AMO. „Nejhorší je, že to celé směřuje k jedné společnosti jako jedinému viníkovi, a ještě nepravdivým způsobem. Ve Velké Británii se jedná o velmi citlivé téma, jakmile je některá ze společností z kteréhokoli místa v Evropě vykreslena takovým způsobem, má to odezvu u akcionářů, zákazníků i investorů,“ řekl Laskovský.

Reportáž Pavly Daňkové (zdroj: ČT24)

Uvedl, že by se to mohlo projevit například tím, že společnosti ubude zakázek. „Jsme orientovaní na stavební sektor. Ve stavebnictví není dobrá situace, zakázek není mnoho. Když se k tomu přidá ještě tohle, může to situaci zhoršit, protože zákazníci si mohou rozmyslet, jestli budou obchodovat se společností, která takovýmhle způsobem v nějaké zemi škodí,“ řekl odborář. Stejně tak to podle Laskovského ovlivní i zájemce o investování v regionu a také ty, kteří by Českou republiku chtěli navštívit jako turisté.

Laskovský uvedl, že krizový štáb bude svolávat mítinky se zaměstnanci, kde jim bude vysvětlovat celkovou situaci. „Konkrétní akce nejsou v tomto okamžiku na pořadu dne, ale nevylučujeme, že pokud by si to situace vyžádala, budeme reagovat,“ řekl Laskovský. Doplnil, že druhým důvodem pro ustavení krizového štábu je skutečnost, že by firma mohla začít dělat protikrizová opatření kvůli zhoršující se situaci na trhu.

ArcelorMittal Ostrava má v současné době 5 500 zaměstnanců, s dceřinými podniky jich je celkem 7 000. Podnik se dostal z dřívější téměř miliardové ztráty a loni dosáhl zisku 758 milionů korun.