Nové vlaky svezou cestující mezi Ostravou a Prahou už příští týden

Ostrava - Nový železniční dopravce Leo Express dostal povolení na zkušební provoz s cestujícími, to ale zatím nenabylo právní moci. Navíc musí před vyjetím doložit splnění některých zkoušek, řekl náměstek ředitele Drážního úřadu Jiří Karkoš. Společnost chtěla původně zkušební provoz spustit od sedmého listopadu. Od dva dny později mají nové vlaky na trasu mezi Prahou a Ostravou vyrazit podle jízdního řádu.

Podle Karkoše vydání rozhodnutí ještě ale nemusí automaticky znamenat, že dopravce termín stihne. K rozhodnutí Drážního úřadu se může kdokoliv z účastníků řízení odvolat, na což má patnáctidenní lhůtu. Leo Express by tak termín odjezdu mohl stihnout pouze tehdy, kdyby se všichni účastníci řízení práva na odvolání vzdali, dodal Karkoš.

„Předpokládáme že problém s možností odvolání se vyřeší v průběhu pondělka,“ řekl mluvčí dopravce Petr Kopáček. Všichni účastníci řízení k zahájení zkušebního provozu mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem mají na spuštění provozu podle Kopáčka zájem. Dopravce tak předpokládá, že nebude problém, aby se práva na odvolání vzdali.

Pro zahájení provozu se zhruba měsíčním předstihem má podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Tesaře dopravce už objednanou železniční kapacitu. Společnost chce od příští středy do 9. prosince, kdy v platnost vstoupí nový jízdní řád, mezi oběma městy jezdit s dvěma spoji v obou směrech.

Od platnosti nového grafikonu má počet pravidelných denních spojů stoupnout na osm. Leo Express kromě provozu na trati mezi Prahou a Ostravou chystá vstup na další dálkové tratě v Česku, zejména z Prahy do Českých Budějovic a na trať mezi Prahou a Chebem. Do nákupu a vybavení vlaků chce v příštích pěti letech investovat 7,25 miliardy korun.

Leo Express nastoupí na trase Praha-Ostrava s cenami, které se budou podobat konkurenci. Průměrná cena lístku mezi hlavním městem a moravskoslezkou metropolí vyjde na 290 korun.  Skutečná cena ale bude podobně jako u letenek záviset na čase odjezdu i na tom, kdy si cestující jízdenku koupí.